piscesBALIK’da Güneş Tutulması

Zodyağın en son burcu Balık’ta halkalı Güneş Tutulmasıyla beraber bir yeniay doğuyor. 26 Şubat Pazar günü saat 17:58’de egonun ve sınırların kalktığı son burçta oluşan bu tutulma sembolik olarak bir döngünün sonuna işaret ediyor. Kendimizi aşmaya, evrenle “bir” ve “bütün” olmaya, teslimiyeti öğrenmeye davet ediliyoruz. Çözülmeler, vazgeçişler ve özveri Balık arketipinin ana prensipleridir. Suyun arıtan yönüyle hayatımızda bir tür temizlik yapmak kaçınılmaz gözüküyor.

Burcun doğasında dualite vardır. Sembolünde farklı istikametlerde hareket eden bir çift balık görülmektedir. Maddi dünyaya mı yoksa ruhsal tarafa mı yöneleceğiz? Bu ikilemler kaotik bir hava yaratabilir. Kararsızlıkların bolca görüleceği bir atmosfer var. Bunu suluboya bir resmin içinde renklerin karmakarışık olmasına benzetebiliriz. Merkür’ün de Balık’ta Ay’ın Güney Düğümüyle kavuşumu zihnin bulanıklaşması ihtimalini doğurmaktadır.

Güneş tutulmaları çok güçlü yeniay temasına işaret eder. Her yeniay zamanı yeni tohumlar ekeriz.  Bu kez yeniay Neptün’le beraber doğarken hayal gücünün sınırları zorlamaya meyil vereceğiz. Her şey hayal etmekle başlar. Maddi dünyanın gerçeklerinden uzaklaşmaya yatkın olabiliriz. Bu kez yanılgıya da açık olduğumuzu unutmadan hareket etmeliyiz. Kayıplara ve elimizden kayıp giden şeylere tutunmak nafile çabalar olabilir.

Öte yandan tutulmanın lordu retro-Jüpiter’in şaşırtan Uranüs ve mücadeleci Mars’la sıkı bir karşıtlık oluşturması çok yüksek bir farkındalık getirmekte. Son kertede üst mertebe bir bilgiyle gelen uyanışlar söz konusu olacaktır. Balık’ta tutulma sezgiselliğimizi de yukarı çekiyor.

Ankara’ya göre çıkartılan yeniay haritasında ufukta sorgulayıcı Başak burcu yükselmektedir. Bu da detayları analiz edebilme ve gerçekçi olma gücü vermektedir.balikta-tutulma

Sabian sembollerinde, her türden sosyal performans için yoğun bir enerji ve hareket kabiliyetiyle başarıya odaklanma söz konusu olacağı işaret edilmektedir.

Ünlü astrolog Bernadette Brady’nin bu tutulma hakkında verdiği bilgiye bakarsak hoş süprizler, mutluluk getiren olaylar, şanslı gelişmeler beklemek gerekir. Kişinin yaşamında pozitif değişimler olabilir.

Balık burcunun 8 derecesinde oluşan bu tutulma astrolojik haritamızda Balık yönetimindeki yaşam konularına bir projektör tutuyor. Öte yandan tutulma en çok Balık, Başak, Yay ve İkizler burçlarını etkileyecektir diyebiliriz. Özellikle değişken burçların 7-8-9 derecelerinde kişisel gezegenleri ve kritik noktaları bulunanların hayatlarında önemli izler bırakacaktır. Aslında geçmişi yani bilinçaltını temizleyip yeniliklere yelken açmanın tam zamanıdır.

Bu tutulma ülkemizden izlenmeyecektir. Afrika ve Güney Amerika’nın güney kesimlerinde izlenecek bir tutulmadan bahsediyoruz.

Kişisel astroloji haritalarında yükselen burçlara göre etkiler nasıl?

Koçların; ruhsal-bilinçaltı seviyede yenilenme var. Ellerinden çıkıp giden bir şeyler olabilir. Teslim olabilmek önemli bir meziyet olacaktır. Boğalar; geleceğe dair umutlarını tazeliyorlar ve yeni sosyal çevrelere girebilir, yeni hayat planlarına gidebilirler. Eski arkadaşlıklar bitebilir. İkizler; hayattaki hedeflerini, kariyer planlarını yeniden kurgulayabilirler. Vadesi dolmuş olan hedefler yenilenmek durumunda. Yengeçler, ufkunu açmaya yönelecektir uzak seyahatlere gidebilir veya bir eğitime katılabilir. Yeni bir hayat görüşü tasarlamaları beklenebilir. Aslanlar; eşin kaynakları ve/veya ortak paylaşım ile miras konuları dalgalanmaya açık gözüküyor. Bilinçaltında birikmiş negatiflikleri temizlemek gerek. Başaklar için; ikili ilişkilerde, evlilik veya ortaklıkta bir dönüm noktasına gelinebilir. Gerçekçi olabilmek önemli gözüküyor. Teraziler; rutin yaşam koşullarında bir yenilenmeye doğru gidiyorlar. Yeni bir işyeri veya yeni bir beslenme programı olabilir. İşyerinde fedakârlıkları olabilir. Akrepler; hayal gücünün üst seviyelerde seyretmesiyle yaratıcı yönlerini ortaya çıkartacak fırsatlar yaratabilirler. Çocuklarla ilgili konularda yenilikler olabilir. Yaylar; ev, yuva, yerleşim ve aileyle alakalı konularda yenilenme beklemeliler. Ebeveynler için özverili yaklaşımları dikkat çekecektir.  Oğlaklar; yakın çevre, kardeşler, arkadaşlarla ilgili konularda gerçekçi olmakta zorlanabilirler. Belki yakın çevrede bir temizlik gerekebilir. Eğitim alanında bırakmalar olası gözükmekte. Kovaların; finansal konularda dikkatli olmasında fayda var. Ayaklarını yerden kesmemeleri önemli olacaktır. Gelir kaynağıyla ilgili bir yenilik beklenebilir. Ayrıca yeni değer yargıları oluşabilir. Balıkların;  kendileri, hayata bakışları, fiziksel görünüşlerinde bir farklılaşma söz konusu olacaktır. Yeni bir kimlik ve yeni bir tarz belirliyorlar. Hayata ve ilişkilere yaklaşımları değişiiyor.

Kaygan zeminde olduğumuzu unutmadan kendimizi akışa bırakmak ve hayatımızda bütün evrenin hayrına yenilikler olması dileğiyle.

 

Sevgilerimle,

Meral PALA

25 Şubat 2017

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.