Satürn Gerilerken…

2019’un en önemli dönemeçlerinden birine daha geldik. 30 Nisan’dan itibaren gökte Satürn Oğlak burcunda gerilemeye başlıyor. Astrolojide ”büyük öğretmen” olarak nitelendirilen Satürn nam-ı diğer Kronos-zaman tanrısı-bizden sınırlarımızı tekrar çizmemizi istiyor. Yaklaşık 4,5 ay süren Satürn’ün gerileme sürecinde elle tutulur şeyler  yapmak için çabaladığımız alana dikkatlice tekrar bakmamız gerekiyor. Eksikleri tamamlamak, gerekirse yeni hedefler belirlemek, sınırları tekrar çizmek gerekebilir.  Sorumluluklar ve kurallar zaman zaman endişe verebilir. Ancak çabalarımız bizi zamanla olgunlaştırıp bilgeleşmeye götürecektir.

Bu dönemde hayatımızda yeni hedefler belirlemeye doğru gidebiliriz. Aslında yaşadığımız sıkışma duygusu bir süredir bize yeni bir disiplin yaratma çağrısı yapıyor. Boğa döneminde Güneş ve Satürn arasındaki akışkanlık güven ihtiyacımızı gündeme getiriyor. Ancak bir güvensizlik olduğunu da belli belirsiz fark ediyor olabiliriz.

Fakat asıl Temmuz ayında Güneş ve Satürn’ün karşı karşıya geldiği günlerde artık bir dönemece geldiğimizin ayırdına varacağız. Hayatımızda bir sürecin tamamlanması ve artık yeni bir form yaratmanın gerekli olduğu fark edilecektir. Zamanın ilerlemesiyle bu farkındalık farklı evrelerden geçecektir. Mesela Eylül’ün ilk 10 günü içerisinde hayatımızda mantıksızca attığımız adımlar olabilir. Zira Güneş Başak burcunda ilerlerken Satürn’le üçgen açıya girecek. Bu dönemde attığımız adımlar çok dayanıklı olamayabilir. Asıl 18 Eylül’den sonra Satürn’ün düze dönüşünden itibaren gerçekçi ilerlemeler ortaya koyabiliriz.

Özellikle Satürn’ün gerilemeye başladığı Oğlak burcunun 20 derecelerine düzgün hareketle tekrar ulaştığı zamanlar bir olgunluk aşamasına geldiğimizi fark edebileceğiz. 12-13 Ocak 2020 tarihlerini ajandalarımıza not etmek gerek. O tarihler hayatımızın bir tür miladı olacak gibi gözüküyor. Satürn ve Güneş gökte kavuşum yaparken Merkür ve Plüto da bu derecede olacak. Ve onlara eşlik edecek. O vakit yani tam 9 ay sonra bir tür doğum gerçekleşecektir yaşamımızda.

Şimdilerde büyük güçlerin baskı ve kontrol savaşı bizlere bir sıkışma,duygusuyla endişe verebilir. Yılmadan çalışmaya devam etmek bu dönemde bize bilgelik kazandıracaktır. Esnekliğimizi koruyabilmek, kör bir inatçılığa saplanmaktan çok daha olumlu sonuçlar getirecektir.

Son olarak öncü Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak burçlarının 13 ile 20 derecesi aralığında kişisel gezegenler veya yükselen burcu olanlar Satürn’ün gerilemesinden en çok etkilenenler olabilir.

Satürn hayatımıza yükler getirdiği gibi bize bir disiplin ve sorumluluk duygusu yüklüyor. Ancak bu duygu olmasa belki de hayatımızda bir şeyleri gerçekleştirme gücünden yoksun olurduk.

İşte bu sebeple ”ne onunla ne onsuz” diyerek yazımı bitiriyorum.

Meral PALA

29 Nisan 2019

Bu yazının bütün hakları saklıdır, izin almadan kullanılamaz.