superlunaBoğa’da Dolunay

14 Kasım Pazartesi saat 15:51’de gökyüzü ışıkları tam zıt yerleşimde olacaklar. Güneş ve Ay’ın tam karşı karşıya kaldığı zamanlarda, açığa çıkan güçlü enerjiler hayatımızda dönüm noktası niteliğinde gelişmelere zemin hazırlamaktadır. Üstelik bu kez dolunayın bir süper ay olması çok güçlü bir dolunay atmosferinde olduğumuzun işareti. Ay’ın dünyaya bu denli yakınlaşması 1948’ten beri ilk kez oluyor. Dahası NASA’nın verdiği bilgiyle, tekrar dünyamıza bu denli yakın bir dolunay 18 yıl sonra yani 2034’te oluşacak.

Bununla ilgili Nasa’nın sayfasından detaylı bilgi edinmek isteyenler linki tıklayabilirler: http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/novembers-spectacular-supermoon

Güneş’in Akrep’te ilerlediği bu dönemde yeniay zamanı, efsanevi kuş Simurg’un geçmişinden taşıdığı yükten kurtularak saflaşmış olarak hayata yeni bir başlangıç yapar.

Akrep döneminde bilinçaltına inmek ve korkularımızla yüzleşmek ruhsal seviyede ciddi bir savaş verdiğimizi anlatıyor. Dolunay zamanı Ay’ın Boğa’da yerleşimi her zamankinden daha yoğun arzularla sükunet aradığımızı, huzura ihtiyaç duyduğumuzu anlatıyor. Dolunayın bir açığa çıkma, sonlanma ve yeni başlangıçlar yapma zamanı olduğunu belirtmek gerek. Duyguların en yoğun olduğu bu atmosferde iki zıt kutbu dengelemek durumundayız. Mücadelenin en kızıştığı zamanda huzur ihtiyacının en derinden hissedilmesi çelişik duygulara davetiye çıkartıyor. Psikolojik seviyede belki de acı duyarak köklü bir dönüşüme zorlanırken, dünyevi yaşantımızda bir kök salmak ve güven tesis etmek istiyor olabiliriz. Maddi dünyada sahip olduklarımızı bırakmak bizi zorlasa da gerçek anlamda iyileşmek için maddi-manevi dönüşüme açık olmak durumundayız. Ay Boğa’da hayatı basitleştirip sadeleştirerek, karmaşadan sıyrılmaya teşvik ediyor. Ancak kendi gizemli karanlığımızla yüzleşmeden ışığı görmek mümkün olmayabilir. Verimlilik için önce arınmak gerek.
bogada-dolunay

Dolunay zamanı ufukta Boğa yükseliyor. Hem Ay’ın hem de yükselen burcun yönetici gezegeni Venüs Oğlak burcunda, ciddiyet, istikrar ve saygınlık en fazla önemsediğimiz değerlerimiz olabilir. Venüs’ün yükselen derecesine geniş bir üçgen kurması gerçekçilik, güvenilirlik ve kalıcılık için uygun şartlarda olduğumuzu anlatıyor. Venüs’ün Balık’taki Neptün’le kurduğu altmış derecelik sekstil açı, merhamet duygusunun, fedakârca tutumların ve maneviyatın atmosfere bir yumuşama getirebileceğinin gösteriyor. Ay’ın düğümlerinin Ankara’ya göre çizilen haritada yükselene partil üçgen ve altmışlık açıları da kadersel bir yapılanma sürecine işaret etmekte.

Sosyal gezegenler Satürn ve Jüpiter’in arasındaki altmış derecelik açı hukuki ve sosyal bir yapılanma ve kontrollü bir genişleme işareti olarak yorumlanabilir.

Astroloji haritamızda 22-23-24 derece Boğa ve Akrep burçlarını içine alan yaşam konuları bir dönemece girebilir. Mücadeleyle beraber huzura kavuşmak için dengede kalmak önemli.

Dolunay zamanı açığa çıkan güçlü enerjilerin hayatımıza güzellik, barış ve huzur getirmesi umuduyla…

Meral Pala

11 Kasım 2016

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.