Bütün Boğa burçlarının doğumgünü kutlu olsun!

3 Mayıs’ta Boğa Burcunun 12 derecesinde yeniay oluşuyor. İstanbul’a göre çıkartılan yeniay haritasında Yengeç burcu yükseliyor.

Toprak grubunun sabit burcu olan Boğa, Venüs tarafından yönetilmektedir. İlkbaharın tam ortasına denk gelen Boğa dönemi , sükûneti, huzur ve dingin olmayı anlatmaktadır.
Yeni ay haritasında yükselen Yengeç ise duygular, geçmiş ve aile kökleri, hassasiyetler ve güçlü korumacılık temasını gündeme getiriyor.

Yükselen burç yöneticisi Ay’ın da Boğa’da yücelme yerinde bulunması, duygusal tatminin maddi güvenlikle sıkı sıkıya bağlantılı olduğunu anlatıyor. 11. evde gerçekleşen yeniay, büyük organizasyonların yapıcı ve maddi güvenliği sağlamaya yönelik faaliyetlerini akla getiriyor. Bu arada yeniay’ın, yükselen burca karşıt duran, 7. Evdeki Plüton ile kurduğu üçgen açı, ikili ilişkilerde güç savaşlarını gündeme getiriyor. Ancak Plüton’un kökten yenilemeye doğru itici bir güç olduğunu unutmamak gerekir. Yeniayda açıkça muhalefet eden kişilerin tavırları, sosyal organizasyonlarda kökten değişimi getiriyor. Umutlar ve beklentiler tekrar inşa ediliyor.

Boğa’da oluşan Yeniay’ın yöneticisi Venüs’ün de Koç Burcu’nda bulunması ve Satürn ile karşıt açı oluşturması bir zıtlaşma ve dengeleri bulma çabasına işaret ediyor. Koç’ta ki Venüs ise ilişkilerde çatışmacı ve agresif tutumları getirebilir. Ayrıca Terazi’de ki Satürn ile karşıtlığı da politik çekişmelerin biraz çetin geçeceği, uyum ve dengeyi yakalamanın zorluklarla olabileceğini anlatıyor.

Koç burcunda bir süredir devam eden stelyum (gezegen birikim), “ben” merkezli tutumları çağrıştırmaktadır. Özellikle Mars’ın Koç burcunda bulunması bencillik temasını getiriyor. Koç’ta ki Mars’ın aynı zamanda motive edici olacağını, Jüpiterle kavuşumda iken sınırları zorlayacak biçimde cesaret aşılayacağını unutmamak gerekir. Tabii, aşırı agresif yaklaşımları getirebileceğini de düşünmek gerekir. Ayrıca Mars’ın Ay düğümleriyle oluşturduğu üçgen ve 60 derecelik açılar, dinsel temaları ve yabancı kültürlerden kolayca akan desteği açıklıyor. Geçmişten gelen objektif fikirlerin bir miktar çabayla su yüzüne çıkabileceğini anlatıyor.

Mars 11 Mayıs’ta Mars Boğa Burcuna ilerliyor. 21 Haziran’a dek burada kalacak. Dışa vurulamayan kızgınlıklar, öfkeler olabilir. Harekete geçmek ve girişimde bulunmak çok kolay olmayabilir.

16 Mayıs’ta Venüs ve Merkür Boğa Burcunda hareket etmeye başlıyor. Venüs’ün kendi burcuna geçmesi ilişkilerde ve finansal konularda rahatlık, güven temalarını getirecektir. Bu tarihten itibaren Boğa’da gezegen birikimi, Koç burcunda oluşan stelyum’da öne çıkan cesaret temasının, ayakları yere sağlam basan bir fikre ve eyleme dönüşmeye başlayabileceğini anlatıyor. 21 Mayıs’ta Güneş İkizler burcuna ilerleyene dek bu birikim Boğanın sükunet ve huzur temalarını bize çok güçlü biçimde hissettirecektir.

Merkür’ün Boğa’da yer alması Koç döneminde filizlenen yenilikçi fikirlerin somut hale dönüşmesine yardım edecektir. Gerçekçi ve yapıcı düşünceler gelişecektir. Taze ve heyecanlı fikirlerin maddi boyutunu da hesaba katma zamanı gelmiş demektir.

17 Mayıs’ta Boğa-Akrep aksında dolunay yaşayacağız. Değer yargılarımız ile duygusal derinliklerimiz arasında gidip gelmeler olabilir. Ayrıca sahip olduklarımızı paylaşma zorunluluğu gerginlik nedeni olabilir. Maddi değerleri paylaşmak zor gelebilir. Aslında dolunay derecesine 150 derecelik karmik açıyla (quincunx) bağlanan Jüpiter, burada bize büyük bir gelişim imkânı sunuyor. Ancak bunu fark etmek çok güç olabilir. Dolunay’da Jüpiter’in sunacağı fırsatları görmek büyük gelişim imkânları verecektir.

21 Mayıs’ta Güneş İkizler Burcuna ilerliyor ve 1 Haziran’da İkizler’in 11 derecesinde bir parçalı güneş tutulmasıyla birlikte yeniay oluşacak.

1 Mayıs, 2011
İstanbul;

Bu yazının bütün hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.