Kova Burcunda Uranüsyen bir Ay Tutulması

İçimizden bir ”Aykırı” Çıkıyor

2018’nın son Ay tutulması 27 Temmuz’da gerçekleşiyor. Tutulmalar hayatımızda yeni dönemeçlere geldiğimizin habercisidir. Ay tutulmaları çoklukla kişisel konuları, duygu dünyamıza ilişkin evreleri, ev-aile-yuva konularına dair meseleleri hayatımıza getirir. Etkileri çoğunlukla 1 ay öncesinden veya 1 ay sonra ortaya çıkabilir. Muhtemelen 2017 Ocak (sonu) yeni başlayan ne varsa şimdilerde bu konuyla alakalı tamam mı devam mı soruları soruyor olabiliriz. Bu konuyla alakalı birden farkındalığımız yükselebilir. Bir tür uyanış gerçekleşebilir. Hatta 2017 Ekim sonu gibi aynı konuyla ilgili bir hızlanma, gerginlik ya da çatışmaya yaşamış olabiliriz. 

Zodyağın en sıra dışı, özgürlükçü ve yaratıcı burcundaki bu tutulma bir döngünün sonuna ve yenilikçi adımlara işaret ediyor.

Kova arketipinin özünde özgürlük ve eşitlik düşüncesi yatar. Eşitlik ve adalet ana temadır. Kova objektivite, akılcılık, kendine özgü bir merak, idealizm, geniş görüşlülük, ilericilik ile özdeşleşir. Bu dönemde en çok ihtiyaç duyduklarımız bu temalardır. Gerçek doğruyu aradığımız zamanlardayız. Tarafsızlığı, mantık yoluyla doğruyu bulmak istiyoruz. Bunu neticesinde patavatsızlıkla da itham edilebiliriz. Sosyal bilinç öne çıkıyor. Bu tutulmayla toplumsal konulara duyarlıklarımız yükselişe geçiyor. İdeal olanı, toplumda herkesin özgür ve bütünün içinde gerçek bir eşitlik olmasını arzuluyoruz.

Kova hava elementinden sabit nitelikli bir burçtur. İdeallerimizle yenilikçi ve modernist tarafımız öne çıkıyor. Toplumda ‘’aykırı’’ olarak nitelendiği için bastırmak durumunda kaldığımız arzularımızı artık rahatça savunma noktasına geliyoruz. Tutulma esnasında geri giden Mars ve Ay’ın Güney düğümünün de Ay gibi karanlığa gömülmesi diplerde kaybolmuş yönlerimizi açığa çıkartıyor.

Ay tutulması dünyamızın Güneş ve Ay ile hizalanması neticesinde ortaya çıkan bir gökyüzü görüngüsüdür. Bir süre için Güneş’in ışığının Ay’a ulaşmaması neticesinde Ay karanlıkta kalır. İşte bu tutulmada Mars ve Güney Düğüm de AY’la birlikte bir süre karanlıkta kalıyor. Sonrasında yeniden görünür oluyor. Öyleyse bastırdığımız sıra dışı, aykırı yanımız, özgürlük arzumuz ve yenilikçi tarafımız gün ışığına çıkacaktır. Güneş ve retro Merkür Aslan’da; egoyu besleyen, gurumuzu okşayan, takdir edilmeyi bekleyen tarafımız da bizi cesaretlenip hareket etmeye davet ediyor. Üstelik beklenmedik gelişmeleri anlatan Uranüs’le Güneş ve Ay’ın sıkı ve sert bir temas kurması olayları hızlandıracak, beklenmedik gelişmeler olabilecek gibi gözüküyor.

Tutulma esnasında ülkemizde ufuk çizgisinde Koç burcu görülüyor. Mars’ın burada kilit gezegen olduğunun altını çizmek gerek. Üstelik Mars’ın sınırları aşmış (out of bonds) olması denenmemişi denemek konusunda çok cezbedici duruyor. Ek olarak Mars ve Satürn’ün birbirini güçlü bir şekilde ağırlaması somut gelişmeler vadediyor. Merkür/Mars orta noktasına düşen Jüpiter ise hareketi hızlandıran bir başka etkendir.

Ay tutulmaları hayatımızda karara bağlanmayı bekleyen durumları vurgulamaktadır. Belirsizlik taşıyan konular açığa çıkabilir. Seçimler yapmamız gerekebilir. Hayatımızda sonlanmalar, bitişler ve yeni başlangıçlar olabilir.

Daha önce tecrübe etmediğimiz şeyleri denemek için müthiş bir güdülenme olacaktır. Ayrıca sezgi gücümüz çok yükselebilir. Üçüncü gözümüz aktive olabilir.

