İkizlerde Yeniay Doğuyor

3 Haziran’da İkizler burcunda oluşan yeniay Ramazan ayının sonu ve bayramın gelişini haber veriyor. Gökyüzünde her yeniay ortalama 28 günlük aralıklarla hayatımızdaki yeni dönemlerim başlangıcını işaret etmektedir. Hangi burçta yeniay oluşumu varsa tema bu burcun arketipsel özelliklerini ön plana getirmektedir.

Yeniayla birlikte İkizler’in hayata karşı deneysel yaklaşımını tecrübe ediyoruz. Olaylara ve durumlara karşı son derece farklı açılardan bakabildiğimiz bir süreçteyiz. Herhangi bir konuda işler istediğimiz gibi gitmezse kolayca bir “B planı” hazırlayabiliriz.  Bütün olasılıklara açığız. Şartlara uyum sağlamakta gecikmiyoruz. Bilgiyi, toplamak, birleştirmek, geliştirmekle meşgulüz. Ancak bu denli zihinsel faaliyet sinir sistemine aşırı yük getirecektir. Sakinleştirici önlemler alınabilir. Örneğin, meditasyon, sportif faaliyetler iyi gelebilir. 

Bu arada yeni sosyal ağlar kurmakla meşgul olabiliriz. Çok kişiyle temas kurup yeni bir çevre kurma peşindeyiz. Genç ruhumuz uyandı ve yeni ilgi alanları ruhumuza ilham kaynağı oluyor. Aynı anda bir çok konuya eğilebiliriz. Gerçeği aynı anda fazlaca konuyla ilgilenmek dağılmalar, odaklanma problemleri de getirebilir. Bu yeniay İkizler’i yöneten Merkür’ün de ikizler’de hareket etmesi çok yönlülüğümüzü, merakımızı, bilgilenme ihtiyacımızı yükseltiyor.

Bu arada retro Jüpiter’in Güneş-Ay-Merkür ile karşıt duruşu hararetli tartışmalara zemin hazırlıyor. Belki de çok eskilerden gelen konular yeniden masaya yatırılabilir. Çözüm arayışlarına gidilebilir. Ancak fanatizme eğilim de olabilir. Hele ki Neptün’le birlikte gökte geniş bir toleransla T-Kare oluşumu var. Netlik sorunu olabilir, tarafsız kalmakta zorlanabiliriz, sınırları aşma çabaları abartıya varan tablolar yaratabilir. Üstelik havada uçuşan fikirler sağlam zemin bulmakta zorlanabilir.

Öte yandan Güneş/Mars orta noktasına denk gelen Merkür yaşam enerjimizin, mücadele gücümüzün pratik fikirler üretmeye yöneldiğini anlatıyor.  Ayrıca Güneş’le Ay’ın birlikte Uranüs’le ortasına Boğa’daki Venüs düşmektedir. Bu da bize sıra dışı ve beklenmedik gelişmelerle değerlerimiz, ilişkilerimiz ve finansal konuların kalıcı ve güvenli olarak yenilenebileceğini gösteriyor.

Ülkemizde yeniay oluşumu esnasında ufukta analitik ve eleştirel Başak burcu yükseliyor. Yeniay oluşumu ülkemizin haritasında 12. eve düşüyor. Bu da fikirlerin çok yönlü fakat bir o kadar da dağınık olabileceğini, yanılgıya yol açabileceğini anlatıyor.

Yükselen burçlara göre yeniay neler vadediyor peki?

Koçlarda taptaze fikirler oluşuyor, Yeni arkadaşlıklar, yeni eğitimler, yakın çevreyle fikir paylaşımları olabilir. Arkadaşlar, komşularla tartışmalar, fikir çatışmaları ortaya çıkabilir.

Boğalar için, yeni değerler oluşuyor. İki farklı konudan gelir yaratımı söz konusu olabilir. Yeteneklerini konuşturacaklar.Yeni bir telefon, bilgisayar, araba gibi iletişimi sağlayan araçlara yatırım olabilir.

İkizler’in, hayata ve özellikle ilişkilere yaklaşımlarında yenir bir açılım beklemek gerek. Yepyeni bir imaj yaratabilirler. Fikirlerini özgürce paylaşacakları zamanlar.

Yengeçlerin, bilinçaltı ve, rüyalarda aktivasyon ruhsal seviyede yorucu olabilir. Öte yandan yaratıcı kapasiteyi çalıştırma zamanı. Yardımseverlikle egolarını aşabilirler. Dedikodulara dikkat.

Aslanlar, yeni sosyal bağlantılara girebilirler. Yeni umutlar hayat planlarını yenilemeye davet ediyor. Sosyal meselelere yönelik yaratıcı fikirler ortaya çıkartabilirler.

Başaklar, hayattaki ana hedeflerine yönelik fikirler oluşturdukları bir süreçteler. Mesleki eğitimlerle yeni açılımlar elde edebilirler. Toplum önünde kendilerini ifade edebileceklerdir.

Terazilerin, dünya görüşü, hayat felsefesi üzerine açılımlar olacaktır. Bunu da bir eğitim yoluyla veya bir yolculukla gerçekleştirebilirler. Görüşlerini yaymak için sosyal becerilerini kullanabileceklerdir.

Akreplerin, bilinçaltı hareketli durumda. Kendilerini ifade edememe endişesi olabilir. Negatif düşünceler üretmeye yatkınlıkları söz konusu.  Eşin geliri veya miras gibi ortak paylaşımlar gündem yaratabilir. 

Yaylar için,  ortaklık ve ilişkilerine odaklanmaya çalışabilirler. Yeni fikirler, yeni durumlar kararsız bırakabilir. İkilemler bir miktar gerginlik verebilir. 

Oğlaklar, rutin yaşam konularına eğilmek durumundalar. Bir iş değişikliği olabilir. kararsızlık ortaya çıkabilir. Yeni eğitimlerle yeni bilgilerle yeteneklerini geliştirebilirler. Sağlığa özenli olmak gerekir. 

Kovaların, entelektüel birikimleri ortaya çıkarttıkları bir dönemdeler. Zihinsel yaratıcılık ve özgün fikirleri göze çarpacaktır. Çocuklar ve onların eğitimiyle ilgili konular ön planda olabilir. 

Balıklar için; ev, aile, yuva, yerleşim konuları gündem yaratıyor. Aileyle özellikle ebeveynlerle konuşup, fikir alışverişinde bulunabilirler. Evde sosyal organizasyonlar, arkadaş davetleri olabilir. Ev değiştirmek için kararsız kalınabilir. 

İkizler’de yeniay hepimize genç ruhla neşe ve mutluluk getirsin.  

Mutlu bir bayram dilerim herkese:) 

Meral Pala

1 Haziran 2019

Bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.