Terazi’de Dolunay

11 Nisan Salı günü denge burcu Terazi’de oluşan dolunay dengede kalmanın önemine vurgu yapıyor. Hemen her konuda net bir karara varmaya çalışıyoruz. Çoğunlukla siyah ve beyaz renkleri görmekten yanayız. Gri tonlarını es geçmeye meyil veriyoruz. Bu dönemde tarafsız bakış açısı, adil yaklaşım, uzlaşıcı tutumlar her şeyden önemli gözükmektedir.

Ancak içinden geçtiğimiz dönemde en başta -Terazi burcunun yöneticisi- Venüs olmak üzere, Merkür, Jüpiter ve Satürn’le birlikte dört gezegenin birden geri harekette olması geçmişten gelen konuların düzeltilmeye ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.  Yeniden değerlendirilmesi gereken durumlarla karşılaşabiliriz. Daha önce bedelini ödemediğimiz ne varsa bu dönemde bilince geliyor. Özellikle 13 Ekim 2015 civarında hayatımızda yeni başlamış olan konuları hatırlayalım. O dönemde-19 derece Terazi’deki yeniayla birlikte- yeni atılan adımlar şimdilerde bir dönemeçteler. Bu konular bir değerlendirme yapmayı kaçınılmaz kılmaktadır.

Koç zamanlarındayız, yeniliklere açık olduğumuz bu dönemde hızlı ve seri hareket ederek sonuca gitmek arzusundayız. Benlik duygusu öne çıkıyor. Öte yandan Mars-Koçu yöneten gezegen- Boğa’da riskleri görmezden gelmemeyi, gözü kara adımlar atmamayı ve riskleri görerek hareket etmeyi öneriyor. Maddi dünyaya realist bakmak, kontrollü olmak, sağlam durmak önemli olacaktır. Merkür de Boğa’da geri harekette, temkinli davranmaya ve güvenli durmaya çalıştığımız konularda eski hatalar gün yüzüne çıkıyor.

Dolunay anında ülkemizde ufukta İkizler yükseliyor. Mantık ön planda olabilir. Ancak şartlar değişken ve Neptün’le yanılgıya sürüklenmeye, karmaşaya düşmeye, kaosa yakın duruyoruz. Belirsizlik ve güvensizlikler söz konusu olabilir. Üstelik Merkür de retro geleceğe bakmakta zorlanıyoruz. Eskilere dönmek durumundayız. İletişimde kopmalar olabilir. Yılmadan uğraşmak gerekiyor.

Venüs ve Kiron gökyüzünde Balık burcunda birleşirken Satürn’den sert bir baskı görüyor. Böylelikle değerlerimiz yeniden inşa edilmek durumunda.

Uranüs ve Jüpiter’in de gökyüzü ışıklarıyla yakın teması sürprizlere açık olmayı da gerektiriyor. Farkındalığımızın yükseldiği su götürmez bir gerçek. Bolca uyanış ve aydınlanma yaşıyoruz.

Dolunay zamanları genellikle bolca yüzleşme imkânı verir. Özellikle ilişkiler vasıtasıyla hayatı tecrübe ederiz. Bu dolunay Terazi’de ilişkilere özellikle vurgu yapıyor. Fakat hızlı kararlarımız hep bir duvara çarpma etkisi yapacaktır. Eşitlik ve denge bekliyorsak önce kendi kendimize dürüst olmalıyız. Adil olmayı öğrenmemiz gerekmektedir. Diplomasinin ve medeniyetin burcu Terazi’de oluşan dolunay benmerkezci tutumlarımızı törpülemeye davet ediyor. “Ben”yerine “Biz” demeyi öğreneceğiz. Yanlışlıkların bedelini ödemek zorunda kalacağımız şüphe götürmez bir gerçek. İlişkilerimiz vasıtasıyla hayatı öğrendiğimiz bu dönemde büyük resmi kaçırmamak önemli. Retro gezegenler geçmişten gelen yanlışlıkların öğretisinin büyük olduğunu anlatıyor.

Dolunay zamanları karar vermekte zorlandığımız konular olabilir. Hayatımızda bitişler ve başlangıçlar olacaktır.

BİZ olabilmenin, hayatta kalmanın temel şartı olduğunu kavrayacağımız bu dolunay dünyamıza mutluluk getirsin.

Meral Pala

10 Nisan 2017

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.