İlerletilmiş Ay Nedir, Nasıl Çalışır?

Hepimizin ruhsal yönden arzu ve isteklerimizin zaman içinde nasıl değişip dönüştüğünü görerek hayrete düştüğü olmuştur. İnsanoğlu ruhen sürekli olarak bir devinim içindedir. İniş ve çıkışlar söz konusudur.

Astrolojik öngörüm teknikleri arasında tamamen kişiye özel olan ikincil ilerletim(secondary progression) haritası, kişinin psikolojik olarak nasıl bir evrim geçirdiğini çok iyi anlatan bir tekniktir.Adeta insanın değişen, gelişen bir varlık olduğunun ispatıdır. İlerletilmiş harita kişinin ruhunda oluşan dalgalanmaları ve zamanın bize sunduklarını gösterir. Sanki içimizde sürekli çalışan bir timer-zamanlayıcı- gibidir. Bu tekniğin ilk kez 17. yy astrologu Placidus tarafından kullanıldığı bilinmektedir. 

Doğum anından itibaren bilinçaltında biriktirdiklerimiz-kısaca buna tecrübelerimiz-diyebiliriz, hayatı kavrayışımızı belirler. İlerletim haritası da bir bakıma kişinin içinde bulunduğu ruhsal mevsime dair bilgiler vermektedir. Hayatın bize sunduklarına bizim nasıl cevap verdiğimizi gösterir. Gökte transit eden gezegenlerin de bizim yolumuzu çizdiğini düşünebiliriz. Fakat transitlerin etkinliğini anlamak için ikincil ilerletim haritayı dikkate almak gerekir. Bir bakıma bir kişinin içinde bulunduğu duygu durumlarını ve ruhsal olarak neye ihtiyaç duyduğunu anlamak için ikincil ilerletim haritasını göz önüne almak gerekir.

1 günü 1 yıla eşit kılmak suretiyle hesaplanan bu varsayımsal haritayı bir gök günlüğü(efemeris) veya astroloji yazılımı yardımıyla elde etmek mümkündür. Örneğin 20 yaşındaki bir kişinin ikincil ilerletim haritası, doğum tarihinden itibaren 20 gün sonraki gezegenlerin gökyüzünde bulundukları pozisyonlardan oluşmaktadır.

Kişinin doğum anında Ay’ın hangi burçta ve fazda olduğuna bağlı olarak güncel bir ilerletilmiş haritada Ay’ın burcu, evresi ve bunların natal harita-doğum anı haritası- ile kurduğu bağlar duygusal olarak bizim neye hazır olduğumuzu sembollerle anlatır. Böylelikle ilerletilmiş harita yardımıyla hayatın hangi alanında ne tarzda bir hareket tarzı seçebileceğimizi anlayabiliriz. Elbette sadece Ay değil diğer tüm gezegenlerin hareketleri de dikkatle gözlenmelidir.

29 yıllık aralıklarla yeniay oluşumu gerçekleşmektedir. Örneğin kişi dolunay evresinde dünyaya geldiyse yaklaşık 14 yaşına dek Ay’ın ışığı küçülecek demektir. 14 yaş civarında ise yeniay oluşacaktır. Ortalama olarak her 3,5 yılda bir evre tamamlanmaktadır. Ay’ın ışığı arttıkça bizim de enerjimiz yükselir, hayatın temposu da yükselir, verimlilik artar. Dolunay sonrası Ay’ın ışığı soldukça tempo yavaşlar ve en nihayetinde hayatımızda olaylar iyice kontrolümüzden çıkar ve bir döngü kapanır. Elbette sonrasında tekrar bir toparlanma başlar. İşte hayatımızda hep bu şekilde 29 yıllık döngüler yaşamaktayız. Her 29 yılda bir yeniay oluşur, yepyeni bir sayfa açılır.

İkincil ilerletim haritada Ay’ın evrelerini teker teker görelim;

Yeniay evresinde kişi kendini yeni başlangıçlara hazır hissedecektir. Gelecek 29 yılın tohumları burada atılacaktır. Çoğunlukla güdüsel olarak taze bir heves ve çocuksu bir heyecanla atılan bilinçsiz adımlar, yıllar içerisinde gelişip büyümeye, olgunlaşıp meyve vermeye başlayacaktır. Fakat henüz görünen bir gelişme yoktur.

Hilal evresinde kişinin yeni ay evresinde attığı tohumlar filizlenmeye başlayacaktır. Fakat halen tam olarak olgunlaşmış değildir. Ne tohumu ekildiği başkaları tarafından halen tam olarak bilinmemektedir. Kişi büyük bir gayretle ektiklerini büyütmeye çalışır.

İlk dördün evresinde heyecanının arttığı, başarma arzusunun iyice körüklendiği ve kişinin egosunun beslendiği evredir. Kişi 7 yıl önce yeniay zamanı başlatmış olduğu her ne varsa onu dünyaya göstermek için sabırsızlanmaktadır. Yaşamında bir dönüm noktası olarak görülebilir.

