Van-Gogh-05 Eylül Perşembe günü, saat 14:36 itibariyle, 13 derece Başak Burcu’nda Ay yenileniyor. Başak Burcu değişken nitelikli oluşuyla mevsimsel zodyakta mevsimin değişmeye yüz tuttuğunu anlatmaktadır. Toprak elementinden olan Başak verimlilik ve üretkenlik sembolüdür. Kuzey yarımküre’de Temmuz ve Ağustos ayları tatil ve dinlenme temalarıyla özdeşleşmektedir. Yazın sonuna gelinmiş olması okula, işe dönüşünün işaretçisidir. Başak Burcu zamanında, çalışmak ve üretmek ana tema haline gelmiştir.  Rutin yaşam düzenimiz artık yeni sisteme adapte olmaya başlamıştır. Sonbahara, ekinoks dönemine kendimizi hazırlamak adına belki yeni bir beslenme, diyet, spor programını hayata geçirebiliriz. Zihin-Beden-Ruh dengesini sağlamak üzere çalışmalara başlayabiliriz. Bir detoks programıyla toksik maddeleri dışarı atabiliriz.

Zihinsel konuların ön plana çıkışı bu yeniayla birlikte teyit edilmektedir. Titiz çalışma ve mükemmel olma temaları Başak Burcunun karakteristikleridir. Bu dönem, kişisel yeteneklerimiz konusunda ince ayarlamalar yapmaya elverişlidir.  Başak‘ta oluşan yeniayla birlikte zihinsel çalışmalar ve yeni eğitimler yoluyla becerilerimizi geliştirebiliriz. Hayatımızda detaylara odaklanarak işlevselliğini yitirmiş olan şeyleri ayıklamak için en uygun zamandır. Her ne olursa olsun yeniayda atacağımız yeni adımlarla hayatımızda somut değişiklikler olacaktır. Başağın yönetici gezegeni Merkür’ün de kendi yerinde Başak’ta olması zihinsel konuların, fikir alışverişlerinin vurgulu biçimde ön plana çıkacağına işaret ediyor. Yaralı şifacı Kiron yeniay oluşumuna karşıt yerleşimde, ruhsal açıdan incinmeleri bilince getirerek, iyileştirmeye yönelik bir potansiyel sunuyor.

Ufukta Yay Burcu yükselirken oluşan yeniay değişken şartların hâkim oluşunu anlatmaktadır. Yay’ın yöneticisi Jüpiter kendini oldukça rahat ifade edebildiği Yengeç’te hareket ediyor. Güneş ve Ay’a 60’lık dost açıyla bakıyor olması yeniay enerjisini besleyip geliştirebilecek kapasiteye sahip olduğunun ifadesi. Aslında yeniay haritasında iki tane farklı mistik dörtgen kalıbının toprak ve su elementi burçlarda oluşuyla verimlilik ve üretkenlik temalarını desteklediğini söyleyebiliriz. Ancak Mars ve Satürn arasında oluşan çatışmacı kare açı hareket kabiliyetini kısıtlayıcı nitelikte olabilir.

Yeniay haritasında gökyüzünün tam orta noktasında ise estetiği, zarafeti, diplomasiyi temsil eden Terazi burcu var ve yöneticisi Venüs 23 derece Terazi’de, Spika yıldızıyla beraber duruyor. Spika başarı vadeden bir kraliyet yıldızıdır, değdidiği noktaya parlama şansı verir.

Yeniay oluşumu Türkiye haritasının en dip noktasında gerçekleşiyor, Uranüs’le tam bir karşıtlık içinde bulunuyor. Bu noktada oluşan bir yeniay ülke içi, vatan toprakları, tarım faaliyetleri, halk ve özellikle kırsal kesimdeki halk ile ilgili ani gelişmeleri anlatabilir.

Akşam yıldızı Venüs, ülkemizin haritasında Merkür ve Satürn’e temas etmektedir. Diplomasiyle, gençlerle, sanatçılarla, kadınlarla ilgili konuların ifade bulabileceğini bir disiplin oluşabileceğini anlatıyor.

13 derece Başak Burcu kişisel astroloji haritamızda hangi yaşam alanına denk geliyorsa zihinsel güç sarf ederek, çabayla, emekle somut gelişmeler getirebilecektir.

Yeniayın bize sağladığı taze enerjilerle hayatımızda verimlilik potansiyelimizi en iyi şekilde değerlendirmek umuduyla…

Bu yazının bütün hakları saklıdır.

Meral Pala

3 Eylül 2013

ÖNEMLİ NOT: Ekim’de başlayacak Astroloji Eğitimi hakkında bilgi edinmek isterseniz linki tıklayınız:

http://astrolojikosesi.com/astroloji-egitimi/