AY TUTULMASI

5 Mayıs 2023’te 15 derece Akrep Burcu’nda

Efsaneye göre Zeus intikam almak için balçıktan güzel Pandora’yı  yaratır. Sebebi Prometheus’un Zeus’tan ateşi çalıp insanlığa vermesidir. Zeus balçıktan yarattığı Pandora’yı içinde kötülükler bulunan kutusuyla Prometheus’un ikizi olan Epimethesus’un yanına gönderir ve evlenirler. Pandora’nın kutusunda mutsuzluk ve kötülükler vardır. Zeus’un fısıldamasıyla kutuyu açan Pandora dünyaya kötülük ve mutsuzlukları salıverir. Böylece Zeus intikamını almış olur.

Astrolojide Ay tutulması kırılmaları, bitiş ve başlangıçları, bir şeylerin açığa çıkışını sembolize etmektedir. Tutulma esnasında bilinçaltını temsil eden Ay bir süre için kararır. İçe kapanma olur. Güneş yani bilinç ışığını yansıtamaz. Daha sonra ışıklar yavaş yavaş açılır . Yüzleşmeler başlar. İkilemler olabilir. Ay tutulmaları kritik kararlar alma ve tercihler yapmayı getirir. Gökyüzü ışıklarının zıt burçlarda yerleşimiyle karşıt temalar gerginliğe sebep olmaktadır. Ay tutulmasıyla ilişkiler öne çıkmaktadır.

Akrep-Boğa Ekseni Aktif

5 Mayıs’ta tutulma esnasında Ay Akrep burcunda, halının altına süpürülmüş korkular, yıpratan duygular, ruhsal sıkışıklıklar tetikleniyor. Ay Akrep’te huzurlu değildir. Dolayısıyla krizlere açığız. Oysaki Güneş Boğa’da hayatı en sade şekliyle, huzurlu ve pürüzsüz yaşamak istiyoruz.  Maddi dünyada sabit şartlar içinde güvende ve konforlu olalım istiyoruz. Ancak değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

Akrep arketipi mücadeleye davet etmektedir. Hayatımızın çürümüş kısımlarını temizlemek ve yenilemek durumundayız. Kin, nefret, kıskançlık gibi ilkel duygularla baş etmek zorunda kalabiliriz. Bilinç altına gömdüklerimiz beklemediğimiz bir şekilde ortalığa saçılabilir. Tıpkı Pandora’nın kutusundan saçılanlar gibi…Gerçeklerle yüzleşmek durumundayız. Dengeyi kurmak önemli.

Uranüs’le Karşıt Tutulma

Beklenmedik gelişmeler huzursuz ediyor. Psikolojik savaşlara giriyoruz. Ay’ın Akrep’te tutulumu ruhsal baskının işareti. Ev, yuva, aile gibi kişisel konular öne çıkıyor. Sabitlerimiz kırılmak durumunda. Sakin ve gerçekçi olabilmek önemli. Kavşaklara geldik . Belki tercihlerde bulunmak durumundayız. Korkumuzla yüzleşmek zorundayız. Güvenli limanlarımız sarsılıyor.

Tutulma haritasında ateş ve hava elementi zayıf. Bunun anlamı inisiyatif kullanmak  ve akılcı davranmakta zorluklar olabilir. Gökte çokça su ve toprak elementi var.  Suyun baskınlığı duygusal dalgalanmalar yaratıyor. Etkilenmeye açığız. Bu arada Merkür de Boğa burcunda geri hareket halinde.  Tamamlanmayı bekleyen konular var. Yanlış anlamalar olabilir. Maddi dünyada düzenlemeler gerekiyor. Hızlı kararlar almamak gerekir. Duygu dünyamızda baskıyı hafifletmek için açık havada bulunmak, nefes çalışmaları veya spor yapmak iyi gelebilir.

Ay tutulması 15 ° Akrep Burcunda Zuben Elgenubi yıldızıyla beraber oluyor. Pozitif sosyal reformları anlatan bir yıldız olarak sosyal farkındalık yaratmaktadır.

Ülkemizin Haritasında

Akrep burcu ülkemizin beşinci evine düşüyor. Burası dünya astrolojisinde sahnedeki kişileri anlatmaktadır. Elçiler, temsilciler dikkat çekici konumdadır. Ayrıca borsayı, riskli konuları anlatır. Yarışmalar beşinci ev konusudur. Ülkemizde seçim atmosferi büyük bir yarışma havası estiriyor. Ayrıca çocuk halk, spor, moda ve sanat faaliyetleri, tiyatrolar, tatil ve eğlence yerleri bugünlerde öne çıkan konular olabilir. Tutulma oluşumu sırasında Ankara’da Akrep burcu yükseliyor. Doğudaki illerimizde Yay yükseliyor. Malatya ve doğusunda kalan illerde Yay teması ortaya çıkacaktır. Hukuki konular, yabancılarla ilgili gelişmeler, ilerleme ve büyüme için atılacak adımlar öne çıkabilir.

Jüpiter, Venüs ve şans noktası tetikleniyor. Finansal kaynaklar vurgulanıyor. Üstü kapatılmış konular ortaya çıkabilir. Şaşırtan haberler duyulabilir. Merkür ve Plüton’un geri hareketi geçmişten kalma mevzuları günümüze taşıyor. Ay’ın düğümleri Güneş ile temas kuruyor. Bütün bu tablo ülkemiz için kadersel gelişmeler vadediyor.