Büyüyen Ay evresinde kişi artık kendine iyice güvenir, olgunlaşmaya çok yaklaşmıştır. Bilgisine ve tecrübesine inancı giderek yükselmektedir. Yeniay zamanı başlatılan bütün işler iyice kendini belli eder. Sıkı çalışmanın verimini almaya oldukça yakındır artık.

Dolunay evresi bir hasat zamanı olarak ifade edilebilir. 14 yıl önce kişinin yaşamında başlattığı konu ne ise tam olarak görünürlük kazanacaktır. Bütün çabalar artık açığa çıkar. Sonuçların alındığı bir dönemdir. Önemli başarılar söz konusu olabilir. Kişinin yaşamında karar verilmesi gereken pek çok durum da olabilir. Tam bir yol ayrımıdır. Duygu-mantık çatışması sıkça görülür. İlişkiler vurgu kazanır, evlilik ve ayrılıklar gündeme gelebilir. Ölüm gibi sonlanmalar da görülebilir.  Kesin olay bir şey vardır;  artık yeniayla başlanan konular her ne ise daha ötesi yoktur, gelişebileceği en tepe noktasına varmıştır.

Küçülen Ay evresinde artık Ay’ın ışığı azalmaya başlamıştır. Bu evrede daha önce neyi hasat ettiysek olanları gözden geçirmeye başlarız. Farkındalık çok yüksektir. Kazanılmış bilgi ve tecrübeden fayda sağlanır. Örneğin bu evrede iş değiştirmeler olabilir. Daha önce yeniaydan dolunaya kadar geçen 14 yıllık süreçte edindiklerimizi tecrübe olarak değerlendirme zamanıdır.

Son dördün evresinde heyecan yüksektir. Harekete geçme dürtüsü yüksektir. Kişi artık hayatında bir şeyleri değiştirme vaktinin geldiğinin farkındadır. Burada tamamen yepyeni bir konu veya bir iş başlatmak yerine eskiyle bağlantılı olarak yeni bir hareket tarzı belirlenir. Mesela yeni meyve ağaçları dikmek yerine var olanları işlemek belki yeni aşı yapmak suretiyle verim almak mümkün olabilir. Pek verimli bir süreç olabilir.   

Balsamik evre, 29 yıllık dönemin son 4 yılını anlatır. Ay’ın ışığının iyice solduğu ve sonunda tamamen kapandığı dönemdir. Kişinin yaşamında enerjinin iyice zayıfladığını görmek mümkündür. Hayatı kontrol edebilme gücü zayıftır. Kişinin hayatında elinden kayıp giden şeyler olabilir. Aslında  bir sonraki yeniayla birlikte başlanacak yeni işlere yer açmak için, insanın hayatında bir tür “temizlik yapma” zamanıdır. İşe yararlığını yitirmiş ne varsa bırakmak gerekir. Eski sisteme tutunmamak önemlidir. Yeniliklere hazırlık adına artık kişiye faydası olmayan şeyleri hayatından çıkartma zamanıdır.

Bu arada ilerletilmiş Ay’ın bulunduğu burç ve ev de çok önemli açıklamalar getirmektedir. Örneğin Ay Koç’ta veya birinci evde ise kişinin yaşamına çok hazırdır, Boğa’da veya ikinci evde ise köklenme arzusu yükselir. İkizler’de yeni bilgiler edinme vaktidir. Yengeç’te aile ve yuvayla ilgili konular konular önem kazanır. Aslan’da kişi parlamak ister. Başak’ta mükemmelleşme yolunda ilerler, sağlığa önem verilebilir. Terazi’de ilişki ve ortaklıklara odaklanır. Akrep’te içe döner ve bir dönüşüm gerçekleşir. Yay’da uzak yolculuklarla yeni hayat tecrübeleri edinilir. Oğlak’ta kişi mevki elde etme çabasına girer. Kova’da ideallerine yönelir. Balık’ta bilgelik kazanır, belki kendinden bile vazgeçebilecek noktaya gelir. Bu şekilde 2, 5 yıl aralıklarla, yin ve yang enerjileri dönüşümlü olarak devreye girer. Her burç dönemi 2,5 yıl sürmektedir. Ateş ve hava burcu dönemleri dışa dönüklük getirir. Su ve toprak burcu dönemlerinde içe dönme zamanıdır. Kısaca ruhen neye hazırsak ona göre hareket ederiz.

İşte ikincil ilerletim haritaları bize insanın ruhunun nasıl renklerden geçtiğini sembollerle anlatmaktadır. Ruhsal yönden biz değiştikçe hayatımız değişir. Unutmayalım değişmeyen tek şey değişimin kendisidir;)

İkincil ilerletim harita elde etmek için http://www.astro.com adresinden yararlanabilirsiniz.

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Sevgiyle kalalım,

Meral PALA

21 Eylül 2016