Yengeç’te Parçalı Güneş Tutulması

13 Temmuz Cuma günü saat 05:47 sularında Yengeç Burcundaki Ay bir tutulmayla yenileniyor. Suyun karşı durulamaz gücünü hissedeceğimiz bu tutulma geçmişin izlerini arıtarak iyileştirme ve dönüştürme zamanı olduğunu anlatıyor. Yengeç burcunu yöneten Ay, dünya astrolojisinde geniş kitleleri, halkı özellikle kadın kesimini ve kitlelerin ruhunu etkileyen güncel konuları işaret eder. Ayrıca AY astrolojide genel olarak sıvıları, suları, gel-git olaylarını ve gümüş madenini sembolize etmektedir. Bu durumda Yengeç’te tutulma halkın duygularındaki hassasiyeti ve değişkenliği de arttırmaktadır.  Ayrıca sıvılarla ve sularla ilgili konuları gündeme getirebilir. Nitekim İran’da yaşanan su krizini, halkın tepkilerini de tutulma etkisi olarak düşünmek gerekir. Ayrıca Tayland’da mağarada mahsur kalan gençlere suyun yükselmesi nedeniyle ulaşılamaması bu tutulmanın etkileri gibi gözüküyor. Okyanusya’da tsunami oluşumları beklenebilir.

Parçalı Güneş tutulması Plüton’la tam bir karşıtlık içinde bulunuyor. Karşıtlık durumu bir dönüm noktasına işaret eder. Çoklukla ilişkilerde güç savaşları olarak tecrübe edilir. Plüton mitolojide sert, tutkulu ve sözünden vazgeçmeyen yeraltı tanrısıdır. Yerin altındaki tüm hazinelerin sahibidir. Ölüm ve yeniden doğuşu sembolize eder. Astrolojide “Plüton bir teklif sunar ve bunu kabul etmemek gibi bir şansımız yoktur” şeklinde ifade edilir. Öyleyse hayatımızda bir devrin kapanıp yeni bir devrin açılması muhtemeldir.

Tutulma esnasında oluşan gökyüzü haritası bize su grubu burçlar arasında- Güneş-Ay kavuşumu, Neptün, Jüpiter- oluşan büyük üçgen bizlere duygu tarafımızın fazlasıyla öne çıktığını söylüyor. Aynı anda toprak grubu burçlar arasında da büyük bir üçgen oluşmakta. Uranüs-Satürn-Venüs arasındaki kolay enerji akışı ayaklarımızı sağlam bastığımızın, onca duygusal atmosfere karşın bir şekilde gerçekçi bir duruş sergileyebileceğimizin ve ayrıca finansal konularda sağlam girişimler yaratma çabamızı anlatmaktadır. Hayal gücünün derinliğinin yanı sıra hayalleri gerçeğe çevirme kapasitemiz de yüksek olacaktır.

Uranüs-Mars sert görünümü beklenmedik ve ani gelişmelere zemin hazırlıyor. Jüpiter-Merkür arasındaki sert bakış da fikir çatışmalarına işaret etmektedir.

Özetlersek bu tutulma en kırılgan olduğumuz konularda köklü bir temizlik ve dönüşüme işaret etmektedir. Biten şeyin ardından oluşan kaos ortamı dağıldıktan sonra yeni ve uzun vadeli, kalıcı bir inşa etme süreci başlayacaktır. Hayatımızda yepyeni yapılanmalar devreye girecektir. Kişinin haritasında tutulmanın yer aldığı yaşam konuları var olan yapıyı tümüyle değiştirecektir. Eğer doğum haritamızda gezegenlere, köşelere ve/veya önemli noktalara-5 derece kadar toleransla-temas ediyorsa hayatımızda radikal değişikliklere hazır olmalıyız. Tutulmanın etkisini +/- 6 ay gibi düşünmek gerek.

Ülkemizden izlenmeyen bu tutulma Pasifik ve Hint Okyanusu ile Avustralya ve Yeni Zelanda’nın güneyine düşmektedir.

Tutulma esnasında ülkemizde ufukta Yengeç burcunun yükseliyor olması halkın duyarlılığını, duygusal iniş çıkışlarını, vatanseverliğinin öne çıktığını, anaçlık-korumacılık güdülerimizi ve değişken duygu hallerini katmerlendiriyor.

Ülkemizin haritasında birinci eve düşen tutulma halkın bütünü, ülke sakinleri, ülkenin imajı, refah ve genel sağlık durumuyla ilgili konularda dönüşümlere çok açık duruyor. Nitekim yönetim sistemindeki değişimin bilfiil uygulanmaya başlıyor olması halkın bütününü ilgilendiren bir konu olarak düşünülmelidir. Ayrıca topluma ait efsaneler gündeme gelebilir. Öte yandan yedinci evle ilgili konular yani yabancılarla ilişkiler, uluslararası antlaşmalar, açık düşmanlık ve boşanma konuları önemli gündem maddeleri olabilecektir. Geçmişten gelenler dönüşüm sürecindedir.

