21 Mayıs 2012 02:53 itibariyle İkizler Burcunda Güneş Tutulması gerçekleşiyor. Bu yılın ilk tutulması Çin’in Pasifik sahillerinden başlayarak ABD’nin güney batı bölümü arasındaki kuşakta izlenecek. Güneş Tutulması astrolojik olarak İkizler Burcunun 0(sıfır) derecesinde gerçekleşiyor. Ardından Ay Tutulması ise 4 Haziran 2012’de, 14 derece Yay Burcunda gerçekleşecek. Tutulmalar astrolojide bir tür joker kartına benzetilmektedir. Sürpriz biçimde hayatımızda bitişleri ve yeni başlangıçları sembolize etmektedirler.

İngilizce’de “eclipse” olarak ifade edilen tutulma kelimesi etimolojik olarak, Eski Yunanca’da “ékleipsis” kökünden gelmektedir. Kelime olarak; karanlıkta kalma, vazgeçme veya çökmeyi anlatmaktadır.

Güneş tutulmaları başlangıçları anlatan yeniayla, Ay Tutulmaları ise bitişleri ifade eden dolunayla birlikte gerçekleşir. Tutulmalar, gökyüzünün ışıklarının bir süre için kapanması olarak görülebilir. Güneş Tutulmasında yaşam veren enerjinin kesintiye uğraması bir sıfırlanma zamanı olarak düşünülebilir. Değişken İkizler Burcunda oluşan tutulma zihinsel olarak bir dönemeçte bulunduğumuza işaret ediyor. Algımız tamamen değişebilir ve kendimizi çok farklı yollardan ifade etmeyi keşfedebiliriz. Tutulmanın yöneticisi Merkür Boğa Burcunda Jüpiter’le kavuşum yapıyor. Düşünceleri geliştirmek ve bir fikir olarak sağlam ve kalıcı kılma arzusunda olabiliriz. Boğa Burcunun toprak elementinden oluşu, gerçekçi ve elle tutulur gelişmeleri anlatıyor.  Balık Burcundaki Neptün; tutulma derecesi ile sert bir açı içinde bulunuyor. Bunun tutulmayla etkileşimine dikkat etmek gerekir. Neptün; kontrolü imkânsız, sınırları belirsiz ve yanılgıya meydan verebilir bir güç olduğundan sınırsız hayal gücümüzle zorlanabiliriz. Sezgiler, hayaller ve güçlü duygu bağları kurmanın kaçınılmaz olduğunu düşünmeliyiz.  Ancak hayal kırıklığına uğramamak için gerçeklerden kopmamaya çalışmak gerek. Ana temasının “düşüncelerimizi yenileme” olarak ifade ettiğimiz bu Güneş tutulmasında idealist olmakla hayale kapılmak arasında çok ince bir çizgi olduğunu fark etmek gerek.

Neptün’ün skandallarla özdeşleştiğinin altını çizelim. Geçmişten getirdiğimiz yükleri anlatan Güney Düğümün tutulmaya oldukça yakın seyrediyor.

Tutulmanın yöneticisi Merkür’ün Boğa’da olması gerçekçi olmaya yardım edebilir. Merkür’ün Plüton ve Uranüs’e gergin açılar kurması da bilinçaltından itici bir gücün bir uyandıran, dönüştüren bir etkisi olabileceğini anlatıyor.

Bu arada astrolog Bernadette Brady’e göre bu tutulma başarı vaat eden bir tutulma olarak görülüyor. Uzun süredir üstünde sıkı çalışılan ve ısrar edilen bir fikrin kabul görmesi olasılığından bahsetmektedir.

Güneş tutulmasından en çok etki alacak burçlar İkizler-Yay-Balık ve Başak Burçlarının ilk günlerinde dünyaya gelenler olacaktır.

