Yaz Başlarken Tutulma

21 Haziran’da Yengeç Burcundaki AY, bir tutulmayla yenileniyor. Parçalı Güneş tutulması tam da yaz gündönümüne denk geliyor.

Güneş ve Dünyanın döngüleri mevsimleri oluşturmaktadır. Mevsimlerin değişmesinin biz Dünyalılar üzerinde psikolojik olarak güçlü etkileri vardır. Mevsimin değişimine eşlik eden Güneş tutulması önümüzdeki altı aylık dönemin ana temalarını anlatmaktadır.

Yengeç burcunun ilk derecesindeki tutulma kök duygularımıza götürüyor. Çocukluğumuz, aile ve özellikle anneyle, belki doğduğumuz yerle bağlantı kurmak temel duygusal ihtiyaçlara dair farkındalık yaratmaktadır. Bu dönemde duygu olarak güvende olmak ve korunma ihtiyacının karşılanması varlığımızı kabul gördüğüne dair bir kanıt oluşturmaktadır. Korunma altında hissetmek başkalarına da aynı duyguyu geçirme gücü verir. Böylelikle bir toplumda bireylerin toplamının duygusal tatmini sağlaması sosyal bağları güçlü bir topluluk oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Belki de günümüzde insanlığın bu denli maddenin peşinde koşması duygu dünyasında bir şeylerin eksik kaldığının işareti olabilir. Duygusal açlığı telafi etmek için aşırı tüketime yönelmek git gide büyüyen kısır bir döngüye çekilmeyi anlatabilir. Zira Yengeç’in duygusal konfor ihtiyacı karşılanmadığı takdirde maddi şeylere yönelerek güvenlik ihtiyacını karşılamaya çalışabilir.

Bu pandemi döneminde çoğu kişinin uzun zamandır ihtiyaçlarının çok üstünde tüketime, maddi başarılara yöneldiğini fark etmesi duygu yönünden eksiklikleri de gidermeye çalıştığımızın işareti.

Yengeç’teki Güneş tutulması en kökteki duygusal bağ kurma ihtiyacını hatırlatıyor. Üstelik Merkür’ün Yengeç’te geri harekette olması derin bir düşünüşle güçlü farkındalıklar getirebilir. Kuralcı Satürn ile karmik açı kuran tutulma derecesi disiplin, kurallar ve otoritelerin görüş alanımızın dışında kaldığını anlatıyor. Disiplinden uzaklaşmaya meyilli olabiliriz. Hayatımızda bir kurallar örüntüsü vardır. Ancak bizler bu dönemde kuralları görmezden gelmeye yatkınız. İçimize çekilip geçmişin izlerinin peşine düşebiliriz. İçsel olarak yoğun bir aidiyet, korunma ve güvenlik ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Anlayış beklentimiz yükseklerde. Etrafımızdakilerle bir bütünün parçalarını olduğumuzu, bir sistem oluşturduğumuzu unutabiliriz. Sınırlarımızın nerede başlayıp nerede bittiğini görmek çok önemli gözüküyor.

Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn ve Plüto’nun aynı anda gerilediği bir döneme gelen bu tutulma içsel-ruhsal bilgilerimize uzanmaya çalıştığımızın işareti. Neptün’ün de tutulmadan 2 gün sonra geri hareketine başlayacak olması bu temayı iyice kuvvetlendirmektedir.

Aralık ayında gökyüzü, hayatımıza yepyeni fikirlerle idealistçe girişimlere teşvik edecektir. Şimdiden suyun gücünü kullanarak içsel bir arınma yaşamak evrenin bize vadettikleriyle pek fazla uyumlu olur. Olumsuz duyguları temizlemek ileriye yönelik bir yatırım olacaktır.

Ünlü astrolog B.Brady bu tutulmayı şöyle tarif ediyor: Engellenme, sınırlama, zorlanma, ayrılık ve gerçeklerden kopuk olmak bu tutulma ailesinin ana temalarıdır. Kişiyi engelleyen olaylar olabilir. Kişi kendi durumunu yanlış değerlendirebilir. Bu süreç bitene kadar somut adımlar atmamalı der.

Ülkemizin astroloji haritasında tutulma birinci eve düşüyor. Halkın bütünü, ülke sakinleri, ülkenin imajı, topluma ait efsaneler, refah durumu ve genel sağlık durumu öne çıkıyor.Terazi burcundaki Mars’ın, tutulmadan geniş bir kare açı alması ülkenin askeri gücünü, askerleri, orduyu tetikliyor. Şiddet eylemleri, saldırganlık olayları, savaş halleri, kundakçılık olayları, terörist eylemleri, grev olayları, iç karışıklıklar ihtimal dâhilindedir. Ayrıca 29 derece İkizlerdeki Ay burç dışı etki altında kalıyor. Genel halk, topluluklar, demokrasi ve halkın görüşleri, kadın nüfusu, doğurganlık, aile yaşantısı ve tarım kesimi için önemli açılımlar doğabilir.

 

Bu arada Yengeç’te bu tutulmayla pandeminin bulaş oranının artışıyla evlere dönüş gereği doğurabilir. Zira retro gezegenler yayılma oranının yükseleceği sinyalini veriyor.