Yükselen burçlara göre tutulma etkilerine bakarsak,

Koçlar için, hayatlarında en temel konularda yenilikler ortaya çıkıyor. En dipteki kırılgan tarafları bir kaçınılmaz biçimde dönüşmek durumunda. Aynı anda hayattaki ana hedefleri, kariyer, meslek alanında geminin dümenini farklı yöne kırabilirler. Yuva ve kariyer konuları gündemin ana maddeleri olacaktır.

Boğaların, yakın çevrede kardeşler, kuzenler, arkadaşlar veya komşularla ilgili önemli farkındalıklar oluşuyor. Yeni oluşan fikirler hayat görüşlerine yeni bir şekil vermeye zorluyor. Eğitim-öğretim konusunda bir takım karar değişiklikleri oluşabilir. Fikirlerini paylaşmak için güçlü bir zemin oluşturma hazırlığı olabilir.

İkizler’in, değerleri ve değer yargıları dönüşüyor. Gelir kaynakları yeniliklere açık durumda. Varsa eşinin ve/veya ortağının maddi kaynaklarıyla, mirasla alakalı bir mücadele beklenebilir. Ayrıca bilinçaltında arınma-dönüşüm olacaktır. Vergi ve kredilerle ilgili konular önem taşıyor.

Yengeçlerin, kendilerini sorgulamaları ve ilişkilerini-ortaklıklarını mercek altına almaları beklenebilir. Yeni bir kimlik ve imaj oluşuyor. Hayata yaklaşımları derinlik kazanıyor. İlişki kodları değişiyor. Duygusal veya profesyonel -her türlü- ilişkileri tümden değişime açık gözükmektedir. 

Aslanlar, kontrol dışı gelişmelere odaklanabilirler. Gizli konular açığa çıkabilecektir. Ruhsal seviyede dönüşümler var. Rutin yaşam koşullarında köklü değişimler beklemek gerek. İşle ilgili mücadeleler olabilir. Sağlığa özellikle dikkat edebilirler.

Başaklar, yeni hayat planları yapmakla meşgul olabilirler. Hayattaki umutları tamamen yenileniyor. Yeni bir arkadaş çevresine girebilirler.  Yaratıcı kapasiteyi ortaya çıkartacak uzun vadeli, köklü adımlar atıyorlar. Çocuk konusu gündemde olabilir.

Terazilerin, hayattaki ana hedefleriyle birlikte sosyal statüleri yenileniyor. Duygularını dönüştürerek toplumsal alanda paylaşıyorlar. Kariyer planları tamamen değişim içinde. Yuva, aile ve ebeveynlerle ilgili yoğun enerji sarf etmeleri gerek. Geçmişi dönüştürme zamanı.

Akreplerin, hayat felsefeleri yenileniyor. Fikirlerdeki dönüşüm hayata bakış açılarını değiştiriyor. Mesela kendi hikâyelerini paylaşmaya karar verebilirler. Eğitim-öğretimle ilgili girişimleri olabilir. Hukuki konular mücadeleyle bir sonuca gidebilir. Yurt dışı ve yabancı kültürlere ilişkin konular için önemli bir karar zamanı.  Yakın çevrenin konuları yorucu olabilir.

Yaylar için, maddi konular, paylaşımlar, değerler ve gelir kaynakları ana gündem maddesi oluyor. Ortak paylaşım alanında, mesela miras ve eşin kaynaklarında yenilikler oluyor. Bilinçaltında büyük bir temizlenmeyle beraber değer yargıları dönüşümde.

Oğlaklar, ortaklık ve ilişkilerine odaklanıyorlar. Yeni ilişkiler gündeme gelebilir. Ancak bire-bir ilişkilerdeki yeniliklerin temelinde hayata yaklaşımlarındaki değişim olacaktır. Hayatlarında bir devrin kapanıp yepyeni bir dönemin başlangıcı olabilir.  

Kovaların, rutin düzende büyük bir temizlik olacaktır. Evde, işte, ofis ilişkilerinde yenilenme söz konusu. Duygu dünyalarında, bilinçaltında derin dönüşümler var. Farkındalık oluşumu yaşam düzeninde yeni adımlar atmayı getiriyor.  

Balıkların; yaratıcı kapasiteyi ortaya çıkartacak gelişmeler beklemek gerek. Yeni hobiler edinebilir mesela sanatsal konulara yönelebilirler. Yeni bir sosyal çevre ve yeni arkadaşlıklarla hayat planlarını dönüştürüyorlar. Ayrıca çocuk sahibi olunabilir. Ya da çocuk sahibi olanların çocuklara odaklanması mümkündür.

Yengeç’te tutulma hepimize arınma ve yenilenmeyle birlikte mutluluk getirsin.   

Meral Pala

6 Temmuz 2018

Bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.