Güneş’in Koç Burcunda ilerlemeye başladığı 21 Mart tarihinden itibaren, oldukça güçlü ego merkezli enerjiler hissediliyor. Merkür, Mars, Jüpiter ve Uranüs’ün de Koç Burcunda olması, “benlik “ vurgusunu yükseltiyor. Üstelik Merkür’ün geri harekette olması iletişimde, zihinsel konularda zorlanmalara zemin hazırlıyor.
Koç’un çocuksu ve güdüsel olarak harekete geçiren enerjisi, denge ve eşitlik temalarını göz ardı ediyor. Özgüven ve cesaret sergileme, hatta biraz da bencil davranma eğiliminde olduğumuz bu günlerde, hepimiz etrafımızda bu tür davranışlar gözlemlemiş olabiliriz. Hatta kendimiz bencilce davranmış, daha da fazlası bunu Jüpiter’in etkisiyle abartıya varan biçimde yaşamış olabiliriz. Bu arada, kişisel olarak bu etkileri, astrolojik haritada Koç burcu hangi evi yönetiyorsa orada görebiliriz…

Bu kez dolunayda Ay’ın Terazi burcunda olması ve doğal olarak Güneş ile karşıtlık oluşturması dengeli olmanın gereğini hatırlatıyor. Son günlerde yaşanan bunca “ben” merkezli tutumlar, her konuda yerini dengeli yaklaşımlara bırakacaktır. Ancak bu geçişe zorlanmak bir kararsızlık ve gerilim yaratabilir. Savaşçı temaların yerini; uyum, denge ve eşitliğe bırakması kaçınılmaz gözüküyor. 21 Nisan’dan itibaren Güneş’in Boğa burcuna ilerlemesi biraz daha dingin ve huzurlu bir hava koklamamıza az kaldığını gösteriyor.

Tabii Koç’taki enerji birikiminin Mayıs ortasına dek etkin olacağını unutmadan, bu güçlü enerjiden yapıcı olarak yararlanmaya çalışmak gerek. Mesela uzun zamandır cesareti toplayıp adım atamadığımız konularla ilgili girişimde bulunabiliriz. Merkür’ün geri harekette olduğunu da hesaba katarsak, özellikle askıda bekleyen, yarım kalmış işleri tekrar ele almak için mükemmel fırsat!

Çatışma ve kavgaların yerini barış ve sükûnete bırakması dileğiyle…

18 Nisan 2011
Meral Pala

Bu yazının bütün hakları saklıdır. İzin almadan yayınlanamaz.