Ay Düğümleri Kova-Aslan Ekseninde

10 Mayıs tarihinden itibaren Ay Düğümleri burç değiştiriyor. Ay’ın düğümleri Dünya ve Ay’ın yörüngelerinin kesişim noktalarını göstermektedir. Bu noktalar, hayatımızdaki kadersel temaları sembolize eder. Transit eden Kuzey Ay düğümü astrolojik haritamızda gelişmeye ve yeşermeye açık olan konuları gösterir. Ay’ın Güney düğümü ise daralıp kurumaya yakın olan yaşam konularını işaret etmektedir.

Düğümlerin hareket ettiği yaşam alanlarında”kaçınılmaz” diyeceğimiz gelişmeler yaşanmaktadır. Ay’ın Kuzey ve Güney düğümleri birbirine zıt yerleşimde oluşlarıyla bir kutuplaşma ve farkındalık yaratırlar. Kuzey Düğüm iyicil özeliklere sahiptir. Buraya gelişme, yeşerme ve iyileşme potansiyeli verir. Bir anlamda Jüpiter doğasındadır. Güney Düğüm ise malefik doğasıyla hırpalanmayı anlatır. Tıpkı Satürn gibi kuruma ve körelme etkisi yaratr. Şimdilerde Ay’ın düğümleri 18 yıl önce, 1998 ekim ile 2000 Nisan’ı-aralığında hareket ettiği Aslan-Kova aksına geri geliyor. O dönemi hatırlarsak şimdilerde benzer temaların yaşanabileceğini düşünebiliriz.

Önümüzdeki 1,5 yılda Kuzey Düğüm Aslan’da ve Güney Düğüm Kova’da hareket ederken, hayatımızda ne gibi etkiler yaratabilir?

Yaratıcı yönlerimizi daha çok ortaya çıkartabiliriz. Güven duygumuzu geliştireceğiz. İçimizdeki çocuğun uyanışına şahit olacağız. Kalpten geldiği gibi hareket etmeye yatkın olacağız. Mantıkçı yönümüzü devreye sokmak çok kolay olmayabilir. Tarafsız, eşitlikçi ve hümanist bakış açımızı korumakta zorlanabiliriz. Baskın ve kontrolcü tavırlar ortaya çıkacaktır. Bu yönümüzü kötüye kullanmamak kilit tavır olacaktır. Egoya tatmin duygusu veren, gurur duyduğumuz işlere yönelerek verim alabiliriz. Benlik duygumuzu besleyen konulara hayatımızda daha fazla yer açabiliriz. Bireysel yaratıcılığımızla öne çıkabiliriz. Fakat evrensel kardeşlik, birlik, beraberlik düşünceleri yıpranmaya açık duruyor. Sosyal sorumluluk çalışmalarında yavaşlamalar olabilir. Yoğun olarak bireysel yaratıcılığımızı ortaya koymaya çalışacağız. Evrende bir bütünün parçası olduğumuz gerçeğini görmekte zorlanabiliriz. Benlik duygusu güçlenirken “BİZ” demekte zorlanabiliriz. Sosyal grupların yaratıcılığı ve sinerjisi zayıflayabilir. Evrensel anlamda eşitlik ve adaleti sağlamak güçleşirken, hümanist tutumlar bir süreliğine sekteye uğrayabilir. Kuzey düğüm Aslan’da, Güney düğüm Kova’dayken mantıkçı yanımızı ortaya koymakta zorlanabiliriz. Ancak geniş görüşlülükle bütünü görme yetimiz yükselecektir. Bu süreçte kalp-beyni dengesini bulmak kritik nokta olacaktır.

Kısaca hayatımızda kalp-beyin çelişkilerini iyi yönetebildiğimiz sürece olumlu gelişmeler beklemeliyiz.

Yükselen Koçlar; Kişisel yaratıcılıklarını sergileme şansını elde edecekler. Dikkatleri üzerlerine çekecek, takdir toplayacaklardır. Egoları besleniyor. Çocuklarla ilgili konular yeşermeye başlıyor. Ancak sosyal çevreyle ilgili yıpranmalar beklenebilir. Arkadaşlıklar zorlanabilir. Eşitlik ve adalet üzerine kurulu hayat planları hayal kırıklığına açık duruyor. Aşkta mutluluk beklemek gerek.

Yükselen Boğaların; Ev, aile, yuvayla ilgili konular gelişmeye, yeşermeye başlıyor. Evdeki huzuru yükseltecek şartlar olacaktır. Ebeveynlerle ilişkili konular olumlu bir havaya bürünüyor. Öte yandan mesleki alanda yavaşlamalar olabilir. Yaratıcı fikirlerini anlatmakta sıkıntı olabilir. Hayattaki hedefler konusunda beklentileri düşürmek gerekebilir.

Yükselen İkizlerin; Yakın çevreyle, kardeşler ve arkadaşlarla ilgili konular gelişecektir. Yaratıcı fikirlerini büyütebilirler. Kendilerini ifade edebilecekleri ortam yaratabilirler. Fakat yaratıcı fikirlerini paylaşmak için şartları zorlamak gerekiyor. Eğitimle ilgili rahat şartlar oluşması muhtemeldir. Yurtdışı ve yabancılarla ilgili konular mücadele gerektiriyor. Hayat felsefelerinde değişime gidebilirler.

