Akrepte Dolunay

30 Nisan 2018, saat 03:58 sularında Akrep Burcunda dolunay oluşuyor.

Gökyüzünde Güneş ve Ay’ın tam karşıt burçlarda yerleşimiyle oluşan dolunay hayatımızda bir yol ayrımının, önemli kararlar verme, seçimler yapma zamanının geldiğini anlatıyor. Ayrıca tamamlanmalar, bitişler ve yeni başlangıçlar olabilir. Akrep’te bulunan Ay, duyguların gizemli, yoğun ve krizlere açık olduğunu anlatıyor. Bu dolunay zamanı üstüne örtü çekilmiş negatif anılar, korkular, yorucu duygular açığa çıkabilir. Bir tür ölüm ve ardından bir diriliş teması gündeme geliyor.  Bu günlerde yüzleşmeler ve mücadele olmazsa olmazımız. Ay’ın Jüpiter’le beraberliği duygu yoğunluğunun katmerlendiğini gösteriyor.Oysaki Güneş’in Boğa’da ilerlediği zamanlarda hayatımızda mücadeleden, kavgadan, tartışmadan uzak durmak istiyoruz. İstikrar, barış ve güven duygularına en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardayız. Her şeyin mümkün olduğunca basit, karmaşadan uzak, gerçekçi ve somut olmasını arzu etmekteyiz. Uyum, ahenk ve güzellik arayışındayız. Bir yandan da durağanlık ve bir ataletten de söz edilebilir. Üstelik geri giden Satürn Boğa’daki Güneş’le tam bir üçgen açı kurmaktadır. Bu da bize zorunlu bir yeniden yapılanma duygusu vermektedir. Bir sona gelme ihtimali yüksektir. Ancak neyin sonuna gelindiğinin de farkındalığı henüz net değildir. Sadece içsel huzursuzluk veren bir belirsizlik vardır.

Tam da bu süreçte su elementinden Akrep’te oluşan dolunay duyguları, sezgileri, soyut kavramları öne çıkartıyor. Huzur ararken mücadelelere çekilebiliriz. Özellikle psikolojik savaşlara girebilir, gerçekçilikten ararken duygu ve sezgilerle hareket edebiliriz. Üstelik dolunay oluşurken –ülkemizde- ufuk çizgisinde Neptün’le Balık Burcu yükseliyor. Bu tablo duyguların fazlasıyla öne çıktığını gösteriyor. Sezgiler ve hayal gücü güçleniyor.  Gerçekçilikten uzaklaşmaya, karmaşaya girmeye, yanılmaya meylimiz artıyor. Öte yandan egoyu aşmaya, duygu paylaşımlarına ve fedakârlıklara da çekilebiliriz.  Ay-Neptün ilişkisi duygularla hareket etme ihtimalini arttırmaktadır. Üstelik gökyüzünde hava elementinin eksikliği tarafsız, mantıkçı ve akılcı davranmayı zorlaştırabilecek gibi gözüküyor.

Bütün olarak resme baktığımızda dolunayın Aslan-Kova ekseninde bulunan Ay’ın düğümleriyle sıkı kare açılar kurması kadersel bir atmosfer içinde olduğumuzu göstermektedir. Sıkışmış enerjilerin açığa çıkması muhtemeldir. Yoğun bir mücadele var zira Mars ve Plüton beraber. Ayrıca Uranüs’ün 29 derece Koç’ta yerleşimi uyanışları, beklenmedik gelişmeleri ve ani karşı çıkışları getirebilir.

Haritayı yöneten Jüpiter, negatif anlamlar taşıyan Zuben Elşemali isimli yıldızla beraber. Bu yıldız genelin ihtiyaçlarını gözetmeksizin kendi çıkarı doğrultusunda hareket ederek öne çıkmayı anlatmaktadır. Son olarak sabian sembolizminde dolunay sosyal alanda birlik-beraberlik içinde hareket ederek kolektif bir bilincin ortaya çıkışını anlatmaktadır.

Öyle gözüküyor ki  güçlü bir dolunay yaşıyoruz. Astroloji haritamızda Akrep burcu yönetimindeki konularda bir takım gizemler ortaya çıkabilir. Öyleyse yorucu duygularla baş etmek durumunda kalabiliriz. Dolunay hepimize mutluluk getirsin.

Sevgiler;

Meral Pala

28 Nisan 2018

Bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.