İllüstrasyon Eric Rivera’ya aittir.

Güneş YAY Burcunda İlerliyor…
Özgürlük ve iyimserlik duyguları hâkim!
23 Kasım’dan itibaren Güneş YAY Burcunda İlerlemeye başladı…

Zodyağın iyimser burcu olan Yay; maceracı ve özgür ruhla deneyim kazanmayı, büyüyüp gelişmeyi, vizyon açmayı sembolize eder. Her zaman abartıya kaçabilen Yay burcu gelecek odaklıdır. Her daim büyük resimle ilgilenir. Yay Burcu insanı, abartılı güveni ve yüksek inancıyla risk almaktan kaçmaz. Yabancı kültürlere, uzak yolcululuklara merakı ile tanınır.
Edindiği sonsuz tecrübelerle hayata geniş açıdan bakmaktadır. Sınırları aşmayı kendine düstur edinmiştir.

Mars gezegeni, 28 Ekim’den beri Yay burcunda hareketine devam ediyor. 8 Aralık’ta yüceldiği Oğlak burcuna ilerliyor.
Mars burada sistemli, organize olmuş ve planlı hareket eden bir mücadeleyi anlatıyor. Plüton ile kavuşum yapacak olan Mars otorite kazanmayı hedefleyen yıkıcı güçleri çağrıştırıyor.

Merkür, 2 Aralık’ta Oğlak burcuna geçiş yapıyor. Zihinsel konularda ve iletişimde kontrollü ve stratejik davranabilen enerjiler açığa çıkacaktır. Aynı zamanda Merkür’ün Plüton ile tam kavuşum yapması güçlü ve otoriter yaklaşımları beraberinde getirecektir.
10 Aralıkta Oğlak Burcunda geri hareket etmeye başlayacak olan Merkür gezegeni toplumu düzenleyen kurallar bütünüyle alakalı sorunlara işaret ediyor. Geçmişten gelen yönetsel konularla alakalı kavga ve çatışmalar gündeme gelebilir. Sözlerin kontrolden çıkması sorun kaynağı olabilir.
Merkür geri giderken, 19 Aralık’ta zararlı olduğu Yay’a dönmüş olacak. Burada sıra dışı deneyimler kazanmak için, cesaretle değişik konulara atılma cesareti veren Merkür, 30 Aralık Günü Yay Burcunda düzgün hareketine dönmüş olacak. Merkür’ün geri harekette olduğu süreçte daima iletişimde aksamalar olabileceğini göz önüne almak gerekir. Bu sebeple yazılı ve sözlü her türlü iletişimde kontrolü kaybetmemeye çalışmak gerek. Resmi yazışmalara, atılacak önemli imzalara dikkat etmek önemli. İletişim araçlarında arızalar olabilir. Yay burcundaki geri hareket dönemi yüksek öğrenimde, uzun yolculuklarda, yabancı kültürlerle olan temaslarda önemli gecikmelere ve aksamalara zemin hazırlayabilir.

Venüs, 1 Aralık günü, Terazi Bucundan Akrep’e tekrar giriş yapıyor. İlişkilerde ve maddi konularda hırslı tutumlar ve aşırı sahiplenici yaklaşımlar görebiliriz.

5 Aralık’ta Yay burcunun 13 derecesinde yeniay oluşuyor.Saat 19:36 itibariyle gerçekleşecek yeniayın, Terazi Burcunda Satürn ile yaptığı sekstil açı değişik bakış açılarının ve farklı görüşlerin dengede kalarak uyum içinde olabileceğini anlatıyor. Aynı anda ufukta Yengeç burcunun yükseliyor olması, korumacı duygusal yaklaşımları gündeme getirecektir. Jüpiter ve Uranüs’ün Balık burcunda kavuşumda ve birlikte Yükselene üçgen, Mars’a da kare açı yapıyor olması orijinal fikirleri, sıra dışı bakış açılarını, gerilimli biçimde gündeme getirebilir.
Merkür ve Plüton gezegenleri Oğlak Burcunda tam kavuşum yapıyor. Bu pozisyon, kuralcı bir zihniyetin gücüne işaret ediyor.

21 Aralık günü, saat 10:17’de, İkizler-Yay aksının 29 derecesinde AY TUTULMASI ile birlikte dolunay gerçekleşiyor. Karşıt burçlarda duran Ay ve Güneş’in, Jüpiter-Uranüs kavuşumuna kare açı yapması, değişken fikirler ve inançlar konusunda çatışmalara, ani verilen kararlara ve sürpriz sonlanmalara, işaret ediyor. Bu arada Merkür’ün geri harekette oluşu, bu kararların hatalı olabileceğini de düşündürüyor. Güçlü olma arzusu otoriteleri zorlayabilir.

22 Aralık’ta da Güneş Oğlak burcuna, giriş yapıyor.
Bu tarih aynı zamanda Kış Gündönümünü anlatıyor. Gündönümüyle beraber, Güneş ışınları Oğlak dönencesine dik gelir ve Kuzey yarımkürede gündüzler uzamaya başlar.

Meral Pala
26 Kasım, 2010

Bu yazının bütün hakları saklıdır, izin almadan kullanılamaz.