Başak’ta Dolunay

12 Mart Pazar günü Gökyüzü ışıklarının karşı karşıya gelmesiyle hayal dünyasından sıyrılmaya gerçekçi olmaya davet ediliyoruz. Bir süredir Güneş Balık’ta ilerliyor. Balık Burcu’nda tutulmayla bir yeniay doğmuştu. Evrenle “bir ve bütün” olmak üzere kendimizi akışa bırakmanın pratiğini yaptık, yapıyoruz. Sezgiler, hayaller, bilinçaltı, rüyalar hayatımızda halen etkili olmaya devam ediyor. Yüksek ideallerimize yönelme halindeyiz. Dolunay’ın Başak’ta olması hayalleri pratiğe çevirme zamanı olduğunu gösteriyor. Mantık ve zihin vurgusu ortaya çıkıyor. Analiz ve sentez yapmaya çalışabiliriz. Gerçekçi bakarak detayları gözden geçirebilir, faydalı olanı faydasız olandan ayırt edebilir, gerekirse hayatımızda bir takım elemelere gidebiliriz. Hayatımızda işlevselliğini yitirmiş olan şeylerin ayıklanma zamanıdır. Mükemmeliyetçi yanımız öne çıkacaktır. Yaptığımız işlerden maksimum verim elde etmek temel düsturumuz olabilir. Fakat Merkür’ün Balık’ta yerleşimi arka planda halen sezgi ve hayal gücünün aktif olduğunu göstermektedir.

Güneş ve Ay’ın değişken burçlarda yerleşimi hayatımızda sabit şartlar oluşturmanın güç olduğunu gösteriyor. İkilemlere açık durumdayız. Dolunay zamanları yol ayrımlarında olduğumuzu fark edebiliriz. Astroloji haritamızda ışıkların yerleştiği evlerin konularında karar vermemiz gereken durumlar olabilir. Başak-Balık ekseninde bu dolunay bir döngünün tamamlanmasını sembolize ediyor. Önümüzdeki günlerde Koç burcunda bir yeniayın doğacak olması da tabloyla oldukça örtüşüyor. Hayatımızdaki elemelerin ardından mutlaka yepyeni başlangıçlar için cesaretimiz yükselecektir.

Ülkemizin haritasında Başak Burcu’ndaki dolunay 3. Ev konularını ilgilendiriyor. Ülkede ticaret hayatı, ülke içi ulaşım, medya, iletişim, propoganda ve eğitim kurumları, medya, internet, telefon, gazete ve her türlü yayın aracı ve yayınlar, komşu ülkeler, ülkenin hareket kabiliyeti bu dönemde ana gündem konuları olabilir.

Sabian sembollerinde dolunayın gerçekleştiği Zodyak derecesi eğitim, azim ve kararlılık vurgusu yapıyor. İnsanoğlunun güdüsel yönünün kontrol altına alınmasının başarıya ulaşması sabırla mümkün olabilir.

Astroloji haritasında değişken burçların 21-22-23 derecelerinde gezegen ve/veya önemli noktaların bulunması dolunay etkilerine, gerginleşmeye ve fakat sonuca gitmeye yardım edecektir.

Başak Burcu’nda oluşan bu dolunayın herkese kararlarında mutluluk getirmesi umuduyla.

Meral Pala

11 Mart 2017

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.