Ay Düğümleri İkizler-Yay Ekseninde

5 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Ay’ın Düğümleri burç değiştiriyor. İkizler-Yay eksenine doğru hareket ediyor. Hayatımızda çift vücutlu burçlar tarafından yönetilen konuların öne çıktığını göreceğiz. Sıkça değişen şartlar bizi kararsız bırakabilir. İkilemli durumlar yorucu olabilir. İkizler yönetimindeki konular yeşermeye ve Yay yönetimindeki yaşam konuları yıpranmaya, erimeye açık olacağa benziyor. İkisinin dengelenmesi önemli gözüküyor.

Astronomik olarak, Ay’ın düğümleri Dünya ve Ay’ın yörüngelerinin kesişim noktalarıdır. Gökyüzünde izafi olan bu noktalar hayatımızda kaçınılmaz olarak karşımıza çıkan temaları anlatmaktadır.

Yaklaşık 1,5 yıllık aralıklarla burç değiştiren Ay’ın Kuzey ve Güney düğümleri, her zaman birbirine zıt yerleşimdedirler. Bir kutuplaşmayla beraber denge yaratmaya davet etmektedirler. Bir konunun farklı uçları yüksek farkındalık oluşmaktadır. Kuzey Düğüm iyicil özeliklere sahiptir. Bulunduğu yere gelişme ve iyileşme potansiyeli verir. Jüpiter doğasındadır.  Güney Düğüm ise kötücül oluşuyla yıpranmayı anlatır. Tıpkı Satürn gibi köreltebilir.

Kuzey Düğüm İkizler’de ve Güney Düğüm Yay’da hareket ederken, önümüzdeki 1,5 yılda hayatımızda neler olabilir?

Kuzey Düğümün (KAD) İkizler’e yerleşmesiyle öncelikle pratik hayat  bilgileri işimize yarayacaktır. Mantıkçı, analitik yönümüzü olumlu kullanabiliriz. Olaylara çift yönlü bakabilir, olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alabilir, tarafsız bir bakış açısı geliştirebiliriz. Pratik hayatın içinde yaratıcı zihnimizi aktif kullanabiliriz. Olaylara çok yönlü bir bakış açısı getirebiliriz. Bilgimizi güncellemeye hazır olacağız. Yeni yeni konulara ilgi duyabilir, farklı konularda bilgi edinmenin yollarını keşfedebiliriz. Değişen şartlara göre hızlı ve esnek davranabiliriz. Durumlara göre bir ‘B Planı’ geliştirmeyi başarabiliriz. Örneğin içinde bulunduğumuz dönemde corona virüsü dünyanın her yerine yayılmışken eğitim için alternatif yöntemlere başvuruluyor. Eğitimde aksama olmaması için internet imkânlarından yararlanmaya gidilmektedir. Ancak eğitim devam ederken öğretimin eksik kaldığını söylemek yanlış olmaz sanırım.

Bu arada mikro ölçekli yerel ticari faaliyetler gelişip büyüyebilir. İletişimde, haberleşmede yeni yöntemler keşfedilebilir. İletişim ağlarında ilerlemeler beklenebilir. Örneğin pek çok kişinin evinden, odasından tüm dünyaya yayın yaptığı bir dönemdeyiz. Haberleri, bilgileri herkes her yere yayabiliyor. Anacak birçok konuda bilgi kirliliğine karşı da tedbirli olmak gerek. Tüm bunların olması belirli bir hedefe kilitlenmeyi de riske atabilir. Öte yandan bilginin çeşitliliği odaklanma sorunu yaratabilir. Sinirler için yorucu olabilir.

Bu arada sosyal mesafenin kaçınılmazlığı sosyalleşmeyi çok farklı mecralara taşımaktadır. Örneğin gün geçmiyorki internette yeni bir haberleşme kanalı ortaya çıkmasın. Bu arada kimi arkadaşlıkları irdelemek kaçınılmaz olabilir. Hayatımızda yığınlar halindeki insan kalabalıklarını küçültmeye bakmak çok mantıklı gelecektir.

