İllüstrasyon Eric Rivera’ya aittir.

REHAVET ZAMANI…

23 TEMMUZ -24 AĞUSTOS DÖNEMİ

23 Temmuzda Güneş’in Aslan Burcuna ilerlemesi, Kuzey Yarımküre’de yaz mevsiminin tam ortasını ifade ediyor. Güney Yarımküre’de ise, durum tam tersi olarak cereyan ediyor. Kışın en yoğun hissedildiği günler yaşanıyor.

Aslan Burcu, ateş grubunun sabit burcudur. Gökyüzünde Güneş’in Aslan burcunda ilerlemeye başladığı zamanlar yazın tam ortası olması sebebiyle, dinginliği, gevşemeyi, rahatlamayı ve biraz da tembelliği çağrıştırır. Sıcak günlerin etkisiyle rehavete kapılıp, çok fazla çalışmayıp, bolca eğlenerek hayattan keyif aldığımız zamanları anlatır.
Astrolojide Güneş hangi burçtaysa, o burç kişinin öz burcudur ve kişinin hayattan aldığı tadı anlatır. Örneğin, öz burcu Aslan olan kişi kendini yaratıcı olarak ortaya koyabildiği sürece hayattan bir tat ve keyif alacaktır. Aynı zamanda, bir Aslan Burcu kişisi için gururunun okşanmasından, egosunun pohpohlanmasından çok keyif verecek bir şey yoktur.
Ancak, bu aralar Aslan burcu sabit bir burç olsa da, gökyüzünde gezegenlerin oluşturduğu tablo hiç de dinginlik, rahatlık ve huzura işaret etmiyor. Öncü burçlarda yer alan kolektif ve sosyal gezegenler bu dönemin klasik bir Aslan rehaveti içinde olmayacağını anlatıyor.
Adeta insanlık tarihinin yeni bir şekil almaya hazırladığı bu günlerde, Uranüs ve Jüpiter Koç’ta; Plüton Oğlak’ta ve Satürn Terazi Burcunda yer alıyor. Bu kompozisyon son derece tahrik edici ve kışkırtıcı enerjileri anlatmaktadır.
Kişisel haritalarda bu gezegenler hangi evlerde hareket ediyorsa, o evin konularında karşı durulmaz değişimler söz konusu olacaktır.

Önümüzdeki günlerde önemli gezegen hareketlerini sıralarsak;

Satürn 21 Temmuzda Terazi Burcunda. Anlaşmalarda, ilişkilerde somut ve yapıcı adımlar atılabilir. Terazi Burcu haritanızda hangi evi kesiyorsa o konularda uyum ve denge arayışı somut sonuçlar getirecektir.

26 Temmuzda Aslan-Kova ekseninde dolunay. Bireysel yaratıcılıklar evrensel alana kayabilir. Veya toplumla paylaşımlar yükselebilir.

28 Temmuz’da Merkür Başak burcuna ilerliyor. 19 ağustos-12 Eylül arası geri harekette. Rutin yaşantımız, özellikle iş ve sağlık konularında eksik bıraktığımız ve ihmal ettiğimiz detayları ele alma zamanının geldiğini anlatıyor.

Venüs 8 Ağustos’ta Terazi’de, kendi burcunda ilerlemeye başlıyor. İlişkilerde uyum ve anlaşma zemini bulunacaktır.

Mars 30 Temmuz’da zararlı olduğu Terazi burcunda. Uyumu sağlamaya yönelik barışçıl çabalar söz konusu olacaktır. Ancak, harekete geçerken gereken yüksek enerjiyi toparlamak güç olabilir.

Jüpiter 23 Temmuzda geri harekete başlıyor. Bu dönemde egomuzu hevesle ortaya koyarken içe yönelerek, kendimizi, egoyu, kimliği geliştirmek adına nelere ihtiyacımız olduğuna bakabileceğiz. Daha çok ruhsal manada gelişme kaydedeceğimiz bu dönem dikkatlerimizi materyalist dünyadan, maneviyata çevirecektir. Birdenbire öne atılmadan önce ruhsal olarak eksikleri tamamlama fırsatımız olacaktır. Özellikle Balık Burcuna geri döndüğü günlerde, Jüpiter ruhsal konularda çok önemli açılımları da beraberinde getirecektir. Ruhsal açıdan son derece verimli bir süreç olacaktır. Jüpiter 23 Ocak 2010’da Ocak’ta tekrar Koç’a ilerlediğinde egomuzu sergilemek için daha donanımlı hale gelmiş olacağız.
Jüpiter’in geri hareketi 18 Kasım’a kadar devam edecek. 10 Eylül’de Balık Burcuna geri dönüyor ve burada 23 dereceye kadar geriliyor. 23 Ocakta tekrar ve kalıcı olarak Koç’a ilerliyor.

BU YAZININ TÜM HAKLARI SAKLIDIR, İZİN ALMADAN KULLANILAMAZ…

Meral PALA

İstanbul
Temmuz , 2010