Bu sayfaya ücretsiz abone olarak gönderileri erken alabilirsiniz!

7’nin Katları Hayatın Kritik Dönemeçleri

7 ve katı olan yaşlar 7-14-21-28-35-42-49-56-63-70-77-84-91-98-105+ bu şekilde listeyi uzatabiliriz. Fakat şimdilik insan ömrü için çok da anlamlı olmayabilir. Belki ilerleyen çağlarda bu yaşlar çok ötelere gidebilir. Şimdilik 105 fazla iyimser bile olabilir.

İnsanın ömründe 7’nin katı olan yaşlarda önemli hayat tecrübeleri yaşadığını gözlemlemişsinizdir. Zira bu yaşlarda Satürn’ün testlerini yaşarız. Bu dönemleri +/- 1 yıl olarak biraz esnetebiliriz. Hatta mesela evliliklerin, çalışma hayatının veya herhangi bir konunun yedinci, on dördüncü, yirmi birinci, yirmi sekizinci vs yılları da kritik olabilir. Bitişler veya başlangıçlar görülebilir.

7 Yaş

İlkokula başlangıç zamanıdır. İlk Satürn karesiyle topluma karışma yaşıdır. Gerçi günümüzde bebeklikten itibaren kreş ve ana okullarında, 7 yaş öncesinde toplum hayatına dahil olunmaktadır. Şimdilerde ortalama 3,5 yaş (7’nin yarısı) okul hayatına adım atma zamanı olarak kabul edilebilir. Yine de 7 yaş civarında “farklı ve tek” oluşumuzu görme zamanıdır. Bilinçsizlik dönemi sona ermektedir.

14 Yaş

İlk gençlik yıllarını anlatmaktadır. Ergenlikle beraber vücutta hormonlar baş döndürücü seviyelerdedir. Bu dönemde ruhumuzu tamamlayacak birisini bulma ihtiyacı vardır. İlişkiler, aşk ve cinsellik arzuları bu dönemde harekete geçer. Başka birisiyle ruhsal bağ kurma, bütünleşme ihtiyacı vardır. Kişi kendini başkalarında görmeye çalışır. Başkaları tarafından kabul görme ihtiyacı vardır. İncinme, hayal kırıklıkları, ihanetler olabilir. Bizi inciten şeyleri keşfederiz genellikle.

21 Yaş

Bu yaş dönemi mesleğe, evliliğe, hayata adım atma zamanı olabilir. Bir uyanış zamanıdır. Zira transit Uranüs’ün, natal Uranüs’le ilk kare açısı aydınlanma ve farkındalıkları getirir. Herkes bu zamanda bir aydınlanma yaşar fakat çoğu kişi genellikle tekrar uykuya dalmaktadır. 20’li yaşların başında kendi taşıdığımız potansiyellerin farkına varırız, toplum içindeki yerimiz konusunda bir fikir sahibi oluruz. Toplumda kendimize bir yer açma zamanıdır. Heyecanlı ama bir o kadar da can sıkıcı bir dönem olabilir. Bu dönemde ayrıca yetişkin kabul ediliriz. Yeteneklerimizle vs kazandığımız yetilerle toplumda bir yer bulmaya başlarız.

Sonraki 7 yıllık süreçte Satürn döngüsüne doğru ilerlerken dışımızdaki dünyanın bizden taleplerini nasıl karşılayacağımızı öğreniriz.

28 Yaş

Satürn döngüsünde kariyer, evlilik, çocuk gibi sorumluluklar gelebilir. Hayatta o ana kadar ne yaptıysak bir değerlendirme zamanıdır ayrıca. Temel nitelikte değişiklikleri yaşarız. Gittiğimiz yön değişebilir. Öyle ki geri kalan hayatımızı belirleyecek adımları atarız. Zorunluluklar üzerimizde baskı yaratmaktadır. Gidilecek yönü bulduğumuz an bir yeniden doğuş gerçekleşir. Transit Satürn  döngüsünden yaklaşık 1 yıl kadar önce ilerletilmiş (ikincil ilerletim) Ay Döngüsü yaşanmaktadır. Satürn, sınırları çizmeye ve limitlerimizi belirlemeye yarayacaktır.

Bir anlamda Ay döngüsü duygusal olarak bizi Satürn dönüşüne hazırlar. Satürn hissettiklerimizi, hazırlıklı olduklarımızı maddi dünyada somuta çevirmeye imkân verir.

35  Yaş

Tam da şairin “Otuz Beş Yaş” şiirinde dediği gibi,

Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.

Dante gibi ortasındayız ömrün.

Delikanlı çağımızdaki cevher,

Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,

Gözünün yaşına bakmadan gider.

Şakaklarıma kar mı yağdı ne var?

Benim mi Allahım bu çizgili yüz?