Yükselen Yengeçler için; Maddi anlamda verimli bir dönem olacaktır. Kaynaklarını geliştirme şansı artacaktır. Güven duyguları gelişiyor. Doğuştan gelen yeteneklerini ortaya çıkartabilirler. Fakat ortak paylaşım konularında tedbirli olmakta fayda var. Eşin ve/veya ortağın maddi kaynakları yıpranmaya açık durmaktadırlar. Krediler, vergiler gibi konularda tedbirli olmak önemli.

Yükselen Aslanların; Benlik duyguları yükseliyor. Kendilerini geliştiriyorlar, bireysel özelliklerini daha rahat ifade edebileceklerdir. Hayata yaklaşımları pozitif yönde gelişiyor. Ancak ilişkilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Fazla baskın davranmaya yatkın oldukları bu süreçte partner açısından zorlanmalar olabilir. Eşitlik ve dengeleri sarsacak şartlar oluşabilir. İkili ilişkilere ve ortaklıklara fazladan itina göstermek isabetli olacaktır.

Yükselen Başakların; Yaratıcı hayal gücünün yükseleceği bir dönem başlıyor. Rüyalara dikkat etmek gerek, son derece hareketlenecektir. Bilinçaltı çalışmaları verimli olabilir. Ancak pratik hayatın içinde, işyerinde, evde, rutin yaşam alanında kendini ifade etmekte zorlanmalar olabilir. Hayal dünyasını pratik hayatın şartlarıyla dengelemek önemli olacaktır.

Yükselen Terazilerin; Toplumsal alanda yaratıcı ifadeleri güçleniyor. Dikkatleri üzerlerine çekebilirler. Sosyal çevrede genişleme beklenebilir. Uzun vadeli hayat planlarını geliştirme şansları var. Öte yandan kişisel olarak yaratıcı ifadeyi güçlü tutmak önemli. Aşkta yıpranmalar mümkün. Hayattan zevk alma kapasitesi zayıflayabilir. Çocuklarla ilgili konularda fazladan emek sarf etme gereği olabilir.

Yükselen Akreplerin; Toplum önünde güçlü bir duruş sergileme potansiyeli yükseliyor. Mevki elde etme çabaları olumlu sonuç getirecektir. Kariyer alanında ilerleme beklemek gerek. Öte yandan duygu dünyalarında zorlanmalar baş gösterebilir. Evle, yuvayla, ebeveynlerle ilgili konularda fazladan çaba sarf etmek gerekebilir. İçe kapanma eğilimine karşı tedbir almak işe yarayacaktır.

Yükselen Yaylar; Ufuklarını açacak gelişmeler bekleyebilirler. Uzak seyahatlere gidebilirler. Üst seviye eğitimler yoluyla entelektüel gelişmeler kaydedebilirler. Hukuki konular olumlu sonuçlanabilir. Ancak yakın çevrelerinde kendilerini ifade etmekte zorlanabilirler. Kardeş ve yakın arkadaşlarla ilişkilerde yıpranmalar mümkün. Kısa yollarda azami dikkat göstermek önemli.

Yükselen Oğlakların; Eşin ve/veya ortağın maddi kaynaklarında gelişme beklenebilir. Ortaklıklardan gelir yaratabilirler. Bilinçaltında atıl bekleyen yaratıcı kapasite uyanabilir. Ancak değerlerle ilgili yıpranma söz konusu olabilir. En önemli yetenekleri olan yaratıcı zihni etkin kullanmakla ilgili sıkıntı olabilir. Kişisel gelir kaynaklarını korumak önemli olacaktır.

Yükselen Kovaların; İkili ilişkiler ve ortaklıklar gelişmeye açık durumda. Evliliklerde ve iş ortaklıklarında güveni tazeleyecek gelişmeler beklemek gerek. Beraberlikleri dikkat çekici hale geliyor. Fakat kendilerini ifade etmekle ilgili sıkıntı olabilir. İletişimci, kendine özgü ve yaratıcı yönlerini ortaya koymakta zorlanabilirler. Özgürlüklerini kısıtlanmış hissedebilirler. Kendi isteklerini karşı tarafınkilerle dengelemek önemli olacaktır.

Yükselen Balıklar için; İşle ilgili konular başta olmak üzere rutin yaşam koşullarında iyileşme beklemek gerek. İşyerinde verimli bir süreç olacaktır. Terfi alabilir veya en azından kendi yaratıcılıklarını gösterme şansı elde edebilirler. Sağlıklı yaşam konularına merak salabilir. Ancak kontrol edemedikleri şartlar fazlaca yorucu olabilir. Bilinçaltı kaynaklı huzursuzluklar baş gösterebilir.

Son 1,5 yılda düğümlerin Balık-Başak aksında  ilerlediği bu süreçte, mantıkçı ve akılcı yönlerimizi hayal gücümüzle dengelemeyi öğrenebildiysek eğer önemli kazanımlarımız olmuş demektir. Bundan böyle düğümler Aslan-Kova aksındayken yürek-beyin dengesini kurabilmek bir başarı olacaktır.

 

 Meral PALA

18 Nisan 2017

İstanbul

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak göstermeden yayımlanamaz.