pisces-earth-spiral

Merkür hızını oldukça kesmiş, bugün ve yarın neredeyse durağana yakın pozisyonda Neptün’le kavuşum yapıyor. Tam olarak 6 Şubat’ı 7’sine bağlayan gece yarısı saatlerinde gerileme hareketi başlıyor. 28 Şubat’a kadar devam edecek bu süreçte Retro Merkür 13 Şubat’ta Kova’ya dönüyor ve 28 Şubat’ta Kova’nın 18 derecesinde gerileme hareketini tamamlıyor.

17 Mart’tan itibaren tekrar Balık Burcunda, 7 Nisan’da Merkür zararlı çalıştığı Balık’tan çıkıyor, Koç Burcu’na ilerliyor.

Bugünlerde özellikle Balık’ta Neptün’le kavuşumu zihinsel odaklanmayı zorlaştırabilir. Kolayca zihinsel dağılmalar yaşayabiliriz. Zihnimiz sağ sola kontrolsüzce savrulabilir.

Elbette retro Merkür bilinçaltına yöneliş getirecektir, içimize bakabileceğimiz bir dönemdeyiz. Fikirlerimiz içselleşiyor, kendimizden bir şeyler ekliyor olacağız. Ancak fikirlerimizi başkalarıyla paylaşmayıp kendimizi bolca kendimizle konuşurken bulabiliriz. Sık sık kararsızlığa düşebiliriz. Zihnimizi netleştirmekte zorlanabiliriz. Rasyonel düşünmek güç olabilir, olaylara ve durumlara objektif bakabilme yeteneğimiz zayıflayabilir. Tıpkı sulu boya bir resimde birbirine karışan renkler gibi flulaşan düşüncelerimizi netleştirmekte zorlanabiliriz. Düşüncelerimizin etki altında kalmaya çok açık olduğunun altını çizmeliyiz. Yazışmalarda, haberleşmelerde aksamalara karşı tedbirli olmak gerek. Örneğin gönderilen önemli bir mesajın yerine ulaşıp ulaşmadığını mutlaka kontrol etmek gerekir. Eğitim-öğretim konularında, sınavlarda çifte kontrol önemli. Balığın yöneten Jüpiter’in de Yengeç’te geri gidiyor olması, yanlışlıkları, içe bakmayı ve geçmişe ait düşüncelere odaklanmayı bir misli daha arttıracaktır.

Bu dönemde sezgilerimiz ve hayal gücümüz çok güçlü olabilir, yaratıcı fikirler ortaya koyabiliriz. Unutmamak gerekir ki, her şey hayal etmekle başlar, hayal gücümüzün sınırlarını zorlamaktan kaçınmamalıyız. Ancak gerçeklerle hayallerimizin ayırtına varmakta zorlanabiliriz. Bu noktaya dikkat etmek gerekir. Ayrıca ruhsal ve bilinçaltına ait konulara ilgimiz artabilir.

Merkür’ün gerileme sürecinde kalıcı imzalar atmamaya bakmak lazım. Örneğin bir kira kontratı imzalamak, ev satın almak, iş anlaşması yapmak için pek uygun bir dönem değil. Aksi halde sonradan hatalı işlemleri düzeltmek için uğraşı vermek gerekecektir. Ya da teknolojik aletler mesela bir bilgisayar veya fotoğraf makinesi almak için Merkür’ün düzelmesini beklemek yerinde olur. Merkür’ün ticari faaliyetleri sembolize ettiğini göz önüne alarak, alım-satım konularını mümkün olduğunca ertelemek işe yarayabilir.  Borsa ve her türlü ticari işlem konusunda kontrollü olmak önemli olacak. Bu dönemde borsalarda anlamsız fiyat hareketleri görülebilir. Ayrıca Merkür kısa yolculukları anlatan gezegen,  yollarda ve yolculuklarda aksamalar söz konusu olabilir.

Merkür gerilerken elimizde sürüklenen, bir şekilde tamamlayamadığımız işleri toparlamak için uygun olabilir. Örneğin daha önce yarım bıraktığımız eğitimlere yeniden dönme vakti olabilir. Geçmişe ait konularda düzeltmeler yapılabilir. Eski arkadaşlarımızla tekrar bir araya gelme ihtimali bu dönemde oldukça kuvvetli ihtimal gözüküyor.

Merkür Kova Burcunda  gerilerken, 17-18-19 Şubat tarihleri özellikle dikkat çekici olabilir; Satürn ile çatışmacı kare açı içine girecek, her türlü aksamalar artış kaydedebilir.  Bu süreçte tüm burçlar, Merkür’ün hangi alanda gerilediğiyle bağlantılı olarak farklı etkiler alabilir ancak Balık burçları ile Merkür yönetimindeki Başak ve İkizler burçları özellikle dikkatli olmak durumundalar.

Sevgilerle;

Meral Pala

CMA

4 Şubat 2014

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.