ASLAN’da Yeniay

23 Temmuz Pazar günü öğlen 12:45’te Aslan Burcunda yeniay doğuyor. Her yeniay yeni tohumların ekildiği zamanlara ve yeni başlangıçlara işaret eder. Aslan burcu Güneş’in en güçlü ifade bulduğu yerdir. Gurur, gösteriş ve sahiplenicilikle özdeşleşir. Güneş’in ateşini, yaşam enerjisini sembolize eder. Enerjinin kalpten zihne akışını anlatır.

Aslan geniş görüşlülükle hevesin birbirine karıştığı, özgüvenin en yükseklerde seyrettiği zamanlardır. Risk alma cesareti gösterebiliriz. Egoyu tatmin edecek, gururumuzu okşayacak, benlik duygusunu öne çıkartacak adımlar atmaya son derece açık olacağımız bir dönemdeyiz. Yaratıcı kapasitenin en yoğun kullanıldığı bu süreçte yeniay bu kez Mars’la beraber doğuyor. Cesareti, coşkuyu, hevesi körükleyen bu yerleşim güven duygumuzu parlatmaya, egoyu beslemeye çalışacağımızı gösteriyor. Öte yandan aşırı risk almaya meyil verebiliriz.

Yeniay doğarken ülkemizde ufukta Terazi burcu yükseliyor. Denge, uyum, ahenk arayışı var.  Diplomatça hareket edebilir, barışçıl yönümüzü kullanabiliriz. Yükselen yöneticisi Venüs İkizler’de Satürn’le sıkı bir karşıtlık içinde bulunuyor. Bu görünüm havai hareket etmekten kaçınacağımızı anlatıyor. Dengeleri gözetmek kaçınılmaz. Kurallara uymak durumundayız. Otoritelerle zıtlaşmalar olabilir. Kontrol altında olduğumuzu hissedebiliriz. Demek ki Aslan’daki yeniayın oluşturduğu köpüğün büyük bir kısmı alınıyor. Coşkuyu kontrol altında tutmaya çalışabiliriz.  Yaratıcı kapasiteyi ortaya koyarken sınırlarımızı görebilmek önemli olacaktır.

Merkür’ün Aslan’da yerleşimi de geniş bakabilen, yaratıcı yönümüzü destekliyor. Merkür Ay’ın düğümleriyle bağlantıda bulunuyor. Bu da kadersel dönemeçlerde olduğumuzun işareti diyebiliriz. Merkür’ün ayrıca Uranüs ve Satürn ile akışkanlık içinde olduğu görülüyor. Satürn ile Merkür’ün orta noktasının -Ankara’ya göre çıkartılan haritanın- yükselen derecesine denk düşmesi yenilikçi olanı geleneksel olan ile harmanlama imkânı olduğunu görebiliriz. Ayrıca Ay ve Plüton orta noktası da yine yükselene işaret etmektedir. Duygu dünyamızdaki zorlanmaları uyum kabiliyetimizle aşabiliriz.

Bu arada Jüpiter-Plüto sertliği büyük güçlerin çatışmasını kışkırtıyor. Hırs ve tutkular çok yükseklerde seyrediyor, dikkat!

Bu kez yeniayda ateşin baskın olması harekete geçme dürtüsü veriyor. Su ve toprak elementinin eksikliği hissedilecektir. Duyguları paylaşmak ve istikrar yaratmak konusunda zayıf kalabiliriz. Hava elementinin varlığıysa olaylara tarafsız bakabilme imkânı veriyor.

Ülkemizin astrolojik haritasında yeniay, milli kaynaklar, bankalar, finansal kurumlar, borsalar, para piyasaları, ülkenin refahı-zenginliği, sahip olduğu manevi değerler ve değer yargılarıyla ilgili hareketlilik vadediyor.

Sabian sembollerinde yeniay derecesi için “büyük ve tahrip edici yangın”ifadesi kullanılmaktadır.

Astroloji haritamızda Aslan burcunun ilk derecesi hangi yaşam alanına –eve-düşüyorsa burada heyacan var demektir.

Bu arada bir sonraki yeniay  21 Ağustos tarihinde yine Aslan’da bu kez 28 derecede bir Güneş tutulmasıyla birlikte doğacak. Aslan’ın gücünü bir kez daha hissedeceğiz.

Yeniay enerjisi her birimiz için yakmayan heyecanlar getirsin.

Sevgiler,

Meral Pala

23 Temmuz 2017

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.