Kişisel haritada gezegenlerin kavuşum, karşıtlık ve stresli kare açı alması halinde neler beklemek gerekir?

GÜNEŞ tutulmadan etki alıyorsa kişilik/kimlik açılımları olabilir. Yaşam enerjisi iniş çıkışlı olabilir. Sağlık etkilenebilir. Egonun ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Hayati kararlar alınabilir. Hayatı nasıl yöneteceğini görmekte sıkıntı olabilir. Hayatınızdaki önemli kişilerle ilgili bir dönüm noktası olabilir.

AY tutulmadan etkileniyorsa, özel hayatın şartları ve aileyle ve özellikle anneyle ilgili konular gün ışığına çıkabilir. Kadın figürler öne çıkabilir. Kadınlarda doğurganlık etkilenebilir. İçe dönüklük olabilir. Hassaslık artabilir.

MERKÜR tutulmadan etkileniyorsa, zihin aktif duruma gelir. Sinir sistemi uyarılmaktadır. Yeni fikirler gelişebilir. Sınavlar ve eğitim konusu gündeme gelebilir. Merkür’ün gerilediğini dünürsek iletişim problemleri, yanlış anlaşmalar olabilir. Kardeşler ve hayatımızdaki özellikle genç erkek figürler etkili olabilir. Anlaşmalar, imzalar engele takılabilir. Kısa yollarda dikkatli olmak gerekir.

VENÜS tutulmadan etkileniyorsa, genel mutluluk hali etkilenebilir. Maddi konular gündeme gelebilir. Yaratıcılık olabilir. Değer yargıları yeniden oluşabilir. Hele ki Venüs’ün geriliyor olması mutsuzluk göstergesi olabilir. Sosyal ve duygusal ilişkiler yeni bir dönemece gelebilir. Evlilikler ve ortaklıklar sorgulanabilir. Kadın figürler öne çıkabilir.

MARS tutulmadan etkileniyorsa, güdüsel tepkiler ortaya çıkabilir. Hareket kabiliyeti düşebilir. Erkek figürler hayatımızda öne çıkabilir. Öfkenin içeri bastırılması enerjiyi azaltabilir. Yeni girişimler stresli olabilir. Benlik duygusu zedelenebilir. Kısıtlanma hissi rahatsızlık verebilir. Ameliyat konusu olabilir.

JÜPİTER tutulmadan etkileniyorsa, kişinin hayatında yeni bir dünya görüşü ortaya çıkabilir. Genişleme ve ilerleme çabaları olur. Yabancılar, uluslararası konular, uzak yolculuklar ve yüksek öğrenimle ilgili gelişmeler öne çıkabilir. Bilgiyi yayma, yayın yapma ve medya ile konular olabilir. Hukuki konular gündeme gelebilir.

SATÜRN tutulmadan etkileniyorsa, kişinin hayatında sınırlarını yeniden çizme zamanı olabilir. Yeni bir disiplin kurmaya gidebilir. Hayatın yapısı, çatısı yenilenebilir. Profesyonel işler, kariyer ve iş konuları öne çıkabilir. Kişinin hayatındaki otorite figürleriyle temasları yoğunlaşabilir. Yaşlı figürler öne çıkabilir. Ayrıca iskelet sistemi, cilt, dişler ve saçlar etkilenebilir.

URANÜS tutulmadan etkileniyorsa, heyecanlı bir atmosferde beklenmedik gelişmelere açık bir dönem olacaktır. Ani uyanışlar beklemek gerek. Başkaldırıya yatkın olunabilir. Özgürleşme, yenilenme, zincirleri kırma zamanı olabilir. Kopartıcı etkiler görülebilir. Sinir sistemi aşırı uyarılır. Buluşçu zekâ uyanışta olabilir.

NEPTÜN tutulmadan etkileniyorsa, gerçekçi olmak zorlaşabilir. Kişinin hayatında kontrol duygusu zayıflayabilir. Çözülmeler, dağılmalar ve kayıplar olabilir. Hayal dünyasına yatkınlık artar. Öte yandan yaratıcılık yükselebilir. Bilinçaltı, rüyalar, sezgiler aktif duruma gelir. Fakat kişinin kendisini kandırmaya eğilimli olabileceğini unutmamak gerekir.

PLÜTO tutulmadan etkileniyorsa kişinin hayatında yoğun ve zorlayıcı duygular ortaya çıkabilir. Doğum ve ölüm temaları ortaya çıkabilir. Fiziksel bir ölüm olmasa bile hayatında bir dönemin, bir duygunun, bir durumun sonu gelebilir. Yeniden doğuş gibi gelişmeler olabilir. Bilinçaltı seviyede büyük dönüşümler mümkündür.

Yengeç Burcunda Güneş tutulması herkese iyilikler getirsin. Burçlar üzerindeki etkileri 20 Haziran Cumartesi akşamı instagram’da sevgili Burcu Özen ile canlı yayında irdeleyeceğiz. Yayınımıza bekleriz.

(astro_meralpala@instagram)

Sevgiler,

Meral Pala

17 Haziran 2020

https://www.timeanddate.com/eclipse/solar/2020-june-21