5 Temmuz’da Oğlak burcunda bir Ay tutulması yaşıyoruz. Omuzlarımızdaki yükle ruhumuz yorgun, belimiz bükük olabilir. Neşeyi bulmakta zorlanıyoruz belki? Astrolojide Ay, doğumumuzdan itibaren yaşadığımız deneyimlerin bizde bıraktığı izleri anlatır. Bilinçaltında birikmiş anılar hayat boyu bizi yönlendirir. Kararlarımızda rol oynar. Ay Oğlak’ta tutulurken korkular ve sıkışık duygular su yüzüne çıkıyor. Ruhumuzu nasırlaştırıyor.

Ay tutulması gökyüzünde Güneş ve Ay’ın zıt burçlarda yerleşmesiyle oluşan bir tür dolunay esasında. Ay tutulmasını bir dolunaydan ayıran özellik, ışıkların Ay’ın düğümlerine yakın oluşudur. Tutulma esnasında Ay, Dünyamızın gölge konisinde kalır. Dolayısıyla Güneş’in ışığını yansıtamaz.

Ay tutulmasıyla kişisel astroloji haritamızda Oğlak yönetimindeki yaşam konuları öne çıkıyor. Dik bir tırmanış bizi bekliyor. Zirveye ulaşmak için hayatımızda kırılmalar olabilir. Bitişler ve başlangıçlar beklenebilir. Kişisel hayatımızda karara bağlanacak işler hız kazanıyor. Seçimlerimiz bizi zorlayabilir. 

Oğlak burcunun 14 derecesinde Ay tutulurken iç karartan bir baskı, sıkışma ve aşırı kontrol ihtiyacı hissedebiliriz. Güneş’in Yengeç’te ilerlediği bu dönemde evimiz, ailemiz, yuvamız odak noktamız durumundadır. Kırılganlıklarımız yüksektir.

Oysaki bu Ay tutulmasıyla güçlü duygulara karşın toplumsal hayatın sorumluluklarına odaklanıyoruz. Kurumsal hayatımız öne çıkıyor. Devlet, düzen, kanunlar vurgulanıyor. İş, kariyer, meslek konularına çekiliyoruz.  Bir etiket, mevki, başarı arayışı söz konusudur. Hırslar artıyor. Maddi dünyada elle tutulur şeyler ortaya koyma çabası var. Bir yapı inşa etmek istiyoruz. Duyguları kapatarak hedefe kilitleniyoruz. Tam bu noktada özel hayatımıza ağırlık vermek mi yoksa sosyal alanda başarı göstermek mi önemli? Bunun kararı bizleri zorluyor.

Kontrollü olmak için çok çaba sarf ediyor olabiliriz. Zira pandemi sürecinde yüz maskesi kullanmak bile çok sıkıcı gelebilir. Ancak ileride ailemizle mutlu ve güvenli yaşamak için bir takım gerekliliklerimiz olduğunu unutmuyoruz. Bir başka deyişle bir yanda ailemiz, yuvamız ve tüm hassas noktalarımız diğer yanda maddi dünyada işimiz, sorumluluklarımız ve hırslarımız duruyor. İkisi de bizim için değerli. Bir seçim yapmak gerekiyor.  

Satürn yönetimindeki Ay tutulması duyguları nasırlaştırıyor.

Endüstriyel hayatın, kurumsal yapının, medeni dünyanın kısıtlarıyla yüzleşiyoruz. Aşırı kontrol altında hissediyoruz. Yumuşacık duygular sertleşiyor. Limitlerimiz olduğunun fazlasıyla farkındayız. Pratik hayatın zorunlulukları bir baskı oluşturuyor. Oğlak burcundaki bu tutulma duyguları kurutuyor. Maddi beklentiler yüksek. Kuru toprağın verimi düşüren, üretkenliği yok eden ve kısırlaştıran etkisi var. Kıtlık duygusuna yatkınız. 29 derece Oğlak’taki retro Satürn muhakkak tamamlanması gereken işler olduğunu söylüyor. 

Oğlak burcunun temsil ettiği otoriteler, yaşlı kimseler ve düzenin koruyucuları öne çıkıyor. Olgunlaşma sürecimizde bir aşama daha ilerliyoruz. Sırtımıza binen yüklerden yorgun ve yaşlı hissedebiliriz. Bu dönemde ruhumuzu kurutan durumlarla karşılaşabiliriz. Yüzümüzü solduran olaylar olabilir. Zamanın kalitesi duygularımızı bastırmaya davet ediyor. Sınırlarımızı yeniden belirleme sürecindeyiz. Dönemin ihtiyaçlarına uymaksa kaçınılmaz neredeyse.

İlerleyen zamanlarda bugünümüzü hatırlayacağız. Belki de yüzümüzdeki çizgilere bakıp ne kadar büyümüş, olgunlaşmış olduğumuzu göreceğiz. Şu anda omuzlarımızı çökerten her ne varsa ilerde dimdik, sağlam bir yapı kurmaya vesile olabilir.

Ülkemizin haritasında bu tutulma yükselen burcun karşına düşüyor. Yabancılarla ilişkiler, uluslar arası antlaşmalar, açık düşmanlıklar, boşanma oranları gibi konular vurgulanabilir.

Oğlak Burcunda Ay tutulması dünyamıza yeni bir düzen getiriyor. Kayalara tutunarak yukarılara çıkmak istiyoruz. Otoriteler, sistem, düzen masaya yatırılıyor. Doğanın koruyucu, besleyici, doyurucu olmaya devam etmesini istiyoruz. Dik tırmanışta yolu hesaplayarak ilerlemek durumundayız. Sabrımız test ediliyor.

Belki de evren bize şunu anlatmaya çalışıyordur: Kartlar yeniden dağıtılıyor. Bugünkü seçimlerin geleceğini belirleyecek diyordur?

Omuzlarımızdaki yükü hafifletecek yolları kendimiz yaratabiliriz. Hayatımızı renklendirmek elimizde. Zira sürprizci Uranüs gökteki ışıklara rahat açılar kuruyor. Her derdin bir çaresi elbet bulunur. Kişisel hırslar yerine bütünün iyiliği önemlidir. Unutmayalım!

Bütün dünya için bu tutulmanın mutluluğa giden yolu açmasını dilerim…

Meral Pala

3 Temmuz 2020