ASLAN YENIAY

7 Ağustos Çarşamba günü 00:50’de ASLAN Burcunun ortası 14 derece 34 dakikada oluşan yeniay egoyu, yaratıcı kapasiteyi ve gurur duyduğumuz özelliklerimizi ortaya koymak adına gelişmeler vaat ediyor. Astrolojide sabit burçların orta dereceleri (15 derece) özellikli kabul edilmektedir. Aslan burcu ateş elementinden sabit nitelikli bir burçtur. Yaz mevsiminin tam ortasına denk gelmektedir. Güneş, Aslan burcunun yöneticisidir, Kuzey yarıkürede Güneş’in enerjisinin en yoğun hissedildiği günlere işaret etmektedir.

Zodyak’ta 12 burcun her biri 30’ar derecelik alanı kaplar. Astrolojide sabit nitelikli burçların; Boğa, Aslan, Akrep ve Kova’nın tam orta derecelerine özel bir önem verilmektedir. Bu kez Aslan Burcu’nun 15 derecesine oldukça yakın bir noktada oluşan yeniay kişisel egonun yoğunlaşacağını ve büyük bir enerji patlamasıyla kendini göstereceğini anlatıyor. Yeniayın yüklediği enerjiyle, ego ve bireysel yaratıcılığın kuvvetli bir şekilde öne çıkacağı dönemdeyiz. Uzun süredir birikmiş enerjilerin kendini gösterecek şekilde, adeta sahneye gösterisini sunmaya çıkmış bir sanatçı edasıyla güvenle, cesaret ve gururla ortaya çıkışına şahit olabiliriz. Kişisel astrolojik haritada Aslan Burcu’nun yönetiminde bulunan yaşam alanı bizim en fazla kendimiz olduğumuz, öz güven ve gurur sergilediğimiz alandır. Yeniayla birlikte ilgili konuda cesaret ve egoyla yaratıcılık ortaya çıkacaktır. Üstelik Yeniay derecesinin Uranüs’le rahat açısı sürpriz gelişmelere açık olduğumuzun işaretçisi. Aşağıda yeniay’ın kişisel haritada yükselen burçlara göre nasıl bir potansiyel getirdiğini okuyabilirsiniz.

Yeniay oluşurken İstanbul ve Ankara haritasında ufukta İkizler burcu yükseliyor. Bu da zihinsel yaratıcılık ve iletişimin vurgulanacağının göstergesi oluyor. Yükseleni yöneten Merkür, Yengeç’in 27 derecesinde herhangi bir major açı yapmıyor. Bu yerleşimiyle Merkür, dişil burçta oryantal pozisyonda eril nitelik kazanmış fakat diğer yandan sessiz burçlardan olan Yengeç’te açısız olması kendimizi ifade etmek için epey çaba sarf etmek gerekebileceğinin işaretçisi. Bir metaforla anlatırsak söyleyecek önemli bir sözü olan bir kimsenin kendini ifade etmek için uygun zemini yaratmakta zorlanmasına benzetebiliriz. Ancak burada üstün bir çabayla bir yetenek geliştirmek söz konusu olabilir. Bir başka deyişle yaratıcı yönlerimizi ortaya koymak için güçlü enerjiler mevcut ancak bunu ifade edebilmek için de ayrı bir güç sarf etmek gerekebilecektir.

Yeniay haritasında Plüton ve Jüpiter’in partil karşıtlıkları ise, hassasiyetle koruma altında tutulan inançların değişim içinde olduğunu sembolize ediyor. Plüto, yıkıp yeniden farklı bir şekilde ortaya çıkmakla alakalıdır. Örneğin okuduğumuz bir kitap, karşımıza çıkan bir kimse veya tv’de dinlediğimiz bir konuşma bir konu hakkında sahip olduğumuz görüşü tümden yıkıp bambaşka bir şekle sokabilir. İyicil Jüpiter’in kötücül Plüto ile tam bir karşıtlık içinde olması bir tür ölüm-kalım teması gibidir. Mars’ın Yengeç’te zorlanması güven problemi ve içsel mücadeleye neden oluyor.   Hayat felsefemizi kökünden değişime uğratacak gelişmeler olabilir. Maddi birikimleri de yerle bir edebilir. Sosyal arenada büyük güç savaşları gündeme gelebilir. Karşıtlıklar nedeniyle sistemde değişiklikler doğabilir.

Gökyüzünde Akrep-Yengeç-Balık burçlarındaki gezenlerin, sırasıyla Satürn-Jüpiter-Neptün arasında oluşan akışkanlık, bir miktar gevşemiş olmakla birlikte halen devam ediyor. Ruhsal seviyede yaşanan arınma, yaratıcı kapasiteyi ortaya çıkartmaya zemin hazırlıyor.

