lunar-eclipseAslan’da Ay Tutulması

Gökyüzünde tutulmalar hayatın yeni dönemeçlerine geldiğimize işaret ediyor. Öncelikle 11 Şubat Cumartesi erken saatlerde 22 derece Aslan’da Ay tutulması var. Bu göksel olay esnasında AY, yörüngesinde hareket ederken, Dünyanın gölgesine girmesiyle, Güneş’in ışığını yansıtamaz. Dünyanın gölgesi Ayın üzerine düşer. Bu sırada Dünyanın karanlık kısmında bulunan bir kişi Ay tutulmasını izler. Tutulmayla Ay kararmaktadır. Astrolojik olarak Ay tutulması bilinçaltında bulunan saf duyguları açığa çıkartmaktadır. Özellikle kişisel konularda farkındalık, tamamlanma ve çözüme ulaşma çabaları vurgulu biçimde öne çıkar. Ay tutulması bir dolunaydır aynı zamanda. Dişi prensip ve eril prensipler zıt burçlarda, karşıt evlerde yerleşir. Astrolojik haritamızda Güneş’le Ay hangi evlere düşüyorsa hayatımızda o konular ikilemlere açık duruyoruz demektir. 

Aslan’daki bu tutulma irademizi ortaya koymak, cesaret göstermek geniş görüşlülüğümüzü ve güven duygusunu kullanmak, yaratıcı kapasiteyi dışarı çıkartmak ve ışıldayıp parlamak istediğimiz konuları vurguluyor. Ateş elementindeki bu tutulma içimizdeki aşkı, tutkuyu, yaratma cesaretini körüklüyor. Ateş elementi eyleme geçmekle alakalıdır. Hayatımızda neyi başlatıyorsak bir ateşlenme söz konusudur. Üstelik tutulma esnasında ülkemizde ufukta Yay burcu yükselmektedir. Bu tutulma özgüvenimizi kullandığımızı anlatıyor. Güçlü bir BEN duygusu öne çıkıyor. Tutulma zamanı 22 derece Aslan’da bulunan Ay Uranüs’le sıkı bir üçgen, Jüpiter’le sekstil, Satürn’le de üçgen açılar kurmaktadır. Bunlar bize sıra dışı, özgürlükçü aynı zamanda disiplinli hareket edebilirsek gelişme şansı vadediyor.

aslanda-ay-tutulmasiÖte yandan Ay’ın, yaralı şifacı Kiron’la 150 derecelik açısı konfor alanımızdan çıkarak yolumuzu büsbütün değiştirmeye işaret etmektedir. Balık’taki Kiron özveriyle hatta kendinden vazgeçerek yaptıklarımızdan hissettiğimiz incinmişlik duygusunu anlatıyor. Astroloji haritamızda Balık burcu yönetimindeki yaşam konuları duygusal anlamda yaralanma duygusu veriyor. Ay ve Kiron arasındaki açı hurdahaş eden kurban duygusundan sıyrılmak ve artık BEN demek için bir dönüm noktası olacaktır. Ayrıca Aslan baba figürü ve hayatımızdaki otoritelerle ilgili gelişmelere işaret etmektedir.

Güneş’in Kova’da yerleşimi ise ideallerimize yönelişimizi, özgürleşme ihtiyacını, zihinsel yaratıcılığımızı kullandığımızı anlatmaktadır. BEN diyen Ay’ın tam karşısında Güneş, evrensel olarak BİZ olma, eşitlenme, egodan arınma temalarını gündeme getirmektedir. Burada birey olarak yaptıklarımızla parlamak, gurur duymak isterken bütünün bir parçası olduğumuzun farkındalığı oluşmakta. Yüksek ideallerimize giden yolun adil ve hümanist bakmaktan geçtiğini fark ediyoruz. Hayatımızın yol ayrımlarına doğru giderken egomuzu başkalarının ihtiyaçlarıyla dengelemek durumundayız. Kararlarımızı verirken ateşin gözüpekliği ve güdüselliği ile havanın zihinsel yönü arasında ikilemler kaçınılmaz olacaktır. Kalpten gelenle aklın bize önerdikleri zorlayıcı olabilir. Hayatımızın bu döneminde bitişler ve başlangıçların eşiğinde bulunuyoruz. Hatta bir süredir bunları yaşıyor olabiliriz. Tutulma anı gelmeden günler hatta haftalar önce bu etkileri hissetmiş olabiliriz. Ay tutulmasının en etkili olduğu dönem tutulmanın gerçekleştiği tarihin bir ay kadar öncesi ve/veya sonrası olabilir.

Sabian sembollerinde 23 derece Aslan, azmin ve cüretkârlığın belirli bir amaca yönelik kullanımını anlatır. Fakat kontrollü olacağı ifade edilmektedir. Anahtar kelimeler bu noktada “ustalık ve hüner”dir.

Ülkemizin haritasında iki ve sekizinci evler aktif hale gelmektedir. Aslan burcuyla milli kaynaklar, bankalar, finansal kurumları, borsalar, para piyasaları, ülkenin refahı-zenginliği, sahip olduğu manevi değerler ve değer yargıları vurgulanıyor. Kova yönetimindeki sekizinci ev ise toplu ölümler- katliamlar, cinsellik, başka ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan gelen mali kaynakları ve mafya faaliyetlerini anlatmaktadır.

 

Kişisel astroloji haritalarında yükselen burçlara göre Aslan’da Ay tutulması neler getirebilir?

Koçlar; sahne alıyorlar. Ego güçleniyor. Aşk, romantizm, keyif alınan yaratıcı konular ile çocuklar konusunda bir dönemece geliyorlar. Boğalar; ev, aile, yuva, yerleşimle alakalı konularda bir karar vermek durumundalar. Güvenlik konusu gündeme gelebilir. İkizler için; konular eğitimle alakalı olabilir. Zihnen yorucu bir süreçteler. Yakın çevre, kardeşler, arkadaşlarla alakalı bir dönüm noktasındalar. Yengeçler; değerler ve değer yargılarını masaya yatırıyorlar. Maddi kazançlarla ilgili değişim olabilir. Menkuller ve kişisel birikimler gündeme geliyor. Aslanlar için; kendilerini ortaya koyma zamanı. Sağlık, kişisel görünüm ve ilişkileri açısından kritik zamanlar olabilir. Başakların; bilinçaltı aktif hale geliyor. Bir uyanış yaşanıyor. Farkındalıkları yükseliyor. Gizli kalmış konular açığa çıkabilir. Dedikodular duyabilirler. Teraziler; uzun vadeli hayat planları ve ideallerine yönelik kararlar alabilirler. Sosyal çevre ile ilgili farkındalıklar oluşacaktır. Biten arkadaşlıklar olabilir. Akrepler; hayattaki hedeflerine dair dönüm noktası olacaktır. Mesleki alanda kararlar alınabilir. Başarma arzusu uyanıyor. Toplumsal rollerinde değişim olabilir. Yayların; inandıkları bildikleri konularda bir kararsızlık söz konusu olabilir. Hayat görüşünü masaya yatırabilirler. Yabancı kültürler ve uzak seyahatlerle alakalı konular ile yükseköğrenim alanında ikilemler beklenebilir. Hukuki davalar sonuçlanabilir. Oğlaklar;  eşin maddi kaynakları, ortak paylaşım konuları ve mirasla ilgili konularda bir dönemeçteler. Bilinçaltı korkuları uyanıyor. Kovalar; ikili ilişkilerde, evlilik ve/veya ortaklıkta önemli kararlar vermek durumundalar. Hukuksal davalar gündeme gelebilir. Balıklar;  gündelik yaşam koşulları, çalışma şartları ve sağlıkla ilgili gerginliğe açık duruyorlar. Hayatın düzeninde yeni bir organizasyon gerekiyor. Yeteneklerini ortaya çıkartabilirler.

Aslan burcunda dolunay ve Ay tutulması en renkli yanımızı ortaya çıkartırken, herkesin kararları hayatına hoşnutluk getirsin.

Meral Pala

10 Şubat 2017

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.