Her yıl Güneş’in Koç’a girişi çok önemli bir göksel olaydır. Kuzey yarımkürede güneş ışınları ekvatora dik vurur, gün-tün eşitliği yaşanır. Bu tarih Kuzey yarımkürede baharın başlangıcını anlatır. Aynı zamanda 21 Mart çeşitli kültürlerde yılbaşı olarak kabul edilir. Astrolojide Güneş’in Koç Burcu’nun sıfır derecesine gelişinin önemini vurgulamak amacıyla “Dünya Astroloji Günü “olarak kabul edilmiştir. Koç burcu Zodyak kuşağının en başı, ilk burcudur. Her yeniay, Gökyüzündeki gezegenlerin komposizyonuna göre belirli bir bütünlük içinde bir titreşim oluşturur, enerji alanı yaratarak etkileşime neden olur.

Bu defa yeni ay Koç Burcunun 2 derecesinde doğuyor. 22 Mart 16:36 itibariyle Ay yenileniyor. Maskülen bir burç olan Koç; cesaretle atılım yapmayı anlatır. Yeni başlangıçlar Koç burcuyla sembolize edilir. Koç hevesle, çocuksu bir güdüyle hareket geçer. Bu arada başkalarını da hevese getirir. Coşku ve heyecanı adeta bulaşıcıdır.

22 Mart’ta oluşan yeniayın Uranüs ve retro Merkür ile kavuşumda oluşu daha çok zihinsel açıdan düşünmeye, aydınlanmaya, ve farkındalıklarımızı yükseltmeye zemin hazırlıyor. Hayatımıza özgürleşme getirecek fikirler oluşum halinde. Merkür zihinsel aktviteyi sembolize ederken Uranüs de benzer nitelikler taşımaktadır. Sıfır noktasından yepyeni yaratıcı fikirlerin ortaya çıkışı kaçınılmaz gözüküyor. Bu fikirlerin içeriğinde biraz da başkaldırı, var olan düzene isyan etme ve daha önce yapılmamış olanı yapma güdüsü olacaktır. Ancak Merkür’ün geriliyor olmasıyla sık sık içsel sorgulamaları gerektirecektir.

Bu arada Koç’un yönetici gezegeni Mars, zihinselliği öne çıkaran Başak’ta geri harekette. Aynı zamanda Ay’ın düğümleriyle beraber büyük bir kare oluşturuyor. Karşısında Balık’taki Neptün ve Kiron’la karşıtlık ve bir pazarlık halinde bulunan Mars, ruhaniyet ile ve pratik hayatın gerçekleri arasında sağlıklı bir denge olması gerektiğini anlatıyor. Aynı zamanda yaralarımızın yüksek farkındalığı başkalarına faydalı olacak yaklaşımları getirecektir. Bu dönemde değişimin ve hareketliliğin bir kısır döngüye dönüşmemesi için ruhsal kaynaklarımıza, içsel bilgilerimize güvenmek gerek. Ruhsal yolculuklar bu yeniay temasında bolca mevcut. Bunlar ne olabilir? Zihnimizi gündelik hayatın koşturmacasından kurtarıp rahatlacı egzersizler yapmak olabilir. Mesela meditatif çalışmalar, ruh-beden koordinasyonu sağlayan egzersizler veya herkesin kendi yöntemiyle dua etmesi olabilir. Gökyüzünde iyicil gezegenlerin, Venüs ve Jüpiter’in toprak elementinden Başak’ta retro Mars ve Oğlak’ta Plüton ile büyük üçgeni var. Her ne kadar sıkı ve etkin açılar kurmasalar da bu açıcı enerji gerçekçi olmayı da getirecektir.

Yeni başlangıçlar, yeni fikirler, coşku, adrenalin, sürprizler ve heyecanla dolu bir dönemin başındayız. Bu dönemde ektiğimiz tohumları sonradan devamlı kılabiliriz. Şimdilik cesaretimizi kullanıp eyleme geçmek gerek.

Koç burcundaki yeni ayın güçlü titreşimleriyle her birimize olumlu yenilikler getirmesi dileğiyle…

Meral PALA

Bütün hakları saklıdır.