BOĞA’da YENİAY!
GÜNEŞ İKİZLER BURCUNA DOĞRU İLERLİYOR
CANLANIP HAREKETLENMEYE BAŞLIYORUZ…

14 MAYIS -12 HAZİRAN DÖNEMİ
14 Mayıs’ta BOĞA Burcunun 23 derecesinde yeniay gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde, Güneş Boğa burcunda ilerlerken, Merkür’ün de Boğa’da geri harekette olması, Venüs’ün Boğa’da (25 Nisan’a dek), Mars’ın da Aslan’da bulunuşu inatçı bir durağanlık ve değişmezlik havası estirmişti. Özellikle maddi konularla ilgili pek çok gecikmeler, yanlış anlamalar, yerine ulaşmayan mesajlar yüzünden sıkıntılı bir süreç yaşandı. 14 Mayıs’ta Boğada oluşan yeniay, özellikle maddi konularda yeni başlangıçlara işaret ediyor. Boğa Burcunun temasının, özelikle maddi konularda güvenlik duygusunu anlattığını düşünürsek, Boğa’da yeniay, önümüzdeki günlerde finansal konular, yatırımlar, toprakla ilgili mevzular ve güvenlik temasıyla iç içe yeni başlangıçlara işaret ediyor.
Her ne kadar huzur ve güvenliği çağrıştırsa da, yeniay derecesinin Mars ve Neptünle yaptığı kare açılar kaosa ve gerilime uygun bir zemin olduğunu düşündürüyor. Yeni ay haritasında Koç burcu yükseliyor. Değişim ve dönüşümü sembolize eden Plüton gezegeni haritanın tam tepesinde ve yükselene kare yapıyor. Koç burcu, düşünmeden, hesapsızca atılan adımlara ve yepyeni başlangıçlara işaret eder. Yükselen burç ile Plüton’un karesi, değişimin büyük zorlanmalarla birlikte gerçekleşebileceğini gösteriyor.
Yeniay derecesinin Satürn ile olumlu açısı ise, finansal konuların sıkı çalışmayla pozitif sonuçlar getirebileceğini anlatıyor. Bu arada Jüpiter ve Uranüs’ün yeniay’a yine olumlu bir açıyla bakıyor olması, değişimin hızlıca ve sürprizlerle gerçekleşebileceğinin işaretçisi olabilir. Tabii, her şeyden önce Satürn ile Uranüs ve Jüpiter’in karşıtlığı geçtiğimiz ay ki yazıda dediğimiz gibi ‘patlamaya hazır bomba’ etkisini halen sürdürüyor.
Haritada toprak elementinin fazlalığı dikkat çekici duruyor. Bu durum, gelişmelerde somut sonuçlar yaratacağa benziyor. Pratik hayata hemen uyarlanabilecek ve kalıcı etkileri olan olaylarla karşılaşabiliriz.
Bu arada Satürn–Uranüs karşıtlığı patlayıcı enerjilerin, Jüpiter’in de yardımıyla, büyük çaplı, yapısal değişikliklere zorlayacağına anlatıyor.
İlişkileri, sosyal yaşamı, parasal konuları ve kadınları temsil eden Venüs gezegeni 20 Mayıs’tan itibaren Yengeç Burcuna ilerliyor. Burada ilişkilerde hassasiyetlerin yükselmesi söz konusu olacaktır. Özellikle ilişkilerde korumacı tutumlar, aile ilişkilerinde hassasiyetler olabilir.
21 Mayıs tarihinde Güneş İKİZLER burcuna giriş yapıyor. BOĞA burcunun sükunet ve dinginliğinin ardından, İkizler burcu doğasında var olan hareketlilik, sosyallik, zihinsel canlılık ve yüksek iletişim kapasitesiyle, astrolojik atmosferin büyük bir dönüşüm göstereceğine işaret ediyor.
