Balık’ta dolunay

6 Eylül Çarşamba sabahı 10:02 sularında gökyüzü ışıkları karşı karşıya geliyor. Son zamanlarda Güneş ve Ay tutulmalarıyla son derece sürprizli bir atmosferde bulunuyoruz. Bu kez dolunay zamanı Güneş(bilinç) ve Ay(bilinçaltı) dişil burçlarda yerleşiyor. Bu defa dolunay zamanında içe dönüyoruz. Evrenle bir ve akışta olmaya çalışabiliriz. Hayatımızda bırakmalar, vazgeçişler, sonlanmalar olabilir. Bu atmosferi biraz tefekkür haline benzetebiliriz. Başak dönemi zihinde bolca analiz yapmaya teşvik ediliyoruz. Güneş’in Başak’ta ilerleyişi yeniden dünyevi konulara eğildiğimizi anlatıyor.

Yengeç döneminde duygular öne çıkıyordu. Aslan zamanlarında hayatın getireceği heyecanlara açık haldeydik. Şimdilerde Başak zamanlarında ise hayatın içinde maddi dünyanın gereklerini yerine getirmeye ve dünyevi uğraşılara eğilmeye başladık. Fakat Ay Balık burcunda yerleşirken denizlerin tanrısı Poseidon(Neptün)’la kavuşumu sezgilere, duygulara, hayal gücüne başvurduğumuzun işareti olarak değerlendirilebilir.

Böylece bir yanda hayal dünyamız aktive olurken öte yandan hayatın içinde somut biçimde var olan konular bulunuyor. Faydalı olanı işlevini yitirmiş olandan ayırmaya çalışıyoruz. Bir yandan da iç görü yeteneğimizden faydalanıyoruz. Fakat bu atmosfer bir kararsızlık ve bol miktarda çelişki yaratacak gibi gözüküyor. Bu günlerde hayatımızda bir dönüm noktasına gelen konular ve bir nihayete ulaşan, tamamlanan şeyler olabilir.

Ülkemizde dolunay sırasında ufukta Terazi burcu Jüpiter’le beraber yükseliyor. Buradan denge, ahenk ve huzur arayışlarının yükseldiğini anlıyoruz.  İyimserlikle birlikte adalet ve barış arzumuz öne çıkıyor. Güzellik, estetik ve sanat duygumuz vurgulanıyor. Gelişim ve ilerleme yönünde cesaretle hareket edebiliriz.

Bu arada Merkür durağan pozisyonda 28 derece Aslan’da ve üstelik Uranüs’le sıkı bir akışkanlık(üçgen açı)içinde bulunuyor. Özgün, yaratıcı ve sıradışı fikirlerle yenilikçi ve zihinleri aydınlatacak adımlar atılabilir. Hatta Satürn ve Jüpiter’le birlikte gökyüzünde bir ‘’uçurtma’’formu ortaya çıkmakta. Bu bize fikirlerin destek bulacağını, uygulanabilirliğini anlatıyor.

Astroloji haritamızda 12-13-14 derece Balık ve Başak’ta yükselen burcu ve/ya kişisel gezegenleri bulunanlar için biraz stresli bir atmosfer olabilir. Haritada bu dereceleri içine alan yaşam konularıyla ilgili dönüm noktası niteliğinde gelişmeler bitişler ve yeni başlangıçlar görülebilir.

Sabian sembolizminde 14 derece Balık zorluklardan, fırtınalardan korunmak adına ince bir zekânın kullanılacağını işaret etmektedir.

Ülkemizin astrolojik haritasında dolunay ani değişim ve dönüşümleri anlatan Uranüs’le tam bir kavuşum yapıyor.

Balık’ta dolunay sezgi gücünü kullanmak ve evrenle bir bütünlük içinde olmak bu dolunayda kutsanma ve korunma duygusu verebilir.  

Sevgilerle,

Meral Pala

1 Eylül 2017

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Ekim’de başlayan eğitimler hakkında bilgi için tıklayınız:

https://astrolojikosesi.com/2017/07/11/yeni-egitim-donemi/

Not: Yazının başındaki resim Iwona Lifsches’in Fly Me to the Moon isimli çalışmasıdır.