6 Mayıs 2012 günü 16 derece Akrep-Boğa ekseninde dolunay yaşayacağız.
Sabit burçlarda dolunay inatçı kuvvetlerin çekişmesini anlatıyor.

Boğa’nın sadelik, basitlik, huzur ve güven yaratma çabasına karşılık Akrep’te yerleşen Ay, gizemli atmosferde hırs ve tutkuyla örülü güçlü duyguları anlatıyor. Ay Akrep Burcundayken, duyguların bir nevi savaş alanında olmasından dolayı rahat edemez. Akrepteki Ay, her şeyin görünen yüzünün altında asıl gizli olanı sezer. Hayatımızda işe yaramayan çürükleri zamanı gelince söküp atmak ve bir anlamda yeniden doğuş için gerekli olan zorlayıcı adımları atmak gerektiğini hisleriyle bilir. Hayatımızda bizi zehirleyen şeyleri temizlemek gerekmektedir. Bunun için psikolojik dayanıklılık gerekir. Ay Akrep burcundayken değişimin gerekliliğinin sırına vakıf olabilir ve bunu hayata geçirme gücüne sahip olabiliriz. Bir şeylerin ölmesi ve yeni bir takım şeylerin doğuşunun sancılı olduğunu kabul etmek gerekir. Ancak hayatımızda yaşamsal enerjiyi tüketen, yolumuzda ilerlerken engel teşkil eden negatiflerin temizlenmesi de bir zorunluluktur.

21 Nisan günü Boğa burcunda yeniay gerçekleşmişti. Yeniay zamanında istikrarı sağlamak ve maddi güveni kazanmak için mümkün olduğunca risk almadan somut adımlar atılmış olabilir. Sadelik ve huzuru ön plana alarak, estetiğe de önem vererek son derece ayakları yere basan girişimlerde bulunulmuş olmalı. Dolunay zamanıysa istikrarı sağlamaya yönelik olarak atılan adımların devamlılığı konusunda bir karar noktasına gelinecektir. Dolunay zamanları genellikle bir takım kararsızlıklar yaşanır. Sonlanmalar gündeme gelebilir. İkilemde kalmak ve bir dönemeçte olduğunun ayırtına varmak gerilime sebep olabilir. Bir yandan bilinç olarak uzun vadede maddi dünyada devamlılığı sağlamaya çalışırken, diğer yandan hislerimiz kökten bir dönüşümün gerekliliğini vurgulayacaktır. Hırs ve ihtirasın yoğunluğu yakıcı hislere neden olabilir. Akrep ve Boğanın her ikisi birden sabır ve dayanıklılık sembolü burçlardır. Boğanın fiziksel gücüne karşılık Akrep’in psikolojik gücü çok yüksektir. Bir yanda barışçıl hedefler, diğer yanda bir psikolojik savaşın içinde olmak bir gerilim sebebi olabilir.

Güneş’in Jüpiter’le kavuşum halinde bulunması Boğa Burcundaki Güneş’in gücünü ve dayanıklılığını yükseltmektedir. Dolunayda refahı ve huzuru korumayı hedeflerken hırsa kapılıp kendimizi inatçı bir mücadelenin içinde bulabiliriz. Bu savaşta entrikalar, intikam arzusuyla beslenen ihtiraslı duygular ve hınç alma isteği de işe karışabilir. Yumuşak duyguların incinmeye çok açık olduğunu eklemek gerek.
Boğa döneminde en çok ihtiyaç duyulan şey “güven” olmasına rağmen Ay Akrep’te güven duygularını zedeleyebilir. Ketum davranarak güveni tesis etmek isteyebiliriz.

Bu arada Ay’ın yönetici gezegeni Mars’ın Ay Düğümleriyle gergin açı içinde olması hatta Neptün-Kiron ikilisiyle karşıt halde ve değişken burçlarda büyük kare içinde yer alması bir karmaşayla birlikte değişken koşullara işaret ediyor. Kaygan zeminde olduğumuzu unutmamak gerek. Bu dönemde attığımız ve “kadersel”olarak adlandırabileceğimiz adımlarımız hayatımıza damgasını vuracaktır. Mars’ın Uranüs’le 150 derecelik karmik bir açı kuruyor olması da, fazla önemsemediğimiz küçük streslerin birden keskin bir şekilde kendini hissettireceğine ve beklenmedik gelişmelerin huzursuz edici olabileceğine işaret ediyor. Hazır olsak da olmasak da bir takım planlarımız değişmek zorunda kalabilir ve acil müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Ankara’ya göre dolunay haritasında yönetici konumundaki Merkür, Satürn’le tam karşıt dururken fikirlerin tezatlık yaratacağı veya gençlerin otoritelerle zıtlaşma içinde olabileceğini anlatıyor. Uzlaşıya varma şansının olduğunu da ekleyelim.

Bu dolunayda hedeflediğimiz güven ve huzurun bir takım güçlü dönüşümleri gerçekleştirme yolundan geçtiğini görebiliriz. Hayatta ilerlemek için değişimin ve yenilenmenin gücü yadsınamaz. Önemli olan duyguların fazla incinmeden dönüşümün gerçekleşmesi ve aradığımız istikrara kavuşmak olmalı.

Bu yazının bütün hakları saklıdır.

Meral PALA