Venüs Koç Burcunda

8 Şubat-5 Mart aralığında Venüs zarar gördüğü Koç burcunda hareket ediyor. Barışın, sevgini ve değerlerimizin sembolü Venüs bu dönemde gökyüzünde zorlayıcı gezegenlerle sert açılar içine giriyor. Öncelikle yaralı şifacı Kiron’la birleşim halinde ilerliyor. Ardından Ay’ın düğümleriyle kare açılar içine giriyor. Güney bendinde yıpranmaya açık olacaktır. Daha sonra sırayla Jüpiter, Plüton ve Satürn ile sertlik yaratıyor.

Astrolojide Venüs

İlişkileri, sevgiyi verme ve alma şeklimizi, bağ kurma kapasitemizi anlatmaktadır. Zevkleri, estetik duygusunu,  hayatta nelerden mutlu olduğumuzu gösterir. Duygusal ilişkileri ve kişinin başkalarını nasıl cezbedip sempati topladığını anlatır. Dişiliğin prensibi Venüs pasif enerjidir. Ayrıca sosyalleşme kapasitemizi gösterir.  Venüs adeta bir ayna gibi çalışmaktadır. Başkalarına nasıl bağ kuruyorsak aldığımız karşılık da aynısıdır. Kişinin değerlerini ve değer yargılarını da Venüs sembolize etmektedir. Bireyin kendine değer verip vermediğini anlatır. Kişinin değersizlik duygusu başkalarına değer vermemeyi de beraberinde getirecektir. Buna paralel olarak başkalarından ne ölçüde değer gördüğümüz de Venüs’le anlaşılmaktadır. Maddi kaynakları ve parayla ilişkimizi de Venüs anlatır. Aslında kişinin maddi kaynak yaratma becerisi, parayla ilişkisi ve maddi konularda istikrar yaratabilme kabiliyeti tamamen öz değer duygusuyla ilişkilidir.  Bu arada Venüs’ün diplomatik ilişkileri de sembolize ettiğini eklemek gerek.

Vücutta Venüs toplardamarlar, böbrekler, bel bölgesi, boğaz ve tiroid bezini anlatır. Vücudumuzun bu bölümlerini bu dönemde özellikle ihmal etmemeye bakmalıyız.

Neler Hissedebiliriz?

Venüs’ün Koç’ta hareket ettiği dönemde kişinin kendine ve başkalarına değer vermekte zorlanacaktır. Fazlaca tutkulu, aceleci, bencil tutumların ilişkilerimize zarar vereceğini düşünmeliyiz. Kiron’la incinme duygusu içine girebiliriz. Ay’ın düğümleriyle temasları duygusal ve profesyonel ilişkilerde, ortaklıklarda yıpranmalar yaratabilir. Ayrıca maddi konularda ve diplomaside hırsların öne çıkması gelmesi kuvvetle muhtemeldir.

Venüs’ün Jüpiter’le sertliği aşırı talepkârlık, zevklerde abartı ve hırsların zarara götürmesi ihtimalini doğurabilecektir. Plüto’yla karesi krizler, köklü dönüşümler, yıkıma varan sonuçlar yaratabilir. Ayrıca Venüs-Satürn sertliği de değersizlik duygularına zemin hazırlamaktadır. Maddi konularda engeller ve gecikmeler yaratabilir. Yoksunluk duygusu verebilir.

Bu dönemde  Venüs yönetimindeki Boğa ve Terazi burçları mücadele içinde hissedebilir. Barışçıl doğaları zarar görebilir. Koç burçları başta olmak üzere yeni ilişkiler, yeni kazanç kaynakları ve yeni değerler yaratmak için uğraşı içindeyiz. Ancak riskli adımlar atmaya yatkınlığımız yüksektir. Ateş burcundaki Venüs’le arzular öne çıkmaktadır. Aceleye ifade etmek istediğimiz duygularımız sıkıntı yaratabilir. Bu dönemde ilişkilerde kırıcı olmamaya özen göstermeliyiz. Barış ve uyum aradığımız yerde savaşmaktan kaçınmalıyız.

Venüs’ün Koç burcundaki hareketinin burçlara nasıl yansıdığını YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz.

Sevgiler;

Meral Pala