Venüs Akrep’te Geriliyor

Bize hayatta neyin doğru neyin yanlış olduğu bilgisini veren Venüs gezegeni yenilenmek üzere geri hareket etmeye başladı. Akrep burcunda Venüs’ün geri hareketi 5 Ekim’den başlayarak 16 Kasım’a kadar devam ediyor.
Yaşamdan aldığımız keyfi, değer verdiklerimizi ve sevgiyi alış-veriş şeklimizi sembolize eden Venüs hayat boyu devam eden gelişim sürecimizde değer yargılarımızı anlatır. Gerileme zamanları ise artık güncelliğini kaybetmiş, işimizi görmeyen hatta bizleri zehirleyen değer yargılarımızı tazelemek için bir çalışma başlattığımızı anlatmaktadır. Güneşe(ego) yakın seyreden -en çok 48 derece uzaklaşabilen- Venüs gerilemesi egonun ihtiyaçlarındaki değişime paralel olarak değer yargılarımızı da yenilediğimizi göstermektedir. Zamanla eski kalıpların kırılması kaçınılmaz olmaktadır. Zaman içerisinde yaşadıklarımızın etkisiyle yeni bir imajla birlikte belki yeni bir sosyal çevre edinebilir, farklı kişiliklerle birlikte vakit geçirmek isteyebiliriz. Hayatımızda şartlarının sürekli değiştiğini ve bizlerin tekâmül ettiğini kabul edersek zevklerimizde de iyileşme ve yükselme söz konusudur. Mesela dinlediğimiz müzik değişebilir, hayatta bize keyif veren şeyler bir anda keyif vermez olabilir. Sosyalleşme, bağ kurma şekli ve sempati yaratma şeklimiz de böylece değişmiş olur.

Venüs’ün fazlarından giderek süreci anlamaya çalışalım. İlk olarak Venüs akşam yıldızı olarak Güneş’in 45-48 derece uzağında seyrettiği zaman diliminden başlarsak bu yıl Ağustos ortalarında Venüs, Güneş’ten uzaklaşabildiği en uzak noktaya erişti. Ardından Ekim’in ilk günlerinde Güneş ve Venüs arasındaki mesafe 30 dereceye kadar düştü ve durağanlığı takiben geri hareketine başladı. Şimdilerde Venüs ile Güneş gökte kavuşuma doğru gidiyor. 27 Ekim tarihinde ise gerileyen Venüs Güneş’le kavuşum yapacak(inferior conjunction). Bu kavuşum aslında bir yeniaya benzer şekilde uzun vadeli bir dönemin başlangıcı olarak değerlendirilmeli. Bu noktadan itibaren sabahyıldızı konumuna geçen Venüs’le yeni değerlerin oluşumuna başlanacaktır. 27 Ekim’den 6-7 gün sonra Güneş’le birlikte yükselen Venüs artık Güneş’ten 10 derece kadar uzaklaşmış olacak. Böylelikle yeni bir değerler sistemi oluşturmaya başlayacağız. 16 Kasım’da Venüs’ün düzelmesiyle birlikte Venüs, Güneş’ten 30 derece kadar erken doğuyor olacak. Son Venüs evresi ise Güneş’le kavuşacağı zamanlardır(superior conjunction). 14 Ağustos 2019 tarihinde bu kavuşum gerçekleşiyor. Böylelikle dünyadan bakış açımızla Venüs Güneş’in diğer tarafına geçer ve akşam yıldızı olarak tekrar Güneş’in arkasından batmaya başlar. O dönemde 50 gün kadar Venüs gözlemlenemeyecektir.

Ardışık iki Venüs gerileme dönemi arasında Güneş ile kavuşum yaptığı(inferior conjunction) zaman aralığı 584 gündür. İşte bizler hayatımızda bu Venüs döngüleri boyunca değer yargılarımızda, ilişkilerimizıde, maddi konularda değişimleri deneyimleriz. Hayatta keyif aldığımız şeyler değişir. Evrende sürekli bir devinim-değişim-dönüşüm-gelişim prensibi vardır. Biz de bu prensibe uygun olarak hayatımızda değişimi deneyimleriz. Bir anlamda yaratıcılığımızı ortaya koymaya çalışırız. Kişisel gezegenlerden Venüs’ün hareketleri bizim hayatımıza zevklerde, ilişkilerde, maddi konularda değişim olarak yansımaktadır.Venüs her 8 yılda bir aynı burçta geriler. Böylece yıllar içerisinde

Venüs döngüleri takip edildiğinde gökte 5 köşeli bir yıldız oluşmaktadır. 5 sayısının evrende yarattığı titreşimin içsel manası ‘gizli yaratım gücüdür’. ‘5 Sayısı’ insanı ve onun yaratıcılığını anlatır.
En son 2010 yılında yine Akrep burcunda gerileme süreci yaşamıştık. Şimdilerde o döneme ait gölgeleri hayatımızda yeniden görebiliriz. O vakit tamamlanmış konular tekrar gündeme gelecektir. Örneğin daha önce yaptığımız bir yaratım için yeni bir düzenleme gerekebilir. Ya da eski ilişkiler gündeme gelebilir. Eski bir yatırımla ilgili adımlar atmamız gerekebilir.

Bu Venüs gerilemesinde Akrep burcu yönetimindeki yaşam konularıyla uğraşmak durumunda kalabiliriz. Aşkta, sevgide, evliliklerde, ortaklıklarda problemler su yüzüne çıkabilir. Zira Venüs Akrep’te zorlanıyor. Şimdilerde kendi değerimizi bolca sorgulamaya başlamış olabiliriz. Belki de bize daha önce değersizlik duygusu yaşatan durumları hatırladıkça bunlardan arınmak için yoğun ruhsal deneyimler yaşayacağız. Duygu dünyamızda derinlere inmek yorucu olabilir. Fakat geçmişi iyileştirmek için yüzleşmelerden kaçınmamak gerek. Ayrıca astroloji haritamızda Boğa ve Terazi yönetimindeki konular etkiye açık olacaktır. Özellikle öz burcu, yükseleni, haritanın önemli noktaları Boğa ve Terazi yönetiminde olan kişiler yenilenmek için daha çok çaba sarf edebilirler.

Venüs’ün geri hareketi hırslarımıza yenik düşmeden hepimize hayat derslerinden gerekli tecrübeleri kazanma ve anlayışımızı yükseltme imkânı versin. Olumsuz duyguların bizi yıpratmaktan başka bir işe yaramadığını unutmayalım.

7 Ekim 2018
Meral Pala
Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.