Jüpiter Akrep Burcunda

10 Ekim tarihinden itibaren Jüpiter burç değiştiriyor. 8 Kasım 2018’e dek Akrep burcunda hareket edecek. Astrolojide gelişim, bütünleşme ve büyümenin sembolü Jüpiter bulunduğu burcun özellikleriyle kendini ifade eder. Doğası itibariyle iyicil niteliklere sahip Jüpiter astroloji haritamızda hangi alanda ilerliyorsa orada gizlenen potansiyeli büyütür, vurgular. Doğum anında Jüpiter’in şartları (burcu, ev yerleşimi, açıları, asaleti) temel belirleyicidir. Ayrıca Jüpiter’in burç değiştirmesiyle doğum haritasında Jüpiter’in söz sahibi olduğu-yönettiği-yaşam konuları da yenilik ve değişime açılır.

Astrolojide Jüpiter’e karşılık gelen anahtar sözcükler güven duymak, inanmak, risk alabilmek, büyümek, iyimserlik, keyif alma, özgürleşme, cömertlik, zenginleşme, üst seviyede eğitim, uzak yolculuklara çıkmak, ufkunu genişletmek, bilgeleşmek ve olumlu-olumsuz hemen her şeyi abartmaya meyletmek diyebiliriz.

Hiçbir şey hissetmemektense acı hissetmek daha iyidir diyen Akrep için Jüpiter ruhsal ve manevi derinleşmeye zemin hazırlıyor. Egodan arınmaya giden yolda Balık’tan önceki su grubu burcu olarak Akrep, egonun ölümünü sembolize eder. Yeniden doğuş sürecinde arınma ve dönüşüm vardır. Bilinçaltının derinliklerinde yer etmiş negatif duygular, çürümüşlükler temizlenmedikçe daha iyinin ortaya çıkma şansı olamaz. Bu dönemde Jüpiter en derinde taşıdığımız negatif duyguları büyüterek yukarılara taşıyabilir. İyileşmeye giderken derinlerden çekip çıkartacağımız yıpratıcı duygular dönüşerek iyileşebilecektir. Negatifi büyüterek iyileşmek kulağa çelişkili gelebilir. Şöyleki Joseph Campbell’in Kahramanın Sonsuz Yolculuğu isimli kitabından alıntı yaparak bunu anlamaya çalışalım; yaşam ağacının kökleri karanlıktadır. Dibinde bir pınar, bitmez tükenmez bir kuyu fışkırır. Evrende var olan hiçbir şey yok olmaz, her şey arınarak yeniden vücuda gelir. Sonuçta 2018 Kasım ayına dek olan süreçte bilinçaltında derin temizlik gerçekleşebilecektir. Bu arada en son Jüpiter’in Akrep burcunu ziyareti 2005 Kasım-2006 Aralık arasındaydı. O döneme benzer temalarla tekrar karşılaşabiliriz.

Astroloji haritamızda Akrep yönetimindeki yaşam konuları tutkulu davrandığımız alandır. Krizlere, korkulara ve yıpratıcı duygulara da açıktır. Jüpiter burada bir aşkınlık haline geçerek arınmayı öneriyor.

Jüpiter Yay ve Balık burçlarının yöneticisidir. Öz burcu ve/veya yükseleni Yay ve Balık olanlar için derin psikolojik tecrübeler edinme zamanı olabilir.  Su grubu burçlar için Akrep başta, Balık ve Yengeç için açılımlar söz konusu olabilir. Toprak grubundan Boğa, Oğlak ve Başak için duygularla beslenme imkanı olacaktır.

Bu arada ülkemizin kuvvetli bir Akrep olduğunu düşünürsek güçlü açılımlar bekleyebiliriz. Ülke olarak yoğun tempolu, hareketli günler bizleri bekliyor.

Yükselen burçlara göre hangi yaşam konularında derine giderek mücadele, temizlenme ve başkalaşma ihtimali olabilir?

Yükselen Koç; bilinçaltının en derinlerine inerek önemli bir arınma imkânı yaratabilir. Edindikleri farkındalıkla artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Ortak paylaşım konuları gündeme taşınabilir. Yükselen Boğa için; ikili ilişkiler, evlilik ve ortaklık vasıtasıyla farkındalıkları yükselişte. İlişkilere yoğun olarak eğilme ve yol ayrımlarına ulaşma zamanı olabilir.  Yükselen İkizler’de günlük rutin yaşam konularında bir evrilme gündeme geliyor. Değişim kaçınılmaz. Gündelik rutin eskisi gibi olmayacaktır. Fazla çalışma olabilir. Ruh sağlığına dikkat edilmeli. Yükselen Yengeçler için, fırsat ve açılımlar oluşabilir. Çocuklar gündemin önemli bir maddesi olabilir. Çocuk sahibi olunabilir. Yaratıcı konularda tutkunun maksimum seviyelere çıkışı verimlilik getirebilir Yükselen Aslan; aile geçmişine ve köklerine eğilmeyi düşünebilir. Ebeveynlerle ilgili konulara yoğunlaşılabilir. Evde-yuvada bir duygu yoğunluğu görülebilir. Ev değişimi gündeme gelebilir. Yükselen Başak  için zihinsel çalışmalar yoğunlaşabilir. Yaratıcı fikirlerini geliştirebilir. Yakın çevre ile iletişim problemine karşı dikkatli olunmalı. Yükselen Terazi’nin; maddi kazanç kaynaklarında bir değişiklik söz konusu olabilir. Maddi anlamda bolluk-bereket olabilir. Değer yargıları değişime uğrayabilir. Yükselen Akrep, derin bir anlam arayışına girebilir. Hayata geniş bir persfektiften bakabileceklerdir. Tutkulu ve yoğun duyguların yaşandığı bir dönem olabilir. İlişkilerinde sahiplenicilik potansiyeli yükseliyor. Yeni ve tutkulu ilişkiler yoluyla hayata yaklaşımları değişiyor. Yükselen Yayların, bilinçdışı ve rüyalar konusunda aktivasyon olabilir. Korkuları dışarı vurabilir. Ruhsal seviyede açılımlar gerçekleşebilir. Yükselen Oğlak için  hayatta uzun vadeli planlarını değiştirme-yenileme zamanı olabilir. Sosyal çevrede bir genişleme söz konusu olabilir. Çocuk sahibi olunabilir. Yükselen Kovalar; hayattaki hedeflerinde değişikliğe gidebilir. Mesleki alanda çıtayı yükseltebilirler. Kariyerde terfi alabilirler. Yükselen Balığın yurtdışı ve yabancı kültürlerle temasları olabilir. Yüksek öğrenim alanında ilerleme beklemek gerekir. Ufuk açıcı gelişmelere hazır olmakta fayda var.

Jüpiter Akrep burcunda ilerlerken sürekli kendi kuyruğunu yiyerek iyileşen uroboros gibi, ,önümüzdeki yaklaşık 1 yıl boyunca hayatımıza derin bir arınma ve yenilenme imkanı getirmesi dileğiyle…

Sevgilerle,

Meral Pala

17 Eylül 2017

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Ekim’de  başlayan eğitimlerimiz hakkında bilgi:

https://astrolojikosesi.com/2017/07/11/yeni-egitim-donemi/