Astrolojide doğum haritası elde etmek için doğum tarihi ve coğrafi konumunun yanı sıra doğum saatinin bilinmesi en önemli noktadır. Doğum saatine göre yükselen burç tespit edilir. Yükselen burcun ne anlama geldiği ve önemi konusuna bu yazıda değinmeyeceğim. Şayet dünyaya geliş saatiniz bilinmiyorsa fiziksel özellikler ve davranış biçimleriyle beraber eğilimli olduğunuz konular ve yöneldiğiniz mesleğe bakarak yükselen burca dair bir tahminde bulunmak mümkün olabilir. Teori “ne düşünüp ne hissediyorsak o şekilde görünürüz”e dayanmaktadır. Buradaki tanımlamaların oldukça genel olduğunu göz önüne alarak yükselen burcunuza ilişkin bir tahminde bulunabilirsiniz.

SU GRUBU (Yengeç-Akrep-Balık)
Ay, Venüs, Jüpiter, Neptün etkisi güçlü olanlar

Vücut yapıları yumuşak ve yuvarlak hatlıdır. Armut biçimli vücuda sahiptirler. Mizaç olarak phlegmatik yani sakin,

huzurlu, sevecen, kabullenici yapıdadırlar.
Metobolizma yavaş ve soğuktur.
Hisseder (Jungian).

Özellikleri:
İnsan ilişkileri içinde olmayı severler, yalnızlıktan hoşlanmazlar, barışcıl, hoşgörülü, hassas, duygusal, yemeğe düşkün, yavaş, tembel, pasif, nazik, subjektif, korumacı, besleyici, alıcı, izlenimcidirler.

Meslekler:
Annelik yapmayı anımsatan meslekler yaparlar; hemşirelik, sosyal servis görevlisi olarak çalışabilir, şifacılık veya psişik yetenekleri olabilir, yiyecek işi yapabilirler. Müzisyen, roman yazarı, şair, küçük işletme sahibi, emlakçı, şarap tüccarı, mağaza sorumlusu, politikacı olabilirler.

TOPRAK GRUBU (Boğa-Başak-Oğlak) veya SABİT BURÇLAR(Boğa-Aslan-Akrep-Kova)

Vücut ağır, masif ve yoğun yapıdadır. Kare veya dikdörtgen görünüşlüdür. Melankolik Ya da Satürnyen mizaçlıdır. Metobolizma sıcaktır.
Duyusaldır (Jungian).

Özellikleri:
Ciddi, kararlı, gerçekçi, üretken, sahiplenici, maddiyatçı, sabırlı, güçlü, dayanıklı, tutucu, yapıcı, ayakları yere basan, pratik ve rutin yapıda olurlar.

Meslekler:
Taş ve toprakla ilgili mesleklerden, çiftçi, bahçıvan, inşaatçı, duvarcı ustası olabilir veya kamyon şöförü, ağır sıklet boksör, işadamı, futbolcu, polis memuru, mimar, taş ustası, işçi, iş makinası operatörü, zanaatkâr, satın alma görevlisi olabilirler.

ATEŞ GRUBU ( Koç-Aslan-Yay) veya haritasında Güneş ve Mars’ı güçlü olanlar

Vücut yalın ve kaslıdır. Üçgen, üst kısım (kafa, omuz, göğüs) belirgin. Metobolizma sıcaktır.
Mizacı choleric yani çabuk öfkelenir.
Sezgisel (Jungian).

Özellikler:
Dışadönük ve kendinden emindir, deneyseldir ve insiyatif alır, bağımsız, sabırsız, aceleci, enerjik, gururlu, pozitiftir ve etrafındakileri motive eder.

Meslekler:
Gösteri dünyasında ve eğlence sektöründe çalışanlar, atletler, yönetici ve liderler, maceraperestler, kumarbazlar, itfaiyeciler, pilotlar, araba yarışçıları, dublör, reklamcı ve askerler bu gruptan çıkar.

HAVA GRUBU ( İkizler-Terazi-Kova) veya DEĞİŞKENLER( İkizler-Yay-Başak-Balık)
Uranüs-Merkür-Satürn Etkisi güçlü olanlar. Ancak Satürn hareket kabiliyetini kısıtlayabilir.

Vücut yapısı uzun, ince, kemiklidir. Linear-doğrusal bir tiptir. Metabolizma soğuktur.

Mizacı sanguine yani umutludur, konuşkan, girişken, keyif ve eğlence peşindedir. Heyecanını sürekli canlı tutacak şeyler arar.

Düşünür (Jungian).

Özellikler:
Zihinsel, idealist, meraklı, konuşkan, özgürlükçü, zeki, narin, hasssas, bağımsız ruhlu, çok yönlü, sinirli ve gergin, enerjik, arkadaş canlısı, nüktedan, maymun iştahlı, umut dolu, deneysel ve buluşçu, marifetli, becerikli, sıra dışı, tuhaftır.

Meslekler:
Gazeteci, köşe yazarı, öğretmen, yazar, icatçı, bilgin, bilgisayar uzmanı, elektrikçi, dil uzmanı, spiker, radyocu, havacılık sektörü çalışanı, karikatürist, satış uzmanı, televizyonda konuşmacı, yazıcı, kukla oynatıcısı, hokkabaz olabilirler. Müzik aleti çalanlar, rock müzisyeni ve astrologlar da bu gruptan çıkar.

Yazının baş kısmında belirttiğim gibi doğum saati bilinmiyorsa kişinin fiziksel özellikleri ve tavırlarından yükseleni bir dereceye kadar tahmin etmek mümkün olabilir. Ayrıca rektifikasyon işlemiyle yaşamda geçmiş olayların tam tarihlerinden yararlanarak doğum saati hesaplanabilmektedir.

Meral Pala

Bütün hakları saklıdır.

Referans:

Judith A. Hill- The Astrological Body Types (Face, Form and Expression)

Rektifikasyon Çalışması Hakkında…

Doğum saatini net bilmeyen kişiler bu hizmeti alabilirler. 

Yaklaşık olarak bilinen saatin yanı sıra, hayatınızdaki dönüm noktası niteliğindeki olayları döküm halinde, tam tarihleriyle beraber yazmanız gerekir. Örneğin, önemli yer değiştirmeler, taşınmalar, evlilik, boşanma, çocuk sahibi olma, ciddi ameliyat ve kazalar varsa tarihlerini yazabilirsiniz. Ayrıca çok yakınların vefatı, ilk yurt dışı seyahati veya sizin hayat görüşünüzü değiştiren başka önemli olaylar varsa belirtebilirsiniz. Bunların dışında, sizin için gerçekten önemli olduğunu düşündüğünüz, farklı türden olaylar varsa, onları da tarihleriyle beraber mektubunuza ekleyebilirsiniz.

Bilgi için :

Whats/Up: 0532 604 67 43

astrolojikosesi@hotmail.com

SKYPE: astrolojikosesi

Meral Pala