İkizler burcunun temsil ettiği meslek grupları yazarlık, öğretmenlik, muhabirlik, satış-pazarlama gibi alanlarda yeni formlar ortaya çıkacaktır. Ticaret internet kanallarından gelimektedir.

Öte yandan Güney Düğüm (GAD) Yay burcunda iyimserlik, özgürlük ve güven duygusunun yıpranmaya açık olduğunu göstermektedir. İnancımızı sorgulatan gelişmeler olabilir. Yay’ın fiziksel olarak sınırların ötesine geçme arzusunu törpülemesi gerekiyor. Zira bu dönemde ülkelerin sınırlarının kapanmış olması seyahate engel getiriyor. Neticesinde ufuk açıcı faaliyetleri kısıtlamaktadır. Uluslararası seyahatler, ticari faaliyetler, kültürel yayılma engellere takılmaktadır. Her ne kadar internet üzerinden birçok kültürel paylaşım vs olsa da bil fiil yabancı kültürlerin içinde bulunmak zorlaşmaktadır. Halihazırda tamamen kısıtlanıyor diyebiliriz.

Yay Burcu’nun temsil ettiği meslek grupları, adaleti koruyan hukuk, yayıncılık, medya,  turizm, dış ticaret, yolculuklar, akademik konular, üniversiteler ve din ile alakalı konulardır. Tüm bu alanlarda yavaşlama ve gerileme beklemek yanlış olmaz sanıyorum. Hali hazırda bir çok yayın kuruluşu internet vasıtasıyla uzak ülkelerden haberler aktarsa da fiziken olayların yaşandığı yerlere gidememek güney düğüm etkisi olarak ifade edilebilir. Uluslar arası uçuşların durdurulmasıyla doğal olarak turizm kısıtlanmaktadır.

İbadet mekânlarına ziyaretin kısıtlanması dini duyguların paylaşımında kısıtlılık getirmektedir. Ayrıca Yay’ın dinsel fanatizmi sıkıntı yaratabilir. Hukuki ve ekonomik alanda ise sınırlayıcı etkiler hissedilebilir. Dar alanda iş görmek gerekebilir

Bütün olarak bakarsak KAD, İkizler’de bilgi konusunda ilerlemeyi vadediyor. Örneğin bir dil öğrenmek için sayısız alternatif arasından birini seçerek konuyu çözebiliriz. Fakat dili ülkesine giderek öğrenmek şimdilik imkânsız gözükmektedir. Aslında bu durumda kuzey düğümün İkizler’de olması şartlara uyum sağlamayı kolaylaştırıcıdır. Sistem kendi içinde bir denge sağlamaktadır. Sorunlu konuların çözümü için eldeki imkânlarından yararlanmak mantıklı olur. Mikro seviyede çalışmalara odaklanmak gelişimin yolunu açacaktır. Değişken burçlar için kadersel zamanlardayız. İkizler, Başak, Yay, Balıklar için ilginç gelişmeler beklemek lazım. 2001 Ekim ile 2003 Nisan arasında yine Ay düğümleri aynı yerleşimdeydi. Bu dönemle paralellikler görmek mümkün.

Ülkemizin haritasında GAD, altıncı evde transit ederken zorlayıcı olabileceği konular, çalışan kesim, ticari birlikler, sosyalist partiler, sivil servis- hizmetler, askeri kuvvetler ve halkın sağlığı, salgın hastalıklar, çalışan ve işçi kesimi olabilir. KAD 12. evde transit ederken ise hapishaneler, hastaneler, akıl hastalarının bulunduğu yerler için geliştirci, iyileştirici olabilir. Toplumun gözünün önünde bulunmayan ve tecrit edilmiş yerler açısından olumlu gelişmeler sağlanabilir . Yardımseverlik ve hayır işleri için çalışan kurumlar artabilir. Gizli topluluklar da açığa çıkabilir.

Burçlara göre etkileri bir sonraki yazımda ele alacağım.Dilerseniz sayfaya ücretsiz abonelik başlatarak öncelikli olarak yazıları e-posta adresinize alabilirsiniz. 

 Sağlık ve mutluluk dileklerimle;

Meral PALA

2 Mayıs 2020

.