Yengeçte Dolunay

Yengeç’te Dolunay

16 Ocak saat 06:52’de 26 derece Yengeç-Oğlak ekseninde dolunay gerçekleşiyor. Bu kez dolunay zamanı Venüs gezegeni önemli işaretler veriyor. İçinde bulunduğumuz dönemde geri hareket eden Venüs Güneş’le beraber yükseliyor (heliacal rising) ve oryantal yerleşimde savaşçı yüzünü gösteriyor. Bu konumuyla sabah gün doğmadan ufka çıkan Venüs’e “sabah yıldızı”ismi verilmektedir. Maya ve Aztek astrolojisinde Venüs’ün oryantal oluşu zalim, barbar ve yıkıcı olabileceğinin işaretçisi. Barışçıl doğasının aksine çatışmak için tahrik eden bir güç olarak kendini göstermektedir. Güneş’ten yanık (combust) durumda olan Venüs sosyal hayatta olumsuzlukların vurgulandığının işaretçisi.

Yeni yılın ilk günü oluşan yeniay yeniden yapılanma sürecinde olduğumuzu anlatmaktaydı. Gökyüzü ışıkları Plüton’la kavuşum yaparken geriye dönüşü olmayan değişimleri sembolize ediyordu. Her yeniay zamanı yeni tohumlar atılır. Dolunay zamanları ise atılan tohumların açığa çıkması, görünür olması ve bir sonuca bağlanmasını getirir.  Yeniayda ekilenlerin kısa vadeli sonucu dolunay zamanı görülür. Aynı zamanda bitişler, sonlanmalar ve ölüm temaları dolunay zamanı kendini gösterebilir.

Oğlak burcu katı kurallarla, gerçekçilikle ve disiplinle hareket etmeyi anlatır. Esneklik, kuraldışı davranışlar ve duygular Oğlak için imkânsıza yakındır. Yengeç burcunda dolunay ise çok güçlü korumacı duyguları açığa çıkartıyor ve duygular ile gerçeklerin tezat oluşturacağını anlatıyor. Dolunay zamanlarında kararsızlık duygusu yoğun hissedilir. Yengeç-Oğlak ekseninde oluşan bu dolunayda bir yandan gerçekler koca bir dağ gibi dururken diğer yandan geçmişe bağlı olma duygusu gerilim yaratıyor. Yengeç burcu geçmişle kurulan bağları anlatmaktadır, anılarımızda yer eden ne varsa ileriye yönelik planlarımızda belirleyici olmaktadır. Duygusal bağ kurmak, besleyip büyütmek ve bir anne gibi koruma altında tutmak Yengeç için vazgeçilmezdir. Yengeç’te dolunay geçmişle bağları, duygusal temaları ortaya çıkartmaktadır.

Venüs’ün dönüştürücü Plüton’la kavuşumu da mücadeleyle gelen kökten değişimleri sembolize etmektedir.  Jüpiter’in karşıt duruşu abartılı seviyede güç savaşlarını ifade edebilir. Bu gergin atmosferde zararlı çalışan Mars ile Uranüs’ün sert açıları beklenmedik gelişmelerin ve ani çıkışların olabileceğini anlatmaktadır. Beklenmedik kopma ve kırılmalar görülebilir.

Türkiye’ye göre çıkartılan dolunay haritasında ufukta Oğlak burcu yükseliyor. Dolunayın gerçekleştiği 26 derece Yengeç-Oğlak aksı Türkiye haritasında köşe evlere, 1 ve 7. Evlere düşüyor. Ayrıca 26 derece Yengeç burcu, Ay/Neptün orta noktasına denk geliyor. 26 derece Oğlak ise Güneş/Kiron ortasına düşüyor. Kargaşa ve zorlanmalar olası gözüküyor.

Yengeç’te dolunay gökyüzünde bütün olarak oldukça gerilimli bir atmosfer yaratıyor. Sadece dolunay olması bile duygu ve mantık çelişkileri yaratırken bu kez Ay’ın Yengeç’te çok güçlü olması davranışlarda duygusal motiflerin baskın olacağının işaretçisi. Venüs sosyal yaşantıda sertlik ve acımasızlığı işaret ediyor. Parasal konularda ve finans piyasalarında ise hırslı tutumlardan zarar görme ihtimalinin yüksek olduğunu anlatmaktadır. İlişkilerde agresif tutumların öne çıkabileceğini anlatıyor. Bu arada Venüs’ün geri harekette oluşu geçmişe ait konuların gündeme gelmesi sonucunu doğuruyor.

Dolunay zamanının hayatımızda pozitif gelişmelere vasıta olması dileğiyle…

Meral PALA

CMA

15 Ocak 2014

Bu yazının bütün hakları saklıdır. İzin almadan yayımlanamaz.