2 Eylül Çarşamba 08:20 sularında gökyüzü ışıklarının karşı karşıya gelmesi hayatımızda yeni dönüm noktalarına işaret etmektedir. Astroloji haritamızda Balık yönetimindeki konular kararsızlığa sürükleyebilir bizleri.

Başak döneminde işe yarar olanı seçip almaya çalışırız. İşlevsiz olan ne varsa bu bir eşya olabilir, bir iş konusu, uğraşı alanı veya bir duyguyu elden çıkartmaya bakarız. Böylece hayatımızda daha sağlıklı, verimli, mantıkçı bir yol açmaya çalışırız. Pratik hayatın içinde elle tutulur, gözle görülür adımlar atma çabası vardır. En önemlisi sağlıklı yaşama odaklanırız.

Ay’ın Balık burcunda yerleşmesiyle önemli kararlar alma zamanı gelmiştir. Bu dönemde duygular ön plana gelmektedir. Bağımlılık geliştirdiğimiz konular belki bir yeme alışkanlığı, bir davranış tarzı veya bir kimseye, bir ilişkiye bağımlılık olabilir. Şimdi zodyağın en son burcu Balık’ta dolunay yaşanırken hayatımızda bırakmalar, sonlanmalar ve yeni başlangıçlar olacaktır. Bağımlılıklarımızdan vazgeçme, temizlenme, arınma yaşayacağız.

Dolunayla beraber Uranüs’ün uyandıran, şaşırtan, yenileyen yönlerini de ciddi şekilde hissedeceğiz. Zira sürprizci Uranüs retro pozisyondayken Güneş ve Ay’a olumlu açılar kuruyor. Gizli kalmış yaratıcı yönlerimizi ortaya çıkartabiliriz.  Değişen değerlerle beraber çok yaratıcı olabiliriz.

Üstelik Satürn-Venüs karşıtlığı bizi değerler konusunda ciddi bir baskıyla zorluyor. Yengeç burcundaki Venüs sert gezegenlerden etkileniyor. Satürn-Jüpiter-Plüto üçlüsüne karşıt dururken Mars’tan kare açı alıyor. Yuvaya, aileye, duygusal bağlar kurduğumuz kimselere bile uzak durmak zorunda olduğumuzu teyit ediyor. Kırılganlıklarımız yükselmiş durumda. İster istemez duyguları soğutmak durumunda kalıyoruz. Özellikle kadın figürlerle mesafeler açılıyor. Neyse ki Venüs-Ay ağırlaması havayı bir miktar yumuşatabilir.

Bu arada Venüs’ün sert etkiler altında kalması maddi kaynakları kurutuyor. Mücadelenin dozu yükseliyor. Finansal konular ciddi bir sıkıntı yaratabilir. Yeni yollar keşfetmek gerekiyor. Para piyasaları açısından sert iniş-çıkışlar beklemek gerek. Buluşçu yanımızı Uranüs açığa çıkartabilecektir.

İnsanoğlunun en sıkıştığı zamanlarda çok daha yaratıcı olduğunu düşünüyorum. İnsanlık tarihinde büyük buhranların ardından büyük ilerlemeler olduğunu hatırlayalım. Şimdi şapkayı önümüze koyup yeni açılımlar yaratma zamanıdır. Bu arada Venüs’ün Procyon yıldızıyla birleşimi kısa süreli fırsatlar vadediyor. Jüpiter’in de Rukbat yıldızıyla kavuşumu finansal konularda kararlı ve güçlü olmayı getirebilir.

Ankara’ya göre ufukta Terazi burcu yükselirken dolunay gerçekleşiyor. Bu durumda Venüs ülkemiz için bir kat daha fazla önem taşıyor. Türkiyemizin astrolojik haritasında dokuzuncu eve düşen Balık burcunun 10 derecesindeki dolunayın anlattıklarına bir bakalım. Öncelikle uluslararası konulara dikkat kesileceğiz demektir. Yükseköğrenim kurumları, üniversiteler ve öğretim görevlileri, bilimsel kuruluşlar (Tübitak gibi) göz önüne gelebilir. Tabii ki yargı, hukuk ve adalet kurumları dikkatleri çekecektir. Yayıncılar, medya-TV,  medya çalışanları, uluslar arası iletişim konularına vurgu olur. Dini inançlar, dini kurumlar (camiler, kiliseler, sinagoglar) ve din adamları bu dönemde dikkat çekici pozisyondalar.

Üstelik Mars’ın Türkiye’nin onuncu evinde retroya hazırlanması devlet kurumu ve devletin yönetimi-yöneticileri, aristokrat kesim için aşırı sıcak, terleten bir hava yaratıyor. Ülkenin hedefleri ve amaçları, ülkenin genel imajı zorlu bir sınava giriyor.

Mars bu dolunay zamanı ülkemizin Satürn ve Merkür’üne karşıtlık yaratıyor. Satürn yaşlı halk kesimi, ölüm oranı, salgın hastalıklar, maden ve metaller, kömür madenleri, düzen, otorite, kanunlar, hukuk, gelenekler, sınırlar ve sınırlandırmaları gündemin ön saflarına getirebilir. Ayrıca tabu olarak kabul edilen konular, polis güçleri Satürn ile anlatılır. Halkın acıları, devlet cenaze işlerini de anlatır.

Merkür’ün uyarılmasıyla ise eğitim konusu, ticari faaliyetler, propagandalar ve propagandacılar, medya ve iletişim alanı, telekomünikasyon sistemi, gazeteciler, elçiler, ulaşım işleri ve ülkenin genç nüfusu tetikleniyor. Ayrıca edebiyat dünyası Merkür’le ilişkilidir.  

Balık burcunda dolunay zamanı havanın bulutlanması, iklimin değişkenliği kafamızı karıştırabilir. Kararsızlığa düşebiliriz. Ay-Satürn kırk beşlik açısı içerden sürekli kemiren mecburiyetleri hatırlatıyor. Yine şartları kontrol etmeye çalışmak yerine-hijyen konusu hariç- sezgilere güvenmek, akışa uymak en iyi çare olabilir. Hayati kararlarımızı almak içinse bu günlerde acele etmemek iyi bir fikir olur. Neyse ki Merkür’ün Başak’ta konumlanması sağduyulu olmaya yardım edecektir.

17 Eylül’de 25 derece Başak’ta yeniay doğarken çok daha daha keskin düşüneceğimizden şüphe yok.

Dolunay bütün insanlığa iyilikler getirsin.

Buraya kadar okuduysanız teşekkürler. Bu sayfaya ücretsiz üyelik açarak gökyüzü haberlerini öncelikli alabilirsiniz. Ayrıca yazıyı beğendiyseniz paylaşmaya çekinmeyiniz. 

Meral Pala

1 Eylül 2020