Ya gözler altındaki mor halkalar?

35 Yaş döneminde hayatı sorgulamalar gelir. İş/kariyer değişikliği olabilir. Bazısı için evlilik bazıları için boşanma zamanı olabilir. İş kurmak/iş kapatmak olabilir. Satürn’ün karesi tekrar yaşanır. Tıpkı ilk kare döneminde 6-7 yaş civarında olduğu gibi yeni bir tutum belirleme zamanı gelmiştir. Orta yaş krizi 35-42 arasındaki dönemi anlatır.

42 yaş

Yine Satürn karşıtlığı bir dönüm noktasıdır. Yol ayrımları, bitişler, başlangıçlar olur. 13-14 yaşlara benzer şekilde ilişkiler önem kazanıyor. 40-42 yaş aralığında yeni bir meydan okuma zamanıdır. Zira Uranüs karşıtlığı da yaşanmaktadır.  Bir meydan okuma duygusu gelişir.

49 Yaş

Bilinçli kararlarla yaşlığa hazırlık zamanlarıdır. Bu dönemde kişi artık ne gençtir ne de yaşlıdır. Karmaşık duygular oluşur. Aynı zamanda Kiron döngüsü de gelmiştir. Hayatta bizi yaralayan şeylerden muaf olmaya çalışırız. Olgunlaşmanın yeni bir aşamasıdır.

56 yaş

Sağlık konuları önde olabilir.  İkinci Satürn döngüsüdür. Bir anlamda yaşlılığa hazırlık zamanıdır. Satürn döngüsünden 2 yıl kadar önce Ay döngüsü yaşanırken duygusal olarak yeni bir yapılanmaya hazırlık yapılır. İlk döngüde-28 yaş civarında-neler yaşadığımıza bakarak, kendi kaynağımızdakileri fark ederek 56 yaş civarı için esin verecektir. Bu dönemde kişi çocuklarını evlendirmek, torun sahibi olmak gibi tecrübeler yaşayabilir.

63-70-77 Yaş

Devam eden hayatın yeni virajlarını göstermektedir. Çocuklar ve torunların hayatındaki aşamalar, inişler, çıkışlar kişiyi etkileyebilir. Sağlıkta dalgalı bir seyir görülebilir.

84 Yaş

Üçüncü Satürn döngüsüyle beraber, transit Uranüs nataldeki burca gelmiştir. Kazayla düşmeler, kemik kırıkları, aniden gelişen inmeler vs çeşitli rahatsızlıklar teşhis edilebilir.

Satürn’ün testleri hayatımızın olgunlaşma sürecini göstermektedir. Satürn tecrübeyle bilgelik kazandırır.

”7” sayısına numerolojide kozmik, özel bir anlam  atfedilmektedir. Öteki dünyaları sembolize eder. Haftanın 7 günü, 7 ana renk, 7 kat gökyüzü, 7 klasik gezegen, 7 büyük günah, 7 deniz, 7 kıta, 7 cüceler şeklinde 7  sayısı ile ifade edilen pek çok bilgiye rastlarız.

7’lik döngülerin herkese mutluluk getirmesi dileğiyle…

Sağlıcakla kalın,

Meral Pala

Cahit Sıtkı Tarancının ”35 Yaş şiiri” 

Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.

Dante gibi ortasındayız ömrün.

Delikanlı çağımızdaki cevher,

Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,

Gözünün yaşına bakmadan gider.

Şakaklarıma kar mı yağdı ne var?

Benim mi Allahım bu çizgili yüz?

Ya gözler altındaki mor halkalar?

Neden böyle düşman görünürsünüz,

Yıllar yılı dost bildiğim aynalar?

Zamanla nasıl değişiyor insan!

Hangi resmime baksam ben değilim.

Nerde o günler, o şevk, o heyecan?

Bu güler yüzlü adam ben değilim;

Yalandır kaygısız olduğum yalan.

Hayal meyal şeylerden ilk aşkımız;

Hatırası bile yabancı gelir.

Hayata beraber başladığımız,

Dostlarla da yollar ayrıldı bir bir;

Gittikçe artıyor yalnızlığımız.

Gökyüzünün başka rengi de varmış!

Geç farkettim taşın sert olduğunu.

Su insanı boğar, ateş yakarmış!

Her doğan günün bir dert olduğunu,

İnsan bu yaşa gelince anlarmış.

Ayva sarı nar kırmızı sonbahar!

Her yıl biraz daha benimsediğim.

Ne dönüp duruyor havada kuşlar?

Nerden çıktı bu cenaze? ölen kim?

Bu kaçıncı bahçe gördüm tarumar?

Neylersin ölüm herkesin başında.

Uyudun uyanamadın olacak.

Kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında?

Bir namazlık saltanatın olacak,

Taht misali o musalla taşında.