birds+skyAstrolojiyle ciddi boyutta uğraşmaya başladığım 2000 senesinden bu yana gün be gün kendimi, etrafımdakileri giderek daha iyi tanıdığımı, olaylar karşısında çok daha fazla sağduyu gösterebildiğimi, hayatın sert dönemeçlerinde çok daha serinkanlı durabildiğimi fark ediyorum. Sanırım bütün bunlara astrolojiyle gelen“gelişim ve olgunluk” demek uygun olur.

Bu konuyla derin olarak ilgilenmeye başladığım ilk dönemlerde zaman zaman astrolojinin pozitif bir bilim olmadığı gerekçesiyle basitleştirildiğini, hafife alındığını görmek üzücü geliyordu. Ancak zamanla bu konuyu henüz hayatına almayı, bu denli köklü bir bilgiyi değerlendirmeyi başaramamış kişileri görünce, asıl ben o kişilere üzülerek bakmaya başladım.

Yüzyıllardan beri bütün antik kültürlerde insanoğlu gökyüzüne bakarak anlamını çözmenin ve ileriye dönük tahminlerde bulunmanın gayreti içinde olmuş. Bunca asırdır bu kadar insan gerçekten yanılıyor olabilir mi? Bunun imkânsız olduğunu düşünüyorum. Günümüzde popüler kültürün talebi doğrultusunda astrolojik yorumlar gazetelerin magazin sayfalarında 2-3 satırlık 12 burca indirgenmiş durumda. Hal böyle olunca içinde bulunduğumuz devrin gereği çoğunlukla konunun üzerine birazcık düşünmeye vakit ayırmamış bunca insan varken, popülistçe sunulan bu kadim bilgiyi bu denli sığ algılayan, buradaki derinliği göremeyen büyük bir kesim için üzülmekten kendimi alamıyorum. Gazeteden, internetten kısa bir yorum okuduktan sonra bu kadarla yetinmek elbette kişinin kendi seçimidir. Ayrıca “herkes astroloji bilmek zorunda değil” diye düşünerek bu kişiler için kendimce bir haklılık yaratmaya çalışıyorum. Ancak ben bu ilgisizliği mantığa uygun hale getirmeye çalışırken konu hakkında ilgisi ve bilgisi olmayan kişilerin kendinde, astrolojiyi eleştirme hakkını görmesi bendeki paradigma değişiminin önüne geçiveriyor. Bu tip kişilerin, astrolojiyi iki günde öğrenilen bir bilgi olduğunu zannederek, profesyonel hayata taşımayı düşünmesi beni genellikle gülümsetiyor. Bundan sonra astroloji öğrenmeye niyetli olan kişilere küçük bir öneride bulunmak isterim. Bu konuyu öğrenmek uzun bir yol gitmeye benzer. Öğrenme süreci asla bitmez, yolculuk hiç bir zaman sona ermez. Bu yolda ilerlemeyi göze almak bir sabır işidir. Astroloji öğrenmek kanımca çok önemli bir kişisel gelişim aracı. Her şeyden önce etrafımdakileri yargılamamayı, eleştirmemeyi öğreniyorum. Kendi adıma astroloji öğrendikçe hayata geniş açıdan bakmayı öğrendiğimi söyleyebilirim.

Lise yıllarımda “Burç” dergilerinden okuduklarımı saymazsak, ilk kez sistemli olarak astroloji öğrenmeye, 2000 yılının Mart ayında başladım. Astroloji öğrenerek geçirdiğim dolu dolu 15 yılın ardından bu yola nasıl çıktığımı, hayatımda nelerin değiştiğini burada bir parça paylaşmak istedim.  2000 yılının başlarında görev yaptığım finans şirketinde karşılaştığım, elinde astroloji haritaları gördüğüm Semra Aksakal’a buradan teşekkür etmek isterim. Kendisi bana bu konunun bir eğitimi olduğunu anlatmış ve gerekli ilk adımları atmama yardım etmiştir.  Elbette hayatımı değiştiren bu değerli bilgileri ilk öğreten kişi, değerli astrolog Hakan Kırkoğlu’na sonsuz teşekkürlerimle. Bu bilgilerin, daha sonra yurt dışında gerek İngiltere’de bulunan astroloji okulu “Faculty of Astrological Studies”ten aldığım sertifika sınavları gerekse ileri seviye “ortaçağ teknikleri” sınavlarında benim için sağlam bir temel oluşturduğunu düşünüyorum.

Bu konuya ilgisi olanların her daim amatör ruhla yeni bilgiler edinmeye açık olmaları gerektiğinin altını çizmek isterim. Sadece astroloji bilgisi değil psikoloji, sosyoloji, felsefe, tarih, astronomi hatta matematik, geometri gibi disiplinlerin de astrolojik bakışı geliştirdiğini düşünüyorum. Ben de şu anda halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Felsefe Bölümü’nde eğitimime devam ediyorum. Bunun astroloji bilgisine çok önemli katkısı olduğunu görüyorum.

2003 yılından beri finans sektöründeki görevimden ayrılarak Astroloji alanında profesyonelce çalışmaya başladım. Astrolojik harita okumaları yapmaktayım. Ayrıca modern ve klasik teknikleri  kullanarak temel ve ileri seviye astroloji eğitimleri vermekteyim.  3 yıl kadar, Hürriyet-KAMPÜS Gazetesinin astroloji sayfasını hazırladım. Halen kendi blogumda ve sosyal medyada yazılar yazmaktayım.

Ayrıca fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. 5 yıl kadar profesyonel doğum fotoğrafçılığı yaptım. İnsanın doğum anına şahit olmanın astrolojik bakış açımı da genişlettiğini belirtmeliyim.

Kısaca “iyiki”dediğim astrolojinin hayatıma girişinin üzerinden 15 yıl geçmiş. Herkesin kendini mutlu hissettiği konuyu bulduysa hayatını değiştirme cesareti gösterebilmesini dilerim.

Sevgilerimle,

Meral Pala

14 Mart 2015