21 Mayıs Güneş tutulmasının etkisinin ( +/- )3 yıl olmak üzere yaklaşık 6 yıl kadar olabileceğini ekleyelim. Tutulma dereceleri gökyüzünde bir çentik oluşturur ve ilerde bu derecelerden gezegenlerin transit geçişiyle aktif hale gelirler. Örneğin 11 Haziran’da Jüpiter 0(sıfır)derece İkizler bucuna girince tutulma temasının aktif hale geleceği ve olayların birden büyümesi bir haber niteliğinde yayılması beklenebilir.

4 Haziran’da Yay’daki Ay tutulmasında ise, bu kez gökyüzünün ışıkları 14 derece Yay ve İkizlerde karşıtlık oluşturuyor. Yine İkizler-Yay-Balık ve Başak Burçlarının tam ortalarına denk düşen tarihlerde dünyaya gelenler daha çok etkiye açık duruyor. Bu derecelerde yükseleni veya kişisel gezegenleri olmak da etkiye çok açık olunacağını anlatıyor.  Ay Tutulmasının etkisi 6 ay kadar devam edebilir.

Ay tutulmasında İkizler Burcundaki Merkür ile geri giden Venüs, Güneş’le kavuşumda olacak. Zihinsel konular, anlaşmalar, eğitim konuları, gençler ile ilgili konular ve ayrıca sorgulanan ilişkiler ve maddi konulardaki problemler bilincimizde yükseliyor olacaktır. Mars’ın da Balık burcundaki Neptün-Kiron ikilisiyle karşıt oluşu arınma ve iyileşme yolunda zorluklarınaşılmaya çalışılacağını anlatıyor.  Mars’ın tutulmaya ve Venüs’e gergin açısı, değişken nitelikteki olayların hızlı gelişmeler kaydedebileceğini anlatıyor. Satürn’le Merkür’ün akıcı bir ilişki içinde olması fikirlerin objektif olarak, mantıkla bir disipline ve forma girebileceğine işaret ediyor.

Tutulmaların bir kişinin astrolojik haritasında hangi yaşam alanına düştüğüne bakarak hayatta nerelerde değişikliklere açık olacağımızı görmek mümkündür.

Yükselen Burçlara göre tutulmaların etkilerine değinirsek;

Koç ve Teraziler için; fikirler, düşünce yapısı ve algıda değişiklik, kendini ifade tarzında yenilik, hayata bakış açısında köklü bir dönüşüm beklenebilir. Eğitim, ticaret ve anlaşmalarda bir gelişme veya yabancı kültürlerin etkileri olabilir.

Boğa ve Akrepler için; maddi konular, sahip olunan maddi kaynaklar, aynı zamanda manevi değerler, ortaklaşa paylaşımlar, miras ve bedensel durum ile ilgili değişiklikler olabilir.

İkizler ve Yaylar için; kimlik, kişisel ifadede yenilenme, fiziksel imaj değişikliği, hayata yaklaşım tarzında dönüşüm olabilir ve ilişkiler, evlilik, ortaklıklar ve sağlıkla ilgili konular dikkat çekici hale gelebilir.

Yengeç ve Oğlaklar için; gündelik hayatın içinde rutin düzeni değiştirecek koşullar kontrolsüz biçimde gelişebilir. Bilinçaltında oluşan yeni fikirler hayatın düzenini farklı kılabilir.

Aslan ve Kovalar için; hayattaki umutların yenilenmesi, sosyal çevrede değişiklikler, yaratıcılığın farklı biçimde ortaya çıkışı, çocuklarla ilgili konular dikkat çekici olabilir. Risk alma yönünde olabilir.

Başak ve Balıklar için;  toplum içindeki duruşu, kimliği ile kariyer alanında değişiklik olabilir. Aile, ev ve yerleşim konusu ani değişimlere açık durmaktadır. Duygusal atmosfer değişebilir. Hayatında kökten değişimler olasıdır.

20 Mayıs 2012

Meral PALA

Bu yazının bütün hakları saklıdır.