Bu arada tutulma yaklaşık 5 derece Kova’da gerçekleşiyor. Ülkemizden izlenecek olan tam tutulmanın odak noktası 23:20 sularıdır. Kova ve Aslan’ın 3 ila 6 derecesi arasında kişisel gezegenleri ve/veya yükseleni, astrolojik haritanın önemli noktaları bulunanlar bu tutulmadan yoğun etkilenebileceklerdir. Fakat her birimizin astrolojik haritasında Kova ve Aslan burçları tarafından yönetilen yaşam konuları da dikkat çekici gelişmelere açık duruyor.

Ülkemizin astrolojik haritasında 8. ve 2. Evler tutulmayla hareketleniyor. Sekizinci ev dünya astrolojisinde başka ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan gelen mali kaynaklar, krediler, mafya faaliyetleri ile toplu ölümler-katliamlar, cinselliğe yaklaşım gibi konuları anlatıyor. İkinci ev ise Milli kaynaklar, bankalar, finansal kurumları, borsalar, para piyasaları, ülkenin refahı-zenginliği, sahip olduğu manevi değerler ve değer yargılarını anlatır.

Yükselen burca göre kimlerin hangi konularda dönemece geldiğini anlamaya çalışalım:

Yükselen KOÇ; uzun vadeli hayat planlarını netleştirmeye çalışacaklar. Hep vazgeçtikleri şeyleri şimdi hayata geçirme zamanı olabilir. Yaratıcı bir ifadeyle ilgiyi kendilerine çekebileceklerdir. Yükselen BOĞA için; kariyere ilişkin ikilemli durumlar netleşmeye doğru gidebilir. İdeallerini gerçekleştirmek için harekete geçeceklerdir. Aileden, köklerinden gelen güven desteği çok güçlü olabilir. Yükselen İKİZLER için, hayat görüşünü netleştirme zamanı, düşünceler netlik kazanıyor, yüksek eğitimle ilgili kararlar alınabilir. Hukuki konular varsa sürpriz şekilde çözüme kavuşabilir. Yükselen YENGEÇ için, finansal konular ile ortaklaşa yatırım konularında yaratıcı fikirler ortaya çıkabilir. Eşin maddi kaynakları açısından bir dönemin sonu ve eski bir idealin gerçekleşmesi mümkün olabilir. Yükselen ASLAN için, ilişkilerinde, evlilik ve ortaklıklarda sürpriz bir dönüm noktası olabilir. Ben-Biz ikilemleri gerginlik yaratabilir. Eski konular ve/eski ilişkiler gündeme gelebilir. Egoyu ve mantığı dengelemek bu dönem önemli gözüküyor. Yükselen BAŞAK için,  gündelik yaşamın koşulları aniden değişebilir. İş ortamında gerginlik ve beklenmedik gelişmeler olabilir. Sağlıkla ilgili ihmal edilmiş konular gündeme gelebilir. Yükselen TERAZİ’nin, yaratıcı yönlerini ortaya çıkartabilirler. Çocuklarla ilgili çözüm bekleyen konular ele alınabilir. Eski hobilerine dönebilirler. Aşkta sürpriz gelişmeler mümkündür. Yükselen AKREPLER’in yuva-aile ve ebeveynlerle ilgili ani gelişmelere açık bir dönem olabilir.  Yerleşimle ilgili konular karara bağlanabilir. Hayatına yeni bir temel atmak üzere sona eren bir dönem olabilir. Yükselen YAY için, yakın çevre, sıkı arkadaşlıklar veya komşularla ilgili konularda ilginç gelişmelere açık bir dönem. Yaratıcı fikirlerini ortaya koyabilirler. Eğitime ilişkin konular sürprizlere açık duruyor. Yükselen OĞLAK finansal konularda, gelir kaynaklarıyla ilgili alanda ilginç gelişmeler muhtemeldir. Değer yargıları değişime son derece açık gözüküyor. Yepyeni değer yargıları oluşuyor. Yükselen KOVA’nın,  hayatın bütününde ilginç gelişmeler beklemek gerek. Yeni bir imaj, yeni bir kimlik, yepyeni bir bakış açısı oluşuyor. İlginç kişilikleri her zamankinden çok vurgulanıyor. Sürprizler var. Evlilik ve ortaklık için de önemli bir karar zamanı olabilir. Yükselen BALIK için, bilinçaltında uyanışlar var. Mesela eski bir hayalin gerçekleşmesi için harekete geçebilirler. Rüyalardan gelecek mesajlara dikkat etmek gerek. Sürprizli ve kontrol dışı gelişmeler olabilir. Akışta kalabilmek önemli olacaktır.

Kova Burcundaki bu Ay Tutulması hepimize aydınlanmayla birlikte mutluluk getirsin.

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Sevgilerle,

Meral PALA

23 Temmuz 2018

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.