kirik-kalplerVenüs Koç’ta Geri Gidiyor

4 Mart’tan itibaren aşkın, sevginin, ahengin sembolü Venüs geri hareket etmeye başlıyor. 15 Nisan’a dek devam edecek olan bu süreçte ilişkiler mercek altına alınacaktır. Değerler ve değer yargılarımız sorgulanmaya başlayacaktır. Öncelikle kendi öz değerimiz konusunda kafamız karışabilir. Venüs 4 Şubat’tan beri uyum ve denge yaratmakta zorlandığı Koç’ta hareket ediyor. Aslında bir süredir benmerkezci tutumların antipati yarattığı bir atmosferdeyiz. Gerçekte bu antipatik tutumların asıl nedeni kendi değerimizle ilgili bir korkudan dolayı baskın davranarak onu örtbas etme çabası olabilir.

Önümüzdeki günlerde finansal konularda da sorunlar vurgulu biçimde öne çıkabilir. Bu dönemde maddi dünyada hırslı tutumlar yıkıma götürebilir.

Kısaca hayatımızda bir bütün olarak ilişkilerde ve değerler anlamında önceden aksayan noktalar bir bir su yüzüne çıkıyor. Hayatımızda geçmişe ait bazı konular yeniden gündeme gelebilir.Hafızamızı biraz zorlayalım, özellikle 2009 yılının ilkbahar aylarında hem ilişkiler anlamında hem de maddi konularda yaşadıklarımız düzeltilmek üzere ele alınmayı bekliyor olabilir. Venüs her 8 yılda bir aynı burçta geri hareketle aynı konuları tekrar hayatımıza getirebilmektedir. Örneğin eski sosyal bağlantılarımıza dönüş olabilir. Ya da eski aşklar tekrar canlanabilir. Veya mesela daha önce maddi dünyada yapılmış herhangi bir yatırım konusuyla ilgili pürüzler önümüze gelebilir.

Şimdilerde refah, bolluk ve servetin sembolü olan Jüpiter de geri hareket ediyor. Kısaca hem Venüs hem de Jüpiter’in geri hareketi para piyasalarında olası yıpratıcı şartlara işaret ediyor. Maddi konular, yatırımlar ve gayrimenkul alımı gibi konular bu süreçte rahat ilerlemeyebilir.

Bu dönemde Venüs gezegeninin enerjisini içselleştirmeye yatkın olacağız. Dışa vurumlarda bir takım engeller olabilir. Mesela sevgiyi ifade etmek önemli bir zorlanma sebebi olabilir. Ya da örneğin sanatla ilgili alanda çalışma yapan kişiler için bir tıkanıklık olabilir. Fakat zamanla derinleşip içsel olarak tam bir yoğunlaşmanın ardından ilgili alanda son derece güçlü ve kendine özgü yapıtlar ortaya çıkarabilirler.

Venüs geri giderken; evlilik, beraberlik, ortaklık konuları için 15 Nisan’a kadar hazırlanma evresi olarak değerlendirilmeli. Somut adımların Venüs düze dönene dek askıya alınması en akılcı yol olur. Estetik ve sanatla ilgili çalışmalar için bu zaman aralığı bir ön çalışma evresi olarak değerlendirilebilir. İş hayatında girişimci adımların bir süre için ertelenmesi uygun olacaktır.

Venüs her 8 yılda bir aynı burçta geri hareket ederek bir döngü oluşturur. Bu döngüyü tarif edersek şematik olarak aralarında 72 derecelik açılar olan 5 köşeli bir yıldız oluşmaktadır. Bu döngüler hep birlikte bir tema oluşturur. 360 derecelik daire, 5’e bölünürse 72 rakamı elde edilir.  “5” rakamı ruhsal öğretilerde, yapmak, ortaya çıkartmak ve şekil vermekle alakalıdır. Aslında bu retro döneminde sorgulamaya gideceğimiz konular ilerde yeni bir forma bürünerek ortaya çıkacaktır.

Astrolojik haritamızda Koç yönetimindeki konular ile Venüs’ün yönettiği Terazi ve Boğa yönetimindeki yaşam konuları hassaslaşıyor. 

Unutmamamız gereken nokta kırıcı tutumların kalplerde yaralanmalara sebep olacağıdır. Kafa göz yararak ilerlemeye çalışmak yerine en azından özür dilemeyi denemek bile bir meziyet olarak görülebilir. Bu hayata kendimizdeki eksik yönleri düzeltmek için geldiğimizi düşünürsek şimdilerde bir kısım düzeltmeler yapmanın zamanı gelmiştir.

Meral Pala

3 Mart 2017

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Not: Yazının başlığı Sevgili Candan Erçetin’in seslendirdiği şarkıdan esinlenmedir.