Aslan’da Güneş Tutulması

Güneş’in Kuzey yarım kürede en çok ışıdığı zamanlarda bir Güneş tutulması gerçekleşiyor. Tutulmanın anatomisine bakacak olursak Ay’ın, Yer ile Güneş arasına girmesi, Güneş tekerini örtmesi dolayısıyla Güneş’in yeryüzünden bir süre kararmış görünmesi olayı. Astrolojide tutulmalar hayatımızda aniden gelişen sürpriz niteliğindeki olayları anlatmaktadır. Joker kartı gibi birden ilgi odağı olacak konular gelişebilir.  Aslında tutulmayla vurgulanan her ne ise pozitif veya negatif olayların habercisi olabilir. Güneş ışınlarının bir süre için kesilmesi ve sonra tekrar ortaya çıkışı arka planda perdelenmiş bir konunun gün yüzüne çıkışını sembolize etmektedir. Bu arada Güneş tutulması etkisi 6 ay önceden başlar ve 6 ay sonraya kadar da devam eder. 

Tutulma esnasında gökteki gezegenlerin ne gibi bir tablo oluşturduğuna bakarsak öncelikle ateş elementinin ağırlığı dikkat çekiyor. Cesaret, özgüven, risk alma gücü vurgulanıyor. Zaten tutulma ateş grubundan Aslan’da oluşmakta. Aslan’daki Güneş’i orkestranın şefi olarak düşünebiliriz. Yönetir, hükmeder, kavrama gücü yüksektir. Diğer tüm gezegenler onun etrafında dönmekte ve Güneş’ten aldıkları ışığı yansıtmaktadır. Güneş ışığının kapanması şefin gücünün kısılması hayatımızın bütününe yayılan bir duraksama zamanı olabilir. Öte yandan tutulmanın arkasından tekrar Güneş’in ışıklarının parlamaya başlaması daha önce ortaya çıkmamış farklı yönlerimizin çıkışına zemin oluşuyor. Aslan’da tutulma bize içsel niyetimizi, yüksek irademizi, yaratıcı potansiyeli ortaya çıkartma şansı veriyor. Yaşama bağlanma gücümüz değişik çıkış yolları bulabilir.  Canlılık, gurur ve geniş vizyon bu dönemin ana temaları olarak gözükmektedir. Hatta kükreyerek ortaya çıkan bir güçten bahsedilebilir.

Bu arada mücadele gücümüzü anlatan Mars’ın Kova’da geri harekette olması sıra dışı yollar keşfetmeye zorluyor bizleri. Üstelik Mars sınırları aşmış durumda(out of bounds). Uranüs/Mars orta noktası ise Neptün’le birleşimde bulunuyor. Aykırı tezahürler kaçınılmaz. Yaratıcı hayal gücümüzü bu tabloya eklemeye bakmalıyız. Mars bu tutulmada özel bir anlam taşıyor. Zira ülkemizde tutulma sırasında ufukta Akrep burcu yükseliyor. Mars yönetici statüsünde oluyor.

Ayrıca zihinsel yönümüzü yansıtan Retro Merkür de Aslan’da yeniay oluşumuyla kavuşuyor ve yanık durumda. Merkür yaratıcı gücümüzü, otoritemizi, niyetimizi farklı bir tarzda ifade etmeye davet ediyor. Hem de Merkür-Jüpiter arasında keskin bir sertlik var. Muhakeme yeteneğimizde aşırılıklara meyilliyiz. Zihin aktif ve abartılı bir benlik ifadesiyle bilinçaltından gelen sesler çatışma ruhu veriyor.

Tutulma derecesi 19 Aslan ve Satürn ile 135’lik dereceyle temas halindeyken prensiplerimizle çatışmaya düşebiliriz. Otoriteler tarafından kısıtlanmışlık hissiyle karşılaşabiliriz.

Öte yandan Plüto ile tutulma derecesi arasında kadersel bir bağ kurulmakta. Bu da bize güç tutkusunun bir yeniden doğuş potansiyeli getiriyor. Hayatımızda bir kaynama noktasındayız demektir. Bazı şeyler artık asla eskisi gibi olmayacaktır. Yeter ki gücü olumsuz kullanmayalım. Yıkıp yeniden inşa etme potansiyeli olumlu yerlere götürsün bizleri…

11 Ağustos Cumartesi günü oluşan parçalı Güneş tutulması ülkemizden izlenmiyor. Avrupa kıtasının doğu kesimleri, Kuzey Amerika’nın kuzey bölümleri ve Asya kıtası’nın bazı kuzey ve batı bölümleri tutulma etkisi altında kalacak. Dünya çapında otoriteler, lider kişilikler, sahnede olanlar, sanatçılar için dikkat çekici bir dönemin içindeyiz.

Aslan burcundaki tutulma sabit burçların(Aslan-Kova-Boğa-Akrep) 17-20 derecesi arasında gezegenleri, kişisel haritanın önemli noktaları bulunanları daha çok etkiliyor. Fakat her birimiz için ışıldaklar birden astroloji haritamızda Aslan yönetimindeki yaşam konularına çevrilecektir.

Ülkemiz için tutulma milli kaynaklar, bankalar, finansal kurumları, borsalar, para piyasaları, ülkenin refahı-zenginliği, sahip olduğu manevi değerler ve değer yargıları açısından çok büyük bir önem taşıyor. Bu arada Aslan burcu Altın elementiyle de ilişkilidir. Altın’ın değerini takip etmek önemli.

Sabian sembolizminde tutulma kemikleşmiş rutinden özgürleşme zamanına işaret ediyor.

Son olarak 10 Ağustos 1980’de ve 11 Ağustos 1999’da oluşan benzer tutulmaların hayatımıza neler getirdiğini hatırlamaya çalışalım. Benzer temalar yine karşımıza çıkabilir.

Özetle Aslan burcunda Güneş’in tutulması (aynı zamanda yeniay) kendimizle gurur duymak, ışıldamak, takdir toplamak istediğimiz alanı birden vurgulu hale getiriyor. Fakat ışıldamak isterken yanmamak için iyice tartmamız gereken şeyler de var. Asil ve gururlu bir duruşa sahip olabilmek büyük düşünmeyi gerektiriyor. 

Bu arada Aslan burcu vücudumuzda kalbi sembolize etmektedir. Kalbimizi yormamaya, sıcaklarda dikkatli olmaya bakmalıyız. 

Tutulma içimizdeki otantik çocuğu ortaya çıkartmamızı istiyor. Onu besleyelim ki hayatımıza olumlu yönde katkısı yüksek olabilsin.

Yükselen burçlara göre etkileri youtube’ta ”Meral Pala ile Astroloji” kanalında izleyebilirsiniz! 

Sevgilerle,

Meral PALA

8 Ağustos 2018

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.