Akrep’te Yeniay

Son zamanlarda omuzlarınıza fazlaca yük bindiğini mi düşünüyorsunuz? Ruhunuz hep derinlere mi çekiliyor? Eskilerde kaldığını düşündüğünüz konular birden capcanlı karşınızda mı dikildi? Yoksa güven duygunuz mu zedelendi? Ya da korkularınız mı uyandı birden?

23 Ekim’den itibaren Güneş Akrep burcunda ilerliyor. Güneş’ten evvel zihinsel gezegenler Jüpiter ve Merkür de Akrep’teki yolculuğuna başlamıştı. Gökte Akrep vurgusu dikkat çekiyor. Akrep, ölüm ve yeniden doğuşla ilişkili burçtur. Şimdilerde Venüs’ün de Akrep’te ilerlemeye başlamasıyla duygu dünyamızda kaçınılmaz bir derinlik söz konusu oluyor. Hatta duyguların yoğunluğundan ya çok derinlere kaçıyoruz ya da en yükseklere çıkıyoruz. Sıkça alaşağı edilmişlik duygusu oluşabilir.  

Tam da güvenli kalelerimizin düştüğünü düşündüğümüz bu dönemde belki de kalenin içine bakmalıyız. Belki kendimizi koruma altında tutmak adına tutunduğumuz kaleleri yıkıp yeniden inşa etmeliyiz. Egonun sahte bir güven duygusu verdiğini fark etmek önemli. Ona sarılmak yerine eritmek ve çürümüş olanı yok etmek yeniden dirilişin ilk şartı. Akrep’in diplere gidişi, zirvelere çıkışı bir aşkınlık deneyimi yaşatmaktadır. Bunu gerçekten tecrübe etmek çok kolay olmayabilir. Hatta Akreplerin kolay anlaşılır olmaması bu farklı deneyimi sözelden ziyade duygularda yaşamasındandır.

Bundan önce Terazi döneminde başkalarıyla diyalog kurmak suretiyle egodan sıyrılma süreci yaşanmıştı. Şimdi Akrep’le bilinçaltında ve duygu boyutunda ölümü, tekrar doğuşu, aşkınlığı deneyimliyoruz. Suyun arıtıcı özelliğinden dolayı zodyakta su grubu burç dönemleri arınma zamanlarıdır.

Balık zodyağın son burcu olarak egoyu aşmayı, evrenle bütünleşmeyi ve ‘bir’lik duygusunu anlatır. Akrep ise Balık’tan önceki son su burcu olarak geçmişe ait konuları sahiden dönüştürme imkânı tanıyor bizlere. Yalnızca cesaretle kendi karanlığımıza bakmalıyız. Kendimizle yüzleşmek burada kilit nokta olacaktır. Sırları, tabuları, suçluluk duygusu veren konuları çözmek için bu önemli. Akrep yönetimindeki yaşam konuları bizi yoran, yıpratan bazen kriz yaratan konulardır. Bu konuyla ilgili olarak bir araştırma yapmak belki psikoterapiye başvurmak iyi fikir olabilir. Ya da acıyı içimize gömmek yerine enerjiyi sanata, yaratıcı konulara yöneltmek mümkün. Zira yeniay Mars yönetiminde ve Mars sanatçı ruhlu Terazi’de bulunuyor.


18 Kasım’da 14:42 sularında Akrep burcunda bir yeniay doğuyor.  Bu esnada ülkemizde ufuk çizgisinde su elementinden Balık burcu -Neptün’le- yükseliyor. Suyun her yöne nüfuz eden gücünü her açıdan hissedeceğiz. Uranüs’ün yeniay oluşumuna karmik açısı bizi huzursuz edeni bulmak kaydıyla önemli bir gelişme vadediyor.

Sabian sembolizminde yeniay kültürel değerlerde debdebeli, gürültülü bir ululanmaya işaret ediyor.

Akrep’in 26 derecesi astroloji haritamızda hangi konuları yönetiyorsa orayı çapalamak durumundayız. Ölmeden önce ölmek için…

Sevgiler,

Meral Pala

17 Kasım 2017

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.