sun artwork3Gündönümü

Güneş’in YENGEÇ’e ilerlediği gün 21 Haziran yazın mevsiminin başlangıcını anlatmaktadır. Bu yıl 21 Haziran 19:37 sularında Güneş Yengeç Burcuna geçiş yapıyor.

Bütün Yengeçler’in doğumgünü kutlu olsun şimdiden.

Kuzey yarım küre’de en uzun gün ve yazın ilk günü yaşanırken, Güney yarım küre’de tam tersi en uzun gece yaşanır ve kış başlangıcı olarak kabul edilir. Güneş Işığının Yengeç dönencesine dik açıyla gelmesiyle, Güneş, bizim Dünyadan bakış açımıza göre öylece durur ve yön değiştirir yani bir dönme söz konusudur. Gündönümüyle beraber Kuzey’de günler kısalmaya başlar. Kuzey yarımküre’de gölgelerin en kısa olduğu, Güney yarımkürede ise en uzun olduğu gün kış gündönümünün yaşandığı gündür. İngilizce’de “solstice” olarak ifade edilen gündönümünün kelimesi latincede “solstitium” Güneş’in bir süre durmasını (stand still) anlatmaktadır. Bu andan itibaren Kuzey’de günler kısalmaya başlar. 

Güneş’in Yengeç’e giriş anında-İstanbul ve Ankara’da YAY yükseliyor; Jüpiter-Venüs ve ayrıca Uranüs yükselenle sıkı bir üçgen açı kuruyor. Rahat, akışkan ve ilerleme vadeden enerjiler söz konusu. Güneş’in Ay düğümlerine karesi dönüm noktası niteliğinde gelişmelere işaret ediyor. Diğer yandan Ay’ın Satürn’le sert açısı duygu dünyamızda baskı altında olmayı gösteriyor. Dünya astrolojisinde Ay halkı anlatıyor, bu yerleşim halkın kendini ifade etmekte ve yaratıcı işler ortaya koymakta tıkanıklıklar söz konusu olabilir.

GündönümüBu arada Neptün-Merkür arasındaki 90 ° açı bulunuyor; iletişimde karmaşa, gençlerle ilgili kaotik durumlar, zihnin netleşmesinde sıkıntılar olabilir. Mars ve Satürn arasında görülen karmik 150 °açısı mücadele konularımızda disipline girmekle alakalı sıkıntı olabilir. Nasıl organize olmamız gerektiğini görmekte sıkıntı olabilir. Mantık ve duyguların ortak bir noktada buluşması zor gözüküyor.

Önümüzdeki 3 ay için gökyüzüne bakınca, önemli gelişmelerden biri Jüpiter’in 11 Ağustos’ta Başak’a geçiyor olması var. Satürn -16 Haziran’da- Akrep’e döndü; geçtiğimiz yılın sonlarından yarım kalan bir takım işlerimizi tamamlamaya girişeceğiz. Özellikle sabit burçların son derecelerinde kişisel gezegenleri bulunanlar Satürn’ün Akrep’e geçişinde daha çok etki alacaklar. Ruhsal ve bilinçaltına yönelik konular tekrar gündeme gelebilir. 19 Eylül’den itibaren Satürn temelli Yay’a geçiyor.

Sosyal gezegenlerin her ikisi birden değişken burçlara geçerken özellikle sosyal hayatımızda, değişimleri hayatımıza getirecektir. Sosyal alanda uğraşı verdiğimiz konular değişecektir, zihinsel-düşünsel faaliyetlerin ivme kazanması kuvvetli ihtimal olarak duruyor.

Merkür; 17 Eylül’de Terazi’de gerilemeye başlıyor.  9 Ekim’de gerileme tamamlanıyor. Bu aralıkta ilişkilerimiz mercek altında olacaktır. Ancak asıl Venüs’ün gerileme hareketi yaz aylarına damgasını vuracak gibi gözüküyor. Venüs 25 Temmuz’da 1 derece Başak’ta gerilemeye başlıyor. 31 Temmuz’da Aslan’a geri dönüyor. 6 Eylül’de Aslan’ın 14 derecesinde düzgün harekete dönüyor.

Satürn, Mart’tan beri geriliyordu. 2 Ağustos’ta düzeliyor, somut şeyler inşa etmeye çalıştığımız, disipline girmeye çalıştığımız konularda, kariyer alanında ilerlemeye başlayacağız. Satürn 19 Eylül’de kesin olarak Yay Burcu’na giriş yapıyor. Satürn’ün Yay’a geçişi inançların, farklı hayat görüşlerinin ve dini görüşlerin gündemde olacağını gösteriyor. Fanatikçe sahiplenmeler olabilir. Üniversiteler, eğitim kurumları, hukuki konular ve uluslararası ilişkiler üzerinde baskı olabilir. Ayrıca uluslararası yayılım gösteren salgın hastalık tehlikeleri olabilir.

