Hayatta Ne İçin ve Nasıl Savaşıyorsunuz?

Kazanmak için ne yapıyorsunuz?

Mars astrolojide cesaret, hırs ve güdülerin sembolüdür. Kızgınlık ve öfkenin işaretidir. Herhangi bir şeyi yapma arzusu, kendimizi savunma gücümüz ve harekete geçme kabiliyetini gösterir. Fiziksel gücü ve kendimizi öne sürüş tarzımızı anlatır. İnisiyatif alma becerisi yine Mars tarafından anlatılır. Dayanıklılık ve hayatta kalabilme kapasitesi Mars tarafından sembolize edilir. Fiziksel ve ruhsal hastalıklarla başa çıkma yetisi Mars’ın haritada yerleşimi, asaleti ve açılarıyla belirlenir. Saldırı ve savunma gücü hayatta kalabilmek için ne kadar hevesli olduğumuzu gösterir. Örneğin haritada bir Mars-Satürn açısı kronik depresyona eğilim verebilir. Hastalık hallerinde kişinin başa çıkıp çıkamadığını “kazandı-kaybetti” sözleriyle ifade ederiz.

Mars bir kadın için nasıl bir eş aradığını, hayatındaki erkek figürleri anlatır. Erkek içinde eril gücünü nasıl kullandığını göstermektedir. Kadın ve erkek için cinselliğe yaklaşımını, beklentisini, tavrını gösterir. 

Vücutta, her türlü, ameliyat, kaza ve yaralanmalar Mars ile açıklanır. Ateşli hastalıklar, adrenalin, kaslar, kan, hormonlar ve alyuvarlar, burun ve dış üreme organları Mars tarafından yönetilir. Cinsellik astrolojik haritada Mars tarafından ifade bulur. Kişinin cinsel tercihleri konusunda bilgi verir.

Sportif faaliyetler ve yarışmalar Mars ile özdeşleştirilir.Dışa vuramadığımız kızgınlık hallerinde öfke içte kendimize döner. Bu gibi durumlarda gücü kaybetmiş veya duvara çarpmış gibi hissebiliriz. Terapistlerinin bastırılmış kızgınlıkları ve negatif duyguları dışa vurmayı cesaretlendirmesi bundandır. Aksi halde, yetersizlik duygusu kişinin ruhunu ele geçirir. Bu arada, yangınlar da yine Mars ile açıklanır.

Olumsuz kullanımda sabırsız, dik başlı, zalimce tutumlar verebilir. Kişi fiziksel güce başvurabilir.

Mars’ın haritada zayıf oluşu cesaretsizlik, irade eksikliği ve inisiyatif yoksunluğu getirir.

Mitoljide , ‘küçük kötülük’ olarak tanımlanır.Yunan Mitolojisinde Ares adıyla geçiyor,  kanlı savaşların tanrısıdır ve tanrılar arasında sevilmeyen insanlar arasında ise korkulan bir tanrıdır. Roma’da, Mars adıyla anılıyor ve mantıksızca, körü körüne savaşın temsilcisi. Afrodit ile ilişkisinden Phobos( korku ) , Deimos( panik ) ve Harmonia doğuyor.

Natalde Mars’ın durumu mücadele tarzımızı ve mücadele konularımızı anlatır. Ancak zaman içersinde ilerletim haritalarında Mars’ın burç ve yön değişiklikleri de hayatta yön değişikliklerini göstermektedir.

Mars Burçlarda Nasıl Çalışır?

Ateş Elementinde kişi kendini direkt olarak ortaya koymak ister. Fiziksel gücü ve motivasyonu çok yüksektir.

Hava elementinde düşünceler yoluyla ifade gücü fazladır. Keskin bir zekâ ve ikna yeteneği çok iyidir.

Toprak elementinde kişiyi somut ve elle tutulur işlerde çaba sarf ederken görürüz. Enerji yapıcı kanallara yönlendirilir. Sabır ve irade söz konusudur.

