Yengeç Dolunay
Dolunay bu kez Ay’ın rahat etmediği Oğlak’ta gerçekleşiyor. Duyguların olması gerektiği gibi rahat ve akışkan olamadığı bu yerleşim Güneş’in Yengeç’te ilerlerken getirdiği anaç ve duygu yüklü atmosferle tezat oluşturuyor. Tam da ev-aile-yuva-yerleşim temalarına odaklanmışken duygularımızı kontrol etmek durumunda hissedeceğiz.

Korunma ve güvende olma ihtiyacının çok yükseldiği bu dönemde dolunay’la birlikte sorumluluklarımızın öne çıktığını hissedebiliriz. Mücadele konularımızı anlatan Mars gezegeni de Yengeç’te ilerliyor. Aile ilişkilerinde bir yumuşama, ilerleme yaratmaya ve güven duygumuzu tazelemeye çalıştığımız bir süreçteyiz. Ancak Mars’ın Güney bendinde olması hassasiyetlerin yıpratıcı olabileceğini gösteriyor. Tam da kabuğundan çıkarmaya hazırladığımız duygularımızı yeniden eski kılıfına almak durumunda kalabiliriz.

Bir annenin çocuklarına gösterdiği güdüsel korumacılık duyguları yeşermeye çalışırken bunu bastırma ve kontrol etme ihtiyacı hissedebiliriz. Bu kasvetli duygularla cebelleşirken neyseki iyicil gezegenler Jüpiter-Venüs birleşimi iyimserlik duygularını koruyabileceğimizi gösteriyor. Aynı zamanda Uranüs’le beraber son derece farkındalık yaratan gelişmeler beklemek gerek. Yaratıcı ve tazelenmeye hazır olan yanımız bir şekilde aktive olabilir. Güneş-Neptün rahat yerleşimi de içsel-sezgisel yanımızı güçlendiriyor.

Aslında dolunay zamanı gökyüzünde öncü burçlarda -Ay’ın Düğümlerini de içine alan- bir büyük kare formu oluşuyor.  Bu da son derece enerjik ve aksiyona geçmeye hazır olduğumuzu gösteriyor.

Dolunay’ın enerjimizi yükseltmesini, karar vermemiz gereken durumları çözüme kavuşturmaya yardım etmesini dileyelim…

Meral PALA

Not: Güz döneminde başlayan eğitimler hakkında bilgi için tıklayınız:

http://astrolojikosesi.com/2015/06/19/guz-donemi-egitimi/