Önümüzdeki yaz aylarında Venüs’ün Aslan’da, ülkemizin maddi kaynaklarını anlatan yerde geri hareket edeceğini unutmayalım. Finansal konular, kaynakları, ülkenin gelir-giderleri dengesi düzenlemeler isteyecektir.

Akrep’te Ay tutulurken sağduyulu olmak herkes için en hayırlısı olacaktır. Tercihleriniz mutluluk getirsin.

Yükselen Burcunuza Göre Neler Beklemeli?

Öz burcunuzu da okuyabilirsiniz…

Yükselen Koçlar maddi konulara odaklanıyor. Paylaşımlar, miras, vergi ve kredilerle uğraşabilirler. Eşi geliriyle ilgili dönemeçlerde olabilirler. Bitişler ve yeni başlangıçlar söz konusu. Bilinç altından gelen korkular açığa çıkabilir. Aile konusunda bir miktar yorgunluk söz konusu.

Yükselen Boğalar evlilik ve/veya ortaklıklarda kararlar almaya çalışıyorlar.  Acele etmemek gerekir. Gizli düşmanlıklar açığa çıkabilir. Zira Merkür Boğa’da geri hareket ediyor. Tarafsız düşünmekte zorlanma var gibi. Kısa yolculuklarda dikkatli olunmalı. Eğitim konusu çaba istiyor.

Yükselen İkizler’e rutin akışı ele alma zamanı. İş yeri ortamında psikolojik savaşlar yoruyor. İş değişikliği gündeme gelebilir. Belki iş ortamında veya hayatın normal akışında bitişler ve başlangıçlar olabilir. Sağlığa dikkat etmek iyi olur. Psikolojik baskı ve kontrolsüzlük hissi var gibi.

Yükselen Yengeçler için duygusal olarak gerilmeler, yıpranmalar olabilir. Çocukları olanlar için gelecekle ilgili hızlı karar almamaları isabetli olacaktır. Hobilerle ilgilenmek  ya da yaratıcı kapasiteyi aktive etmek iyi gelebilir. Ruhsal çalışma veya spor sıkışmış  enerjileri atmaya imkan verecektir.

Yükselen Aslanlar  için yuvada yorucu bir atmosfer var. Evle, yerleşimle ilgili kararlar zorluyor olabilir. Gayrimenkul konusu efor gerektirebilir. Ebeveynler bu dönemde dikkat çekici bir noktaya gelebilir. Bilinçaltı aktif. Sınırları çizmekte zorluk yaşanabilir. Dürtüsel tepkiler amacını aşabilir.

Yükselen Başaklar’ın zihninde aşırı yorgunluk var. Artık sağlıklı düşünmekte zorlanıyor olabilirler. Hızlı karar almamaları önemli. Kardeşler, kuzenler veya komşularla ilgili gerginlik olabilir. Bir eğitim konusu gündeme gelebilir. Olaylara farklı açılardan bakabilmek gerekiyor.

Yükselen Teraziler’in maddi konuları ele alma zamanı gelmiştir. Gelir-gider dengesine dikkat edilmeli. Finansal kaynakları değişebilir. Meslekte yorgunluk var gibi. Yatırım ve kredi konularında işler uzayabilir. Engellerle uğraşmak gerekirse şaşırmamalı. Günün sonunda değerleri dönüşüyor.

Yükselen Akrepler’in kendilerini yenileme zamanı gelmiştir. Hayatı kucaklama tarzı, bakış açıları dönüşüyor. Evlilik ve/veya ortaklıklarda yanlış anlamalar açık bir atmosfer var. Elektriklenmeler yaşanabilir. Hızlıca ilişkiyi kopartmadan önce olayları derinden algılamak önemli.

Yükselen Yaylar şartları kontrol etmekte zorlanabilirler. Elde olmayan sebepler kayıplar getirebilir. Korkuya kapılmadan önce sağlıklı düşünmek önemli. Gündelik hayatın detaylarını önemsemek gerekiyor. Sağlığı ihmal etmemeliler. Hırslara yenilmemeliler. Sağduyulu olabilirler.

Yükselen Oğlaklar bazı arkadaşlarla yollarını ayırabilirler. Hayat planlarıyla ilgili karar verme zamanı. Çocuklar bu süreçte belirleyici gözüküyor. Kararları aceleye getirmemek gerekir. Yeni idealler oluşum sürecinde. Muhalefet eden kimseler hayatı zorlaştırıyor olabilir.

Yükselen Kovalar için ana rotayı değiştirme zamanı. Özellikle mesleki alanda ilişkiler psikolojik baskı yaratıyor olabilir. Tercih yapmaya zorlanıyorlar gibi. Ancak mantıklı kararlar almak için biraz zamana ihtiyaç var. Yuvada, ebeveynlerle yanlış anlamalara açık bir hava var. Sağlığa dikkat!

Yükselen Balıklar’ın hukuki işlerle uğraşması söz konusu. Bir eğitim düşüncesi uzadıkça baskı oluşturuyor gibi. Gerçekçi düşünmekte zorlanabilirler. O yüzden kararları baskı altındayken almamak gerekiyor. Alım satım işleri engellere takılabilir. Çocuklarla ilgili uğraşılar olabilir.

Meral Pala

Akrep’te Tutulmanın etki alanını linkte görebilirsiniz…

https://www.timeanddate.com/eclipse/map/2023-may-5