Autumn-Leaves

Ekinoks ve Terazi’de Yeniay

23 Eylül sabahı 05:30 sularında Güneş öncü Terazi Burcuna ilerledi. Güneş’in Terazi’ye geçişi gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı ekinoks zamanıdır.

Dünya astrolojisinde (mundane) Güneş’in Terazi’ye giriş anında çıkartılan harita (Libra Ingress of Sun) önümüzdeki 3 aylık döneme ilişkin önemli ipuçları vermektedir. Terazi’ye Giriş haritasında ufukta yükselen burç Başak, Venüs ile Merkür arasında karşılıklı ağırlama var, bu yerleşim her iki gezegenin prensiplerini uygulamada birbirlerini destekleyici olduklarını anlatıyor. “Giriş Anı” haritasında yükselen burç, Ay ve Venüs Başak temasına vurgu getiriyor. Dünya astrolojisinde Ay, ülke halkını temsil eder. Venüs toplum içinde kadın kesiminin durumunu anlatır. Ay ile Venüs’ün Başak’ta ve Kiron’la tezat yerleşimde oluşu endişeli, fedakar ve sıkıntılı

oluşu göstermektedir. Görev ve hizmet teması var, somut şeyler yapma çabasında oldukları anlaşılıyor. Huzursuzluğun bir başka sebebi Uranüs’le 150 derecelik açı kurmaları. Quincunx açısı istemesek de planın değişeceğini gösteriyor. Kaçınılmaz ve kadersel gelişmeler kapıda duruyor. Satürn’den gelen destek değişimi somutlaştırmaya yardım edebilir. Diğer yandan Mars-Neptün karesi balsamik atmosferde, eli kolu bağlı vaziyette oluşu mücadele gücünün zayıf olduğunu anlatıyor. Jüpiter’le Uranüs’ün sıkı üçgeni ateş elementinde, özgürleşme taleplerinin güçlü olacağını,  başkaldırı temasının ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Terazi GirişTerazi dönemi eşitlik ve adaleti, dengelenme zamanının geldiğini, tarafsızlığı, mantıkçı davranışı benimsemeyi anlatır. Barışçıl atmosfer Terazinin ana karakteristiğidir. Giriş haritasında Ay’ın kapanış evresinin sonu ve yeniay’ın hemen öncesi  olması tam bir eşikte oluşu, geçiş sürecini anlatıyor. Kontrol dışı gelişmeler söz konusu olabilir, akışa teslim olmak kaçınılmaz gözükmektedir. Bu tabloda önümüzdeki 3 ay boyunca ağır ilerleyen konular  sabırlı olmayı öğretecek gibi gözüküyor.

Ankarada YeniayGüneş’in Terazi’ye geçişinin hemen ardından 24 Eylül günü saat 09:13’te Terazi’de yeniay doğuyor. Bu kez dikkat çekici bir durum ortaya çıkıyor. İstanbul’a göre çıkartılan yeniay haritasında Terazi yükselirken, Ankara’ya göre yeniay haritasında ufukta Akrep burcu yükseliyor. Terazi barışı sembolize ederken Akrep savaşı anlatmaktadır. İki burç sanki birbirine tezat duruyorlar. Ankara’da sert ve mücadeleli, İstanbul’da diplomatik ve barışçıl bir atmosfer bekleyebiliriz. Ülkemizin haritasında yeniay 4. Evin içinde oluşuyor. Burası ülkenin iç durumunu, vatan toprağını ve yönetime karşıt oluşumları anlatmaktadır. Terazi yeniayı ile içerde diplomasinin, denge ve adaletin önemi vurgulanıyor. Bu arada ülkemizin doğum haritasında toprak elementinin hiç olmaması, sahip olunan değerleri korumakla ilgili düşündürücü bir resim vermekte.

Önümüzdeki dolunay, 8 Ekim’de bu kez bir Ay Tutulmasıyla birlikte oluyor. Koç’ta tutulma, Koç-Terazi ekseninin kutuplaşmalarını, ben-sen tartışmasını gündeme taşıyor. Egonun öne çıkışını ve denge ihtiyacının en yüksek seviyede seyredebileceğini gösteriyor. Ülkemizin haritasında 4 ve 10.’u evleri harekete getirecektir. Ülkemiz açısından kritik bir dönüm noktası olabilir. 15 derece Terazi’de tutulma, ülkemizin Venüs(Terazinin yöneticisi)  ile Kuzey Ay Düğümünün orta noktasına düşmekte; bu yerleşim diplomaside barışı çağrıştırıyor. Kadınlar ve sanatçılarla ilgili destekleyici atmosfer gelişebilir. Tutulmayla birlikte enerjinin yükseleceğini söylemek yanlış olmaz. Rahat ilerleme tutulma sonrası mümkün olabilir. Şanslı durumlar gelişebilir. Ancak önümüzdeki 24 Ekim’de sıfır derece Akrep’te Güneş tutulması ve yeniay önemli zamanlara işaret ediyor. Bu tarih yaklaşırken detaylı bir inceleme hazırlayacağım.

Kişisel olarak hayatımızda yeniay ile birlikte 15 derece Terazi Burcunu içine alan yaşam alanının vurgulanacağını düşünmek gerekir. Astrolojik haritamızda Terazi yönetimindeki denge, adalet ve barış aradığımız konular gündemin ilk sırasına oturacaktır. Zihinsel olarak yorucu Başak döneminin ardından, Terazi zamanı huzura yelken açacağımızı gösteriyor.

Hazan mevsiminin dünyanın her yerinde barışçıl duyguları uyandırması umuduyla…

Meral Pala

DMA

23/09/2014