BALIKTA DOLUNAYBalık’ta Dolunay

9 Eylül Salı sabahı erken saatlerde, 04:38’de Balık-Başak ekseninde dolunay  oluşuyor. Gökyüzü ışıklarının birbirine tezat oluşturacak şekilde yerleşimi, dolunay zamanlarının gerilim yarattığını, hayatımızda belirli konularda karar verme zamanının geldiğini anlatır. Açığa çıkan şeyler tamamlanma ve sonlanmaları da hayatımıza getirebilir. Karşıtlıklar hayatımızda ilişkilerin vurgu kazandığının göstergesidir.

Güneş ve Ay, Başak-Balık ekseninde 16 derecede karşı karşıya geliyor. Son 2 haftadır Güneş Başak’ta ilerlerken hayatımızda ayrıntılara odaklanma ve mükemmeli elde etme çabasındayız. İşlevsel olmayan şeyleri eliyoruz. Merkür yönetimindeki Başak Burcu zihinsel olarak hareketli ve hatta yorucu bir süreç yaşadığımızı gösteriyor. Mantıkla hareket etmeye çalışıyoruz fakat sinir sistemimize yüklendiğimizi hissedebiliriz. Diğer yandan bu kez dolunayda Ay’ın Balık’ta yerleşimi, duyguları ve sezgilerimizi mantıkçı yanımızla dengelemeyi öneriyor. Kontrolü gevşetmeyi, kendimizi akışa bırakmayı deneyebiliriz. Fakat Ay ve Kiron kavuşumuyla fedakarlıklarımız hassasiyete açık durumda. Kendimizi incinmiş hissedebiliriz. Geçmişe ait duygusal yaralarımız bilince gelebilir. Özverinin kendini adama, kendinden vazgeçme noktasına geldiği yerde hayalperest baktığımızın farkına varabiliriz. Hayallerle gerçekler arasında ikilem olabilir. Aslında dolunayla birlikte ayaklarımızı yerden kesmeden hayal ettiklerimizi gerçeğe dönüştürebiliriz. Venüs ve Neptün karşıtlığı da ilişkilerimiz ve değerlerimiz konusunda kafamızın karışık olduğunun göstergesi. Çözülmelere oldukça yatkınız. Fakat Merkür’le Venüs’ün birbirlerini ağırlamaları değerlerimize sahip çıkabileceğimizi, ilişkileri koruyabileceğimizi anlatıyor.

Bu dönemde maddi dünyayla ruhsal dünya arasında denge kurmak önemli olacak. Verimli olma ve elle tutulur işler yapma gayretindeyken hayal gücümüzün sınırlarını zorlayabiliriz. Ayrıntılardan bütüne, somuttan soyuta, maddi dünyadan ruhsal dünyaya yolu açabiliriz.

Diğer taraftan Akrep’te yer alan Satürn, Güneş ve Ay’la uyumlu açılar kurarken ruhsal dünyamızda dönüşümü ve iyileşmeyi destekler gözüküyor. Güneş’in dispozitörü Merkür ile Ay’ın dispozitörü Jüpiter arasında 60’lık uyumlu açı, emek sarf ederek denge kurma imkânı olduğunu anlatmakta. Merkür’ün Plüton ve Uranüs’le açıları fikirlerin kökten değişimini anlatıyor.

Mars Akrep’te kararlı, istikrarlı bir mücadele vaat ediyor. Jüpiter-Uranüs arasındaki rahatlık aydınlanma, yenilenme ve ilerleme işareti olarak gözüküyor.

Son olarak değişken burçlarda dolunay oluşurken Ankara’ya göre çıkartılan haritada akslarda sabit burçların yer alması istikrar yaratmaya imkân verebilecektir.

Dolunayla birlikte hayatımızda duygu ve mantık dengesi kurmak, kendimizi kurban psikolojisine kaptırmadan ruhumuzun yaralarını iyileştirmek umuduyla…

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Meral Pala

 Eylül 2014

İstanbul