Yeniay derecesinin Boğa-Akrep aksında bulunan Ay Düğümlerine oldukça yakın bir kare açı yapması da sıkı sıkıya bağlı olduğumuz, bize güven veren değerleri yıpratıyor, onları bırakmaya ve bir krizle dönüşüme, adeta evrim geçirmeye zorluyor. Gökyüzünde Ay’ın düğümlerinin Jüpiter ve Plüton ile birlikte bir mistik dörtgen oluşturması farkındalıkla gelen değişimin çaba gerektireceğinin göstergesi gibi duruyor.

Yeniay, Placidus ev sisteminde Türkiye haritasında 3.ev girişinde doğuyor. Bu alan bir ülkenin haritasında ticaret hayatı, ülke içi ulaşım, medya, iletişim konuları, propogandalar ve eğitim-öğretim kurumları, medya, internet, telefon, gazete ve her türlü yayın aracı ve yayınlar, komşu ülkeler, ülkenin hareket kabiliyetini anlatan konuları kapsamaktadır. Bu gibi konularda yeni bir çıkış beklenebilir. Marmaray hattının deneme sürüşünün yapılacak olması da yeniay enerjisinin getirisi olabilir. Komşu ülkeler zaten gündemin ilk sırasında. Ayrıca yeni propoganda hareketleri beklemek yanlış olmaz. Aslan’ın yöneticisinin Güneş olması ve Uranüs’le üçgen açı yapması halk kahramanlarının birden parlamasını da getirebilir. Yeniay zamanı ufukta İkizler burcu yükselirken Türkiye’nin 12. evine düşüyor;  değişken ve belirsiz durumlar  getirebilir.

Aslan Burcu’nda oluşan yeniayın yaşam enerjimizi ve özgüvenimizi tazeleme, yaratıcı kapasitemizi cesaretle ortaya çıkartma fırsatı vermesi dileğiyle.

Yükselene burçlara yeniay enerjisinden nasıl etkileniriz?

Koçlar; yaratıcılıklarını güçlü biçimde ortaya koymaya hazırlanıyor. Tam bir özgüven tazeleme zamanı. Ancak toplumdaki duruşları dönüşüm geçirirken içsel gerginlik olabilir.

Boğalar; ev, yuva, ebeveynler ve yerleşimle ilgili bir yenilenme sürecindeler. Hayat felsefeleri tamamen değişiyor. Eğitim alanında zorlanmalar olabilir.

İkizler; zihinsel konularda yaratıcılıklarını ortaya çıkartma zamanı. Yeni bir eğitime başlayabilirler. Diğer yandan değer yargıları değişmekte. Maddi birikimlerine dikkat etmeleri gerekir.

Yengeçler; maddi konularda yaratıcı kapasiteyi cesaretle ortaya çıkartıyorlar. İkili ilişkilerde, ortaklıkta güç savaşları olabilir. İyimserlik yeterli olmayabilir. Dışsal tesirler değişime zorluyor.

Aslanlar; yeni bir kimlik yaratma sürecindeler. Sahnede parlama isteği her zamankinden yoğun hissediliyor. Gizli düşmanlıklar açığa çıkabilir.

Başaklar; gizli yeteneklerini kullanma zamanındalar. Fakat dikkat çekmeden liderliği ele almak zorlu bir süreç. Sosyal çevrelerinde güçlerin dengeli olmayışı gerilim yaratabilir.

Teraziler; yeni arkadaşlıklar geliştirebilir ve yepyeni bir sosyal çevrede liderlik pozisyonuna geçebilirler. Ancak ev-iş arasında dengeler zora girebilir. Kariyerde fırsatlar engele takılabilir.

Akrepler; toplum hayatında özgüven artışı fark ediliyor. Sosyal alanda yeni bir unvan kazanabilirler. Yoğun kararsızlıklar olabilir, fikir ve düşünce yapıları değişimde.

Yaylar; hayat görüşlerini yeniliyorlar,  bunu etrafla paylaşma evresindeler. Eğitimle ilgili yenilikler olabilir. Maddi konularda bir pazarlık ve gerginlik oluşabilir. Kaynaklarını korumaları gerekir.

Oğlaklar; ortaklık içinde paylaşımlara odaklanabilirler. İkili ilişkilerde karşıtlık içinde olmanın sonucu ciddi gerilim olabilir. Bu dönemde maddi konular önemli gözüküyor.

Kovalar; yeni bir ilişki veya ortaklık içine girebilirler. Hayat onlara ciddi testler getiriyor. Yeteneklerini büyük mücadelelerle ortaya çıkartma zamanı.

Balıklar; rutin yaşamı yeniden düzenlemenin heyecanı, coşkusu olabilir. Ancak kendilerini yaratıcı biçimde ortay koymak için ciddi bir çaba sarf edilmesi gerekiyor.

ÖNEMLİ NOT: Astroloji Eğitimi hakkında bilgi çin:

http://astrolojikosesi.com/astroloji-egitimi/

Meral PALA

CMA

4 Ağustos 2013

İstanbul