anka-kusu_607661Akrep’te Yeniay

Akrep burcunun sembollerinden birisi olan Zümrüd-ü Anka kuşu mitolojide 30 kuş büyüklüğünde tek bir kuşu anlatmaktadır. Diğer bir adı da simurg olan bu kuş efsaneye göre Kaf dağında yaşar, kuşların hükümdarıdır ve öleceği zaman yuvasını ve kendini ateşe verir. O yanarken yeni bir Anka kuşu meydana gelir. Anka gerçek anlamda var olabilmek için yok olmayı göze alabilecek kadar korkulardan, bağlardan, zaaflardan arınmıştır. Yanarak cehenneme inişi tecrübe edene dek yok olmaz ve yokluğundan var olurken de arınmış bir saf bilinçle yeniden hayata başlar.

Astroloji haritamızda Akrep yönetimindeki yaşam alanı-ev- geçmişin yüklerini, korkularını, negatif duygularını barındırmaktadır. Bilinçaltından mücadeleye zorlandığımız konuları anlatır. Burada bir zorlanma söz konusudur ve arınmaya ihtiyaç duyarız.

Akrep’te Ay’ın yenilenmesiyle geçmişin iz bıraktığı olumsuzlukları temizlemeye çalışabiliriz. Kendi karanlığımıza bakmak, derin bilinçaltı konularına yönelmek tam da bu dönemde en çok ihtiyacımız olan şey. Hırslarımızın bizi içten çökertmesine müdahale etme zamanı.

akrepte-yeniayAkrep’in yönetici gezegeni Mars’ın Oğlak’ta olması kararlı olmayı, Merkür’ün de yeniay derecesine yakın duruşu zihinsel odaklanmayı getirebilecektir. Ancak burada Merkür’ün yanık olması negatife daha çok saplanma ihtimalini de doğurmaktadır. Merkür’ün harita yöneticisi konumunda olduğunun altını çizelim. Öte yandan Neptün’ün Balık’ta, yeniay derecesiyle üçgen açı kurması bilinçaltı arınmayı kolaylaştıracak bir atmosfere işaret ediyor. Mars’ın da Uranüs’le kare açı içinde olması uyandıran, aydınlanmaya zemin hazırlayan bir yerleşim olarak gözüküyor. Bu arada Satürn-Venüs kavuşumunun Uranüs’le üçgene gitmesi de yeni değerler inşa etme aşamasında bulunduğumuzun göstergesi.

30 Ekim saat 19:38’de-8 derece-Akrep’te yeniay doğuyor. Korkularımızı yenmek ve bir tür yeniden doğuşa adım atmak için harekete geçmenin tam zamanı. 

Yazıyı Mevla’dan bir alıntıyla tamamlayalım.

“Her ne istiyorsan kendinde ara. Senin içinde bir can var, o canı ara
Senin dağının içinde hazine var, o hazineyi ara
Eğer yürüyen dervişi arıyorsan; Onu senden dışarıda değil
Kendi nefsinde ara!”
Mevlana

Sevgilerimle,

Meral PALA

26 Ekim 2016

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.