13 Eylül 2015’te 20 derece Başak’ta Parçalı Güneş Tutulması

“Her şey ayrıntıda saklıdır” yargısına varacağımız bir tutulma. Sıkı çalışma, verimli ve üretken olmanın önemine vurgu var. Ünlü astrolog B.Brady’e göre güç ve enerjinin yüksek bir stresle ortaya çıkması mümkün. Olaylar büyük bir çaba gerektirebilir. Hastalık veya kaza ihtimali olabilir. Endişe ve takıntılı düşüncelere yatkınlık olabilir.

28 Eylül 2015’ta, 4 derece Koç’ta Tam Ay Tutulması

Bu yıl tutulmaların hayatımıza getirdiği en önemli konu dengelerin tutması olacaktır. Bu yıl bu konu üzerine çalışmamız gerekiyor. Cesaret ve ataklık gösterdiğimiz konularda muhakkak etrafımızdakileri gözetmemiz gerektiğiniz farkına varacağız. Kişisel haritaya göre konular farklılık gösterecektir.

Yazın bu tarihlere dikkat! 

25-30 Haziran arası Jüpiter-Venüs kavuşumu pozitif duygular veriyor. İyimserlik ve cömertlik eğiliminde olacağız. Yeni ilişkiler olabilir. Aşırı rehavet ve tembelliğe düşme eğiliminde olacağız.

9-27 Haziran aralığında Jüpiter’le Uranüs ateş elementinde parlak fikirleri ve yaratıcı oluşumları destekler nitelikteler. Yenilikçi atmosferde büyük yaratıcı çıkışlar için uygun şartlar var. Öte yandan özgürlük, bağımsızlık temaları vurgulanırken devrimci bir ruh harekete geçebilir. Yabancı kültürlerle ilgili bağlantılar sürpriz gelişmeler kaydedebilir.

12-17 Temmuz arası Mars Yengeç’te ve Plüton’la zıtlık içinde bulunurken güç savaşları olabilir karşıtlıkları dengelemeye çabalarken duygularımız incinmeye müsait! Duygusal ve milliyetçi atmosferde somut dönüşümler inşa etmek güçlük yaratabilir. Ruhsal iniş çıkışlara zemin hazırlayan bir ortam söz konusu olacaktır.

2015’te Venüs gerilemesi Başak’ta başlıyor, Aslan’da devam ediyor. Venüs 25 Temmuz’da 1 derece Başak’ta gerilemeye başlıyor. 6 Eylül’de Aslan’ın 14 derecesinde düzgün harekete dönüyor. 8 Ekim’de Venüs tekrar Başak’ta ilerlemeye başlıyor. Bu tarihe kadar Venüs’ün gölgeleri çalışabilir.

Genel olarak Venüs’ün gerileme zamanları evlilik, ortaklık veya yeni ilişkiler açısından uygun değildir. Bu süreçte evliliğe adım atmak veya yeni yatırımlara girmek problemli olabilir. İlişkileri yeniden düzenleme zamanı olacaktır. Eski ilişkilerimiz hayatımıza geri dönebilir. Özellikle hayatımızda 8 yıl önceki konularla tekrar uğraşmak durumunda kalabiliriz. 2007 yaz aylarını hatırlarsak bugünkü şartları daha iyi anlayabiliriz. Ayrıca Venüs retrosu maddi konularda yatırım yapmak için uygun değil. Estetik çalışmalar ve sanatla ilgili konular da yine problemli olabilir.  Ancak yaratıcılık açısından besleneceğimiz bir dönem olabilir. Venüs’ün gerilemesinden en çok Boğa ve Teraziler ile Aslan ve Başaklar olacaktır. Kendilerini geçmişle uğraşırken bulabilirler.

Eylül’ün başlarından yaklaşık 18’ine kadar Jüpiter Başak’ta  ve Neptün Balık’ta karşıt yerleşimde bulunurken hayal ve gerçeği iyi dengelemek gerek. Belirsizlikleri çözme gereği kararsızlıklar ile gerilim yaratabilir. Yaratıcı çalışmaları somutlaştırarak ortaya sunma imkânı olabilir. Sağlık ve sağaltım konuları gündeme gelebilir.

25-30 Eylül arasında Satürn Yay’da ve Mars Başak’ta sert kare açı yapıyor, bu günlerde iki malefik arasındaki gerginlik inançla güven duygumuz konular mantığımızla çelişki içinde bulunabilir.

Neşeli bir yaz mevsimi yaşamak ümidiyle…

Meral PALA

20 Haziran 2015

Önemli Not: Güz döneminde başlayacak eğitim hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz:

http://astrolojikosesi.com/2015/06/19/guz-donemi-egitimi/