16 Eylül Pazar sabah 05:10 sularında Başak Burcunun 23 derecesinde Yeniay doğuyor. Ortalama 29 günde bir yeniay oluşmaktadır. Her yeniay, tazelenmiş, çok güçlü enerjiler yaratır. Haritamızda Başak Burcu hangi yaşam alanını yönetiyorsa orada yenilikler bekleyebiliriz. Özellikle yeniay derecesi kişisel gezegenlerle, yükselen derecesi veya haritanın diğer köşe noktalarıyla temas halindeyse ilgili noktaların anlattığı konularda güçlü enerjiler harekete geçmektedir.

Bu kez yeniay Toprak elementinden değişken nitelikte, soğuk ve kuru doğaya sahip Başak Burcunda oluşuyor.

Başak burcunun yönettiği ev, sıkı çalışarak mükemmele ulaşma gayretinde olduğumuz yerdir. Burası Merkür yönetimindedir, analitik yaklaşımla verimli olma hedefi vardır. İnce eleyip sık dokumak da yine ilgili yaşam alanında sıkça uyguladığımız bir yaklaşımdır.

Yeniay oluşurken Başak burcunun yöneticisi Merkür de Başak Burcunda, yeniayla kavuşum halinde. Zihinsellik, iletişim ve mantık öne çıkıyor. Aynı zamanda yeniay zamanı İstanbul ve Ankara’ya göre çıkartılan haritalarda ufukta Başak Burcu yükseliyor. Merkür’ün de Başak’ta yeniay oluşumuyla kavuşumda olması mantık ve zihinselliği, pratik olmayı ve somut gelişmeleri gösteriyor. Merkür, Ay Düğümlerine akıcı enerjiler gönderiyor; maddi güvence hedefine yönelik istikrarı sağlamakla, değişimi gerçekleştirmek arasında mantıklı bir denge sağlanabilir. Ancak yükselene karşıt duran Neptün-Kiron ikilisi sisli bir atmosfer yaratıyor. Bu yüzden bazı gerçeklerin gizli kalmasına, yanılgıya, problemlere neden olabilir. Ayrıca bazı şeylerde fedakarlık yapmak, egoyu aşmak zorunluluk olacak gibi düşünebiliriz. Başak burcunda yeniay detaylarda fazlaca odaklanarak büyük resmi görememe riski de yaratabilir, dikkatli olmak lazım.  Haritanın tepe noktasının Boğa’da oluşu, huzur ve maddi güvenlik hedefini anlatıyor. Ancak Boğa’nın yöneticisi Venüs, 12. evde kontrolümüz dışındaki alanda ve Mars ile gergin açı kuruyor. Mars’ın kendi burcu Akrep’te ilerlemesi, azimle hedefe yol almayı sembolize ediyor. Önüne çıkan engelleri her ne pahasına olursa olsun aşmak isteyen Mars, Venüs’le çatışma halinde; uyumu ve dengeyi riske atabilir. Uranüs-Plüton arasında bulunan keskin kare açı dönüştüren kopartıcı güçlerin son derece etkin vaziyette olduğunu anlatıyor. Jüpiter ve Mars tam net bir 150 derecelik karmik açı içindeler; mantıkçı ve pratik olmak ilerlemenin anahtarı olabilir ancak burada gücümüzü ne yöne çevireceğimizi kestirmekte zorlanabiliriz.  Venüs’ün Mars ile gerginliği yön bulmakta uyandıran, dürten güç olarak çalışabilir. İlişkilerden gelen zorlanmalar veya değerlerimizi ilgilendiren gerginlikler zorlayıcı olsa da bir anlamda yönümüzü çizmemize imkân verebilecektir. Venüs-Uranüs üçgeni ilişkilerde denenmemiş olanı deneyeceğimizi veya değerlerimizle alakalı gidilmemiş yola gidebileceğimizi gösteriyor.

Son söz olarak, Başak Burcu’ndaki yeniayla beraber, mantıkçı, pratik bir yaklaşımla ve yeteneklerimizle emek vererek üretmek için yeni şeyler organize etme yoluna gidebiliriz. İlgili yaşam alanında, bir değişim yaratabiliriz. Başak Burcu dönemi, mevsimsel olarak değişkenlik özelliğiyle tekin olamama duygusu yaratır. Paralellik kurulursa bu yeniay döneminde de değişken şartlar bir endişe yaratabilir.

Başak burcunda oluşan yeniayın hayatımıza olumlu yenilikler getirmesi temennisiyle…

Bütün hakları saklıdır.

Meral PALA

C.M.A.

13Eylül 2012

İstanbul

Yeni sezon astroloji eğitimleri hakkında bilgi için:

http://astrolojikosesi.com/2012/08/30/2012-2013-donemi-astroloji-egitimi-ekimde/