10 Ekim 2017 tarihinden itibaren Jüpiter bilinçaltının gizemlerini temsil eden Akrep’te hareket ediyor. 8 Kasım 2018’e dek bu hareket devam edecek. Şimdilerde – 9 Mart’tan itibaren -Jüpiter gerileme hareketine başladı. Gezegenin 23 derece Akrep’te başlayan gerilemesi 10 Temmuz’a dek sürecek. Gökyüzünde hareket halindeki Jüpiter astroloji haritamızda hangi yaşam alanını yönetiyorsa orada bir takım açılımlar, genişleme ve büyüme beklenir. Akrep burcu yönetimindeki konularda ölüm ve yeniden doğuş vardır. Duyguların en yoğun ve derin yaşandığı alandır. Aynı zamanda derinlere gizlenmiş korkular buradadır. Krizlere açık olan yerdir. Ayrıca burada psikolojik mücadeleler, hırs ve tutkular kol kola gezer. Bu bahsettiğimiz konular Jüpiter’le büyümeye ve derinleşmeye yüz tuttu.  Aslında Ekim ayından beri egodan arınmaya giden yolda büyük adımlar atmaya başladık. İyileşmek için bir dönüşüm yaşamak gerek. Bilinçdışının derinliklerinde kaybolmuş negatif anılara karşı çok daha fazla hassas olduk. Özellikle Akrep’te, gezegenleri, doğum haritasının belirgin köşeleri, arap noktaları veya orta noktaları bulunanlar Jüpiter transitiyle daha fazla etkiye maruz kalıyor olabilirler.

Bu 4 aylık gerileme döneminde ise Ekim’den beri yaşadıklarımızı bir gözden geçirme zamanı olabilir. Daha çok içe dönmek ve sorgulamak kaçınılmaz olacaktır.İnançlarımız masaya yatırılıyor. Öte yandan psikolojik derinleşmenin getireceklerinden çekinebiliriz de. Böylece derinlere giderken gerginlik ve bir yavaşlama ve geri adım atmalar da olabilir. Kendi karanlığımızdan kaçmaya yeltenebiliriz.

Jüpiter’in Güneş ile karşı karşıya geleceği Boğa döneminde(9-10-11 Mayıs günleri) hayatımızda tam bir dönüm noktası olabilir. Duygusal olarak gerginlik yaratan sebepleri de daha çok burada fark edebiliriz.

Gerilemenin sona ermesinin ardından 25-26-27 Kasım tarihlerinde ise Güneş’le Jüpiter Yay’da birleşirken hayatımızda çok daha hızlı, tempolu, ilerleme kaydedeceğimiz dönemler olacaktır.

Jüpiter’in geri hareketini içsel potansiyelimizi keşfetme zamanı olarak değerlendirmeye bakmak gerek. İnanç sistemimizde önemli değişimler olabilir. Bu dönemde sorunlu konular daha fazla rahatsız edici olabilir. Korkularımızla yüzleşmekten korkmamalıyız. Mitolojik figür Uroboros’un kendi kuyruğunu yiyerek iyileşmesi gibi biz de kendi karanlığımıza inerek iyileşmeye bakmalıyız !

Yükselen burçlara göre hangi yaşam konularında derine giderek mücadele, temizlenme ve başkalaşma ihtimali olabilir?

Yükselen Koç; bilinçaltının derinleriyle yüzleşmeler içselleşmeye başlıyor. Ortak paylaşım ve miras konularında aksamalar olabilir. Yükselen Boğa için; ikili ilişkiler, evlilik ve ortaklık konuları daha çok sorgulamaya açılıyor. İlişkilere yoğunlaşarak bir yol ayrımına gelebilirler.  Yükselen İkizler’de günlük rutin yaşam konularında, işyerinde ve sağlık bir konuları mercek altında. Şartları iyileştirmek için çabalar yoğunlaşabilir. Yükselen Yengeçler için, çocuklarla ilgili konular daha fazla çaba gerektirebilir. Aşkta sorgulamaya gidebilirler. Yaratıcı güçlerini keşfedebilirler. Yükselen Aslan; aile-ev-yuva-yerleşim konuları bir takım düzenlemeler gerekebilir. Ebeveynlerle ilgili konulara yoğunlaşma zamanı. Kökleriyle ilgili yeni keşifleri olabilir. Yükselen Başak  için zihinsel alanda derinleşme var. Fikirlerini nasıl daha iyi ortaya ifade edeceklerini bulmaya çalışabilirler. Yükselen Terazi’nin; maddi kazanç kaynaklarında bir yavaşlama-bekleme zamanı olabilir. Değer yargılarını irdeleyebilirler. Yükselen Akrepler, derin bir anlam arayışındalar. Kendilerine yönelme zamanı, sağlık konuları önemli olabilir. İlişkilerini irdeleme potansiyeli yükseliyor.  Yükselen Yayların, bilinçdışı huzursuzlukları olabilir.  Ruhsal seviyede iyileşmek için çabalamak önemli. Yükselen Oğlak için  hayatta uzun vadeli planlarını gözden geçirme zamanı olabilir. Sosyal çevreyle ilgili sorgulamalar olabilir. Yükselen Kovalar; hayattaki hedeflerine ilişkin derin bir sorgulamaya gidebilirler. Mesleki alanda daha iyi olmanın yollarını araştırabilirler. Yükselen Balıkların hayat felsefelerini sorgulama süreci. Yurtdışı ve yabancı kültürlerle bağlantılı konuları yavaşlama sürecine girebilir. Eğitim ve yükseköğrenim konusunda eksiklerini görme zamanı olabilir. Hukuki işleri varsa eksik ve yanlış olanı görme zamanı olabilir.

Meral Pala

10 Mart 2018

Bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.