Terazi’de Yeniay

19 Ekim Saat 22:11 sularında Terazi burcunda bir yeniay doğuyor. Her yeniay olduğu gibi yine taze enerjiler hayatımıza giriyor. Ancak bu defa oldukça ilginç bir atmosfer var. Yeniay 27 derece Terazi’de gerçekleşirken Uranüs’le tam bir karşıtlık içinde bulunuyor. Uranüs astrolojide sürprizleri sembolize eden gezegen ve tablonun içine Uranüs girerse her zaman “beklenmeyeni bekle”deyişi açıklayıcı olur. Uranüs aynı zamanda yenilenme, aydınlanma, aykırılıklar, denenmemiş yollar, uyanışlar, başkaldırılar ve teknolojik yeniliklerle özdeşleşmektedir.

Uranüs’ün yeniay’a zıt duruşu aslında bilinen bir konunun ortaya çıkması, birdenbire tabak gibi görünür olması ve büyük yol ayrımlarına işaret etmektedir. Sonlanmalar ve yeni başlangıçlar söz konusu olabilir. İlişkiler yoluyla tecrübe edilen uyanışlar olabilir. Karşımızdaki kişiler bizim hayatımıza bir aynalama yapabilir. Zihnimize aydınlanma getiren gelişmeler elektrikli bir atmosferde şok etkisi yaratırken sarsıcı da olabilir.

Astroloji haritamızda Terazi ve Koç burcu yönetimindeki yaşam konuları bir anda gündemin ana maddesi haline geliyor. Hele ki 26-27-28 derece Terazi ve Koç’ta yükseleni, kişisel gezegenleri ve önemli noktaları bulunanlar için daha da etkili bir yeniay olacaktır.

Bu arada yeniay oluşurken Uranüs ve Satürn arasında güçlü bir üçgen açı görülüyor. Bu da bize geleneksel olanın yeni ve modern olan ile bir uyum yaratmaya çalışacağını, eskiyle yeninin harmanlanacağını, tecrübenin yenillikçi hadımlara faydalı olacağını işaret ediyor.

Öte yandan gökyüzünde Akrep burcunda Merkür ve Jüpiter birleşiyor. Zihinsel alanda yenilikler, yeni fikirler oluşuyor. Zihinsel odaklanma çok kuvvetli ve buradan yepyeni bir perspektif yaratabiliriz. Derin düşünüş son derece yaratıcı fikirlerin çıkışına zemin hazırlıyor.  

Ay yenilenirken gökte tek toprak elementi Mars gezeniyle var oluyor. O da değişken Başak’ta zihni aktive ediyor ve burç değiştirmek üzere. Bu resim bize çok istikrarlı bir atmosfer vadetmiyor. Fakat Mars ve Merkür arasında kuvvetli bir ağırlamayla zihinsel gücümüz ve kas gücüne destek verecektir. Yani akılcılıkla fiziksel gücü verimli kılabiliriz.

Eşitlikçi, tarafsız ve duygulardan arınmış Terazi’de oluşan yeniay’ın yönetici gezegeni Venüs kendi burcu Terazi’de. Demekki bütün sürprizlere rağmen en nihayetinde hayatımızda bir huzur, barış ve ahenk yaratabiliriz. Adil ve medeni dünyanın gereklerine uygun bir sonuca ulaşmak hedefimiz olabilir! Ancak her halükarda bir sıradışılık beklemeliyiz. Estetik ve sanatla alakalı konular da yine orjinaliteyi ortaya çıkarmaya açık. 

Sabian sembolizminde bu yeniay kişisel hayatımızdaki baskı ve çatışmanın aşılacağını ve böylelikle özgür ve barışçıl olma yolunda ilerleneceğine işaret ediyor.

Ülkemizin astrolojik haritasında Satürn-Merkür kavuşumuna oldukça yakın bir noktada gerçekleşen bu yeniayla hem genç hem de yaşlı nüfusa ait konularda, eğitim sistemiyle ilişkili önemli gelişmeler beklenebilir.

Özetle bugünlerde hayatımızda hiç bir şey sıradan seyrinde olmayacaktır. Sürprizlere açık olmakta fayda var…

Sevgiler,

Meral Pala

19 Ekim 2017

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.