28 Mayıs tarihi bu ayın, hatta yılın en dikkat çeken tarihlerinden birisi. Uranüs gezegeni, nihayet Koç burcuna ilerliyor. Yaklaşık 7 yıl boyunca, Uranüs’ün Koç’ta bulunacağını düşünürsek (Ancak 14 Ağustos 2010’da yeniden Balık’a dönüp, 12 Mart 2010’a dek burada kalıyor) çok güçlü bir enerji değişikliğinin ilk ayak seslerini duymaya başlıyoruz. Uranüs’ün, Merkür’ün bir üst oktavı olarak aydınlanmayı, devrim niteliğindeki değişiklikleri, kopmaları, beklenmedik olayları, özgürleşme hareketlerini, bilim ve teknolojiyi sembolize ettiğini hatırlayarak, Koç Burcundaki Uranüs’ün yepyeni başlangıçları, özgürlük temasını vurgulayarak asi enerjileri ve bazen de sarsıcı olayları da beraberinde getireceğini tahmin etmek gerek. Bu astrolojik fenomen, diğer öncü burçlarda bulunan gezegenlerin hareketini de hızlandıracaktır.
Tabii aynı gün, 28 Mayıs günü Ay ve Güneş’in dolunay enerjisi yaratması, Uranüs’ün Koç’a geçişine alkış tutarcasına, birazcık da gerilimin dozunu yükselterek, tabloya bir kat daha ilginçlik katıyor.
6 Haziran’da da Jüpiter’in Koç’a ilerlemesi ise, olaya çok daha büyük bir canlılık, enerji ve heves katıyor. İçinde Uranüs ve Plüton etkisi olan her olayın abartılı seviyelerde olabileceğini anlatıyor.
31 Mayıs’ta Satürn gezegeni uzun zamandır (13 Ocak’tan beri) geri gitmekte olduğu Başak burcunda düzgün hareketine dönecek. Bu gelişme, disiplin ve otorite gerektiren konularda içselliğin sona ereceğini anlatıyor. Sıkı çalışarak emek sarf edilen, somut neticeler görmek istediğimiz konularda, yaklaşık 6 aydır eksiklerin giderilmiş olması gerekir. Böylelikle verimli sonuçlar almaya başlamak mümkün gözüküyor. Tabii, Eylül’ün ilk haftası, Satürn’ün geri gitmeye başladığı dereceye ulaşması çok daha net ve görünür gelişmeleri beraberinde getirecektir.
Harekete geçiren, herhangi bir konuda aksiyon almamıza fırsat veren Mars gezegeni 16 Mayıs’tan itibaren, geri hareketine başladığı noktaya geliyor. Bu noktadan itibaren gurur yaptığımız, egomuzu sergilemek istediğimiz konularda yaptığımız çalışmaları net bir şekilde ortaya çıkarma imkânı olacaktır.
7 Haziran’dan itibaren, Mars’ın Başak burcundaki hareketine başlamasıyla, bol bol irdeleme yapabilir, detaylarla uğraşıp ve hataları bulmak için ekstra efor sarf edebiliriz.

Zihinsel aktiviteleri temsil eden Merkür, 10 Haziran itibariyle, ait olduğu yere İkizlere geçiyor. Zihinsellik ve iletişimin en üst düzeyde olacağına, haberleşme kanallarının açılacağına ve mantığın ön plana çıkacağına işaret ediyor.

12 Haziran’da İkizler Burcunun 21 derecesinde yeniay gerçekleşecek.
Son derece heyecanlı ve hızlı gelişmeler, sürpriz olaylarla karşılaşabileceğimiz bu ay, sanki her zamankinden fazla sükunete ihtiyacımız var gibi!

Pozitif ruh halimizi her daim canlı tutmak umuduyla…

Bu yazının tüm hakları saklıdır, izin almadan kullanılamaz.

Meral PALA
16 Mayıs 2010

www. astrolojikosesi.com
E-mail: astrolojikosesi@hotmail.com