sagittarius-centaur
YAY’da Ay Yenileniyor

Gökyüzü ışıkları Güneş ve Ay’ın aynı burçta bir araya gelmesi, hayatımızda bir tohum ekip yeni oluşumlara, yepyeni gelişmelere ve farklı bir atmosfere girmek üzere oluşumuza işaret etmektedir. Bu kez ateş elementinden YAY Burcunun 8 derecesinde oluşan yeniay, maceresever yanımızı tetikliyor. Ufkumuzu genişletecek adımlar atmaya çağırıyor. Yay’ın değişken nitelikte oluşu sınırları aşma arzusuyla bir devinim içinde olduğumuzu göstermektedir.

29 Kasım Salı günü saat 15:20 sularında Yay burcunda Ay yenilenirken Ay’ın Düğümlerinin orta noktasına düşüyor. Bu yerleşim hayatın kadersel dönemeçlerinde olduğumuzu anlatmaktadır. Ülkemizde yeniay doğarken ufukta Koç burcunun yükselmesi de Yay’ın hevesli, inançlı, risk sever yanına vurguyu arttırıyor. Yeni başlangıçlara gözü karalık derecesinde hazır hissedebiliriz. Mars ve Jüpiter’in hava elementleri arasında sıkı bir-120 derecelik-üçgen açı içinde olmaları, zihnin yaratıcı yönden son derece aktif olduğunu gösteriyor. Bilgiyi arttırmak, çeşitlendirmek, yaymak için güçlü bir motivasyon söz konusu. Ayrıca Mars ve Jüpiter her ikisi de Satürn’den destek almaktalar. Fikirleri hayata geçirmek ve somutlaştırmak için çalışabiliriz.

yay-yeniay

Fakat hepsinin üstünde Neptün’ün, gökyüzü ışıklarına sert açısı sisli bir atmosferde olduğumuzu göstermektedir. Görüş mesafesi epeyce daralabilir, önümüzü görmekte zorlanabiliriz. Bilinçte bulanıklık söz konusu olabilir. Güven kaybı, çözülmeler ve gerçeklerden uzaklaşmalar olabilir. Yay’da yeniay iyimser yanımızı uyandırıyor. Fakat bu iyimserlikle Neptün’ün de etkisiyle hayalciliğe meyil edebiliriz. Yanılgılara, kayıplara, skandalvari olaylara girebiliriz, dikkat.

Bir yandan da yeniay oluşumu Satürn’le gevşek bir kavuşum yapıyor. Önümüzdeki 10 gün boyunca Satürn-Güneş kavuşumu giderek sıkılaşıyor. Bu görünüm hayatımızda kalıcı ve uzun vadeli yeni başlangıçlara işaret etmektedir. İstikrarlı hareket etmek yönünde kararlar alabiliriz. Hayal dünyasında kaybolmamamız için bu yerleşim bize yardımcı olabilir.

Bu arada yeniay anında ufuk çizgisine oldukça yakın Uranüs’ün varlığı, uyanık kalmamıza yardım edecektir. Özgürlükçü, başkaldıran asi yanımız aktive oluyor.

Bu tablonun içinde Pluto-Jüpiter karesi büyük güç savaşlarını akla getirmekte. Jüpiter bir anlamda yenilenmek için yıkıma zorluyor. Uranüs-Jüpiter karşıtlığın da etkisiyle büyük farkındalıklarla beraber seçimler yapmak durumunda kalabiliriz. Önümüzdeki Aralık ayında bu tablo daha da etkin olacaktır.  Bir not daha düşelim, Oğlak’ta ki ağırbaşlı Venüs, asi Uranüs’le tam bir kare açı yapıyor. Bu tablo değerlerimizin bir anda kontrolden çıkıp beklenmedik yönlere sapabileceğimizin ipucu.  

Bu yeniay zamanı kaosa sürüklenmemek için farkındalığımızı açık tutmaya bakmalıyız.

Astroloji haritamızda 8 derece Yay burcunu içine alan yaşam alanı yenilenmeye ve yepyeni açılımlara hazır gözüküyor. 2016’nın sonlarına yaklaştığımız şu günlerde gerçekçi olmayı başarabilirsek hayatımıza renk katacak yenilikler bize iyi gelecektir.

Yay’da yeniay belki de bizi uzak yolculuklara özendirebilir. Bu yeniay iyimserliğimizi tazelemeye, ufkumuzu genişletmeye, adalet duygumuz güçlendirmeye imkan versin.

Sevgilerimle,

Meral PALA

27 Kasım 2016

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.