Su elementindeyse kişi duyguları yoluyla kendini ifade eder. Güdüsel olarak harekete geçebilir.

KOÇ burcunda yöneticidir. Savaşçı Mars tam kapasiteyle kendini gösterir. Yüksek bir fiziksel ve cinsel enerji verir. Sportif ve dayanıklıdır. Birden parlaması meşhurdur. Bencillik söz konusudur.

BOĞA’daysa zararlıdır. İnatçılık ve sahiplenme güdüsü fazladır. Azim ve dayanıklılık verir. Maddi güvence için çabalar. Barışçıl yöntemlerle kazanma gayretindedir.

İKİZLER’de zihinsel aktivite yüksektir. Dilini ve konuşma yeteneğini gösterebilir. İkna kabiliyeti verir. Sivri dilli de olabilir. İyi bir tartışmacıdır. Sinirsel enerji dağılabilir ve rahatsız edici olabilir. 

YENGEÇ’te düşüktür. Aile ve güvenlik mücadelesi verir. Aşırı korumacı olabilir. Güdüleriyle harekete geçer. Stresli, ürkek ve şikâyetçidir. Hedefe yönelemeyen duygusal bir enerjidir.

ASLAN’da ego yüksektir. Yaratıcı gücüyle kendini ifade etmek ister. Liderlikte iddialıdır. Yüksek fiziksel enerji ve hayattan keyif alma isteği verir. Olumsuz kullanımda küstah olabilir.

BAŞAK’ta detaylarda uğraşmayı sever. Çalışkan ve titizdir. Aşırı derecede sorgular. Fazlaca eleştirel olabilir. Sinirsellik yaratarak rahatsız edici olabilir. Somut şeyler ortaya koymak için çalışır.

TERAZİ’de zararlıdır. Adalet ve denge için savaşır. İlişkilerde büyük bir güç sarf eder. Hatta enerjiyi israf eder. İkili ilişkilerde verimli olmayan bir mücadele söz konusudur. Ayrıca hayatta hedefini bulmakta zorlanır. Dengesizlik görülebilir. Aslında denge kurmak ve eşitlenmek ister.

AKREP’te yöneticidir. Psikolojik savaşlara girer. Mücadelesini fiziksel değil  daha çok psikolojik yöntemlerle verir. Cinsellik çok önemlidir. Fiziksel güç yüksektir. Kararlı ve sabırlı ve sonuna dek mücadele eden bir enerji söz konusudur.  Kontrol edilmezse yıkıcı olabilir.

YAY’da ise yüksek bir  enerji ve sporda başarı verebilir. Kolay dağılan bir enerjidir. Risk almaya ve maceraya heveslidir. Özgürlük mücadelesi verebilir. Yabancı kültürlere, seyahatlere, eğitim-öğretime, akademik çalışmaya, dinlere yönelik mücadelesi olabilir

OĞLAK’ta yücelir. Kontrollü bir güçtür. Organize olmuş ve disiplinli bir enerji söz konusudur. Azimli, disiplinli, hırslı bir enerji vardır. İşkolik olabilir. Mevki kazanmak için çalışır. Kariyer hırsı verebilir. Stratejiktir. Toprak ve taşla ilgili konularda mücadele olabilir.

KOVA’da idealleri uğruna savaşır. Özgürlükleri önemlidir. Toplumsal konularda güç sarf eder. Yaratıcı ve özgün çalışmalarda hırslıdır. Fikirlerini ısrarla savunur. Soyut bir mücadele verir.

BALIK’ta güdüsel olarak harekete geçer.  Duygusal ve dağınık bir enerji söz konusudur. Fedakârlık temasının yanı sıra, başkaları için mücadele ve hatta adanmışlık söz konusudur. Duygusal gerilime maruz kalabilir. Enerjiyi doğru yönetemeyebilir. Yön bulamama olabilir. 

Meral PALA

Sevgilerimle,